YAZARLAR

“SABUNLA ELİMİZİ YIKAMAYI İHMAL ETMEYELİM”

Dr. Seyit Ali Büyüktuna, “Sabunla elimizi yıkamayı ihmal etmeyelim. Sabun virüsün yapısını bozarak öldürüyor. Eller yıkanmadan; ağzımızla, gözümüzle ve burnumuzla temas edilmemeli. Bu dönem dezenfeksiyona dikkat edeceğiz.” dedi.

Batuhan ÖRENLİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de görülen Yeni Koronavirüs (KOVİD-19)’e karşı Demir Grup Sivasspor Kulübü futbolcularına, teknik heyetine ve personeline eğitim verildi.

Kırmızı-beyazlı ekibin kulüp tesislerindeki toplantı salonunda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Seyit Ali Büyüktuna tarafından Korona virüsü hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Solunum yolu enfeksiyon hastalıklarına sebep olan Korona virüsün, insan üzerinde ki belirtileri ve bu virüse karşı alınması gereken tedbirler anlatıldı.

“1 METREDEN DAHA FAZLA YAKLAŞMAMAMIZ LAZIM”

Doktor Büyüktuna, Korona virüsünün hayatımıza yeni girmediğini belirtti.

Virüsün çok hızlı yayıldığını kaydeden Büyüktuna, virüsün insan vücuduna girdikten sonra 2 ile 14 gün içerisinde belirtilerini gösterdiğini söyledi.

Virüsün solunum yoluyla insana geçtiğini kaydeden Büyüktuna, "Bu dönemde toplumda en çok çekineceğimiz insan; öksüren, hapşıran ve tükürüklerini saçarak konuşanlar. Bu insanlara 1 metreden daha fazla yaklaşmamamız lazım." diye konuştu.

BÜYÜKTUNA, BELİRTİLERİ SIRALA

Hastalığın belirtileri hakkında da bilgi veren Büyüktuna, bunları şöyle sıraladı:

"Düşmeyen ateş, kuru öksürük ve 5 ile 6'ncı günden sonra kontrol edilemeyen nefes darlığı. Bazı hastalarda çok hafif de olsa boğaz ağrısı ve burun akıntısı olduğu görünmüş."

“KALABALIK YERLERDEN UZAK DURMALIYIZ”

Büyüktuna, kişisel temizliğe çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Herhangi bir yere dokunduğunuzda mutlaka el hijyenine dikkat edin. El hijyeni için dezenfektan ve kolonyaları insanlar çok sık kullanmaya başladı. Hepimiz kolay olanı seviyoruz. Sabunla elimizi yıkamayı ihmal etmeyelim. Sabun virüsün yapısını bozarak öldürüyor. Eller yıkanmadan; ağzımızla, gözümüzle ve burnumuzla temas edilmemeli. Bu dönem dezenfeksiyona dikkat edeceğiz. Öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık mendil kullanılmalı. Bunu sağlayamıyorsak kolumuzun içine öksürmeliyiz. Kalabalık yerlerden uzak durmalıyız. Çiğ ve az pişmiş hayvan ürünleri yemeyelim." diye konuştu.

“VİRÜSÜN  TAMAMEN KALMASI BEKLENMİYOR”

Büyüktuna, havaların ısınmasıyla birlikte virüsün canlı kalma süresinin azalacağını ancak, dünyada güney yarım kürede kış yaşanacak olması nedeniyle virüsün tamamen ortadan kalkmasının beklenmediği söyledi.

Programda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan da yer aldı.