Anahtar Kelimeler: ‘SAĞLIĞIN İNTERNETİ OLMAZ’

YAZARLAR

‘SAĞLIĞIN İNTERNETİ OLMAZ’

37’nci Bölge Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, internetten alınan vitaminler hakkında açıklamada bulundu. Eren, sağlığın interneti olmayacağını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Pandemi döneminde C, D vitamini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici gıda takviyelerinin alımında artış söz konusu oldu. Vatandaşların bir kısmı vitamin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici gıda takviyelerini internet üzerinden almayı tercih ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, bu tür ürünleri alırken eczanelerin tercih edilmesinin önemli olduğu vurgusunu yaptı.

Sağlığın interneti olmayacağının altını çizen Eren, “Burada önemli olan vatandaşlarımızın bu ürünleri alırken eczaneleri tercih etmeleri önemli çünkü internette ve diğer dağıtım kanallarında ya da aktarlarda satılan ürünlerin içerik kontrolleri yok. Şu anda zaten odaların ve Türk Eczacılar Birliği’nin bu internet satışı yapan yerlerle ilgili mücadelesi devam ediyor. Normalde bunlar yasal değil ve olmaması da lazım. Bu firmaların büyük çoğunluğu da ruhsatlarını Sağlık Bakanlığından değil Tarım Bakanlığından alıyorlar. Böyle olunca denetim çok fazla olmuyor. Bununla ilgili Türk Eczacılar Birliğinin, odaların, reklam kuruluna şikayetleri de var. Bir araştırmada internet üzerinden alınan üründe C vitamini yazmasına rağmen analize gittiğinde içerisinde C vitamini olmadığı çıkmış. Bu sağlık sonuçta sağlığın interneti olmaz. Yanlış ve fazla ürün kullanımı bu noktalarda sıkıntılı. Vatandaşlarımızın burada doktor ya da eczaneye güvenerek ürünlerini alması lazım” dedi.