Anahtar Kelimeler: ROTASINI ÇİZDİ (VİDEO)

YAZARLAR

ROTASINI ÇİZDİ (VİDEO)

Seçim döneminde kendine rota belirleyen Zafer Partisi sorunları ortaya koyarak Sivas’a dair siyasi hedefleri belirleyeceklerini söyledi


Sena POLAT/

Zafer Partisi il teşkilatı basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya gelerek partinin tanıtımını yaptı. Sözlerine kendini tanıtmakla başlayan İl Başkanı Halil İbrahim Budaklı, “Şahsım ömrüm boyunca Sivas'ta ticaret yaptım. Tüm ömrümü Sivas hayali ile süsledim. Siyaset arenasında 10 gün öncesine kadar Türk milletini, Türk milliyetçilerini temsil eden MHP Sivas teşkilatında çeşitli kademelerde görev yapmış; son 5 yıl içerisinde milli duruşumuza zafiyet olmasına rağmen inanmış bir ülkücü olarak bekledim. İdeoloji ve Türk Milliyetçiliğinde hep geri adım atılmasına daha fazla dayanamadım ve istifa ettim” dedi.

MÜLTECİLERE DEĞİNDİ

Konuşmasında mültecilere değinen Budaklı, “Ülkemizdeki mülteci sayısı milli tehdit haline gelmiştir. 5 milyon 300 bin Suriyeli ve diğerleri ile 8 milyona yakın bir mülteci ülkemizde barınmaktadır. Bu göç insani ve vicdani olarak gösterilse de konunun özeti çok farklıdır. Amerika ve Avrupa iş birliği ile Suriye bombalatılarak, Türkiye'ye insani sığınma hakkı gibi gösterilen ve yaş ortalaması genç nüfus barındıran 5 milyon 300 bin tehlikeli göç teslim edilmiştir. Bu kişilerin yaş ortalaması ve doğum oranlarına bakılınca 10-15 yıl içinde sayıları 10-15 milyonu bulacaktır. Ülkemize geleceğe yönelik stratejik bir düşmanlık olarak uygulanan bu göç Türk Milletinin en tehlikeli beka sorunudur. Kısaca bu sorun Esed ile anlaşarak, insani alt yapı hazırlanarak, vicdani ve dini değerlerimize uygun şekilde 1 yıl içerisinde tamamı geri gönderilecektir” diye konuştu.

‘SİVAS HEDEFLERİNİ BELİRLEYECEĞİZ’

Sivas’a dair hedeflerin belirleneceğini vurgulayan Başkan Budaklı, “Duruşu olan, para pul ve ikbal uğrunda eğilmeyen, sözü elif gibi dosdoğru olan düşünce insanlarının bir araya geldiği bir kuruluş bir oluşumuz. Şehrimizde kucaklaşması gereken insanlar yumruklaşmaya devam ettiği için şehre katkı sağlayamıyoruz. Şehrimizin bir markası yok. Siyasi, ticari, sanayi ve turizm dahil olmak üzere bir amaç belirlenmemiş, şehrin geleceğine dair seçenekler belirlenmemiş ve Sivas adına plan ve hedeflerimiz yetersiz kalmıştır. Zafer Partisi olarak nelerde değişiklik olmalı bakacağız. Yine yeniden Sivas için amaç ve imkanlarımız ve dahi plan ve hedeflerimizi belirlemek üzere ortak akla başvuracağız.6 ay içerisinde şehre dair sözü ve fikri olan hemşerilerimizle ‘yarınlardan ümitliyim’ diyerek çalıştay yaparak Sivas'ımıza dair siyasi hedeflerimizi belirleyeceğiz. Sivas'ta memur, kamu işçisi, özel sektör çalışanı, iş insanlarının sorunlarının tespiti yapılamamaktadır. İşsizlik had safhadadır. Şehrimizin organize sanayi istihdamı 2014'ten bu yana hep gerileyerek devam ediyor. Genel olarak asgari ücret ve bir miktar üstü kazanan nüfus oranımız yüzde 40 ve üstü. Tüm çalışanlar 9 saat çalıştıktan sonra ikinci bir iş ayarlayarak ek kazanç sağlayıp geçinebilmek için sağlıklarından sosyal yaşamlarından aile hayatlarından taviz vermektedir. Sivas kamuda yatırım alan ilk 10 il arasında olmasına rağmen ihtiyaç ve yatırımlar doğru tespit edilemediği için faydasız kalmıştır. Öncelikle eski yapılar yıkılıp yenisi yapılarak istihdam dışı harcamalar üzerinde yatırımlar yapılmaktadır. Öğretmen evi gibi "şimdi ne olacak" diye düşündüğümüz, şehrimiz ekonomisini bitirecek olan 10 bin kişilik yurt yapımının yanlış mevkiine yapılması gibi hatalı ve siyasi inat uğruna yatırımlarla doludur” diye konuştu.

HIZLI TRENİ DE ELE ALDI

Son olarak konuşasında yüksek hızlı tren konusuna değinen Halil İbrahim Budaklı şunları kaydetti; “Hızlı tren meselesi doğru bir yatırımdır fakat tamamen siyasi propaganda malzemesi olmuş; hızlı tren reklamı 5 seçimdir yapılmış Sivaslı takdir etmiş, oy vermiş fakat hala bir seçim sonra gelecek durumdadır. Sivas takdiri kabak tadı vermiştir. Sivas'ımız rutin görevlerini yerine getiren İl Başkanları ve Milletvekillerine sahiptir. Şehrimizde futbol hariç diğer spor dalları gerileme dönemindedir. Sivas’ta büyüyen tek kurum icra dairesi olmuş ve 1 ilave edilmiştir. İcra dairesindeki iş istihdamı had safhada çoğalmıştır. Kaç yıl olmuş Cumhuriyet Üniversitemize hukuk fakültesi açılmış fakat hala öğrenci alacak hale gelmemiştir. Sanırım hukuk fakültesi unutulmuştur. Uzun lafın kısası kısa sürede şehre dair amaçlarımızı saptayacağız. İmkanlarımızı tespit edeceğiz ve seçeneklerimizi belirleyeceğiz. Bu araştırmamızı bir plana bağlayıp Sivas'ta başta Valimiz olmak üzere tüm kamuoyuna açıklayacağız. Son 15 yıldır Sivas'ta seçilmişlerin mental yorgunluğa kapıldıklarını gözlemlemekteyim. Sivas'ın son 5 yıldaki tüm yatırımları, atanmış görevlilerin yaptığı bana Sivas'ta Siyasi İl başkanlarının neden sustuklarını düşündürmektedir.

VALİ SALİH AYHAN’A TEŞEKKÜR

Suçlu aramayacağız. Muhalefet demek uyarıcı demektir Yapılan iyilikleri taktir edip, var olan eksik ve yanlışları söylemek şehre karşı ana görevimizdir. Bu vesile ile Sayın Valimize Sivas'ın bu duraklama döneminde yaptığı yatırımlara; gübre fabrikası ve birçok eser için teşekkür ederim.”