Anahtar Kelimeler: RİSKLİ TESPİTİ YAPTIRMAKTA KALMAYIN

YAZARLAR

RİSKLİ BİNA TESPİTİ YAPTIRMAKTA GEÇ KALMAYIN

Bakan Kurum, “vatandaşlarımız gerçekten riskli olduğunu düşündükleri, deprem riski taşıdığını düşündükleri binalarıyla ilgili belediyelerimize, çevre ve şehircilik müdürlüklerimize giderek riskli bina tespiti yaptırsınlar.” dedi.

Hakan BAKAR

Bakan Kurum, “Türkiye'nin her yerinde "kentsel dönüşüm" sloganıyla yola çıktıklarını Türkiye’nin her şehrinde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüklerini söyleyerek, Bu konuda Bakanlık olarak her türlü desteği belediyelerimize, vatandaşlarımıza vereceğimizi de tekrar ifade etmek isterim. Vatandaşlarımız şunu unutmasın bu noktada hakikaten 'deprem değil riskli bina öldürür.” dedi.

Bakan Kurum’dan kentsel dönüşüm açıklaması.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de 14 ilde 21 sanayi alanının dönüşümünü gerçekleştirdiklerini, toplamda 13 bin 500 bağımsız bölümden oluşan iş yerlerini kentsel dönüşüme tabi tutmak suretiyle yeni alanları yaptıklarını belirtti.

Bakan Kurum, yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları ile hem esnafımız hem vatandaşımız bu noktada daha iyi hizmet alacağı alanlara kavuşuyor, diğer taraftan da şehrin içinde köhneleşmiş alanlarında dönüşümünü sağlıyoruz ifadelerine yer vererek yaptığı açıklamasa şunları dile getirdi.

"Dönüştürülmesi gereken her yerde proje yapmaya çalışıyoruz"

Hemen hemen her ilde projelerinin olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, "Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm anlayışı ile dönüşmesi gereken acil öncelikli, riskli dediğimiz vatandaşımızın can ve mal güvenliği riskini taşıyan ki bu noktada hemen hemen her ilimizde projemiz var. Dönüştürülmesi gereken her yerde proje yapmaya çalışıyoruz. Buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum ve gerçekten riskli olduğunu düşündükleri, deprem riski taşıdığını düşündükleri binaları ile ilgili gitsinler belediyelerimizi, çevre ve şehircilik müdürlüklerimize riskli bina tespiti yaptırsınlar çünkü biz geçtiğimiz depremlerde çok acılar yaşadık ve aynı acıları bir daha yaşamak, yaşatmak istemiyoruz ve bu çerçevede biz Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığını sahaya, illerimize, ilçelerimize yansıtmaya çalışıyoruz. Bu konuda Bakanlık olarak her türlü desteği belediyelerimize, vatandaşlarımıza vereceğimizi de tekrar ifade etmek isterim." şeklinde ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hedeflerinin 5 yıl içinde acil öncelikli dedikleri 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu belirterek, "Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, 5 yıl içinde acil dediğimiz bu yapı stoğunu bir an önce yenilemek istiyoruz. Kentsel dönüşüm noktasında vatandaşlarımızla görüşmelerimiz var. Belediyelerimizle birlikte bu süreci yürütüyoruz ve amacımız en kısa zamanda bu yapı stoğunu sağlam güvenli hale getirmektir.” ifadelerine yer verdi.

"HEDEFİMİZ, HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN RİSKLİ BİNALARDA OTURMAMASI"

Bakan Kurum açıklamasını şu şekilde sonlandırdı. “Amacımız, hedefimiz, hiçbir vatandaşımızın riskli binalarda oturmaması. Bu noktada hakikaten 'deprem değil riskli bina öldürür' diyoruz. Bu gerçekle deprem gerçeğiyle de yaşamayı öğrenmek zorundayız. O yüzden tüm vatandaşlarımızdan ricamız, talebimiz, riskli gördüğünü düşündüğü, hissettiği binalarıyla ilgili başvurusunu yapsınlar. İl müdürlüklerimize gidebilirler ve hızlı bir şekilde tespitlerini yapmak ve dönüşüm projelerini vatandaşımıza birlikte hızlı, yerinde, gönüllülük prensipleriyle yapmaya hazırız. Bu çerçevede belediyelerimizle bütün projeleri yürüteceğiz.” şeklinde konuştu.