Anahtar Kelimeler: REKTÖRE DOKUMA

YAZARLAR

REKTÖRE DOKUMA HALI

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2’nci sınıf öğrencisi Afganistanlı Masuma Balkhi, annesinin dokuduğu ve üzerinde üniversite logosunun yer aldığı halıyı Rektöre hediye etti

Zübeyde DARENDELİ/

İlimizde eğitim gören Afgan öğrenci, ellerinden ameliyat olmasına rağmen dokuduğu halıyı Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a hediye etti.

Lisans eğitimi için Cumhuriyet Üniversitesi’ne gelen Afgan öğrenci Masuma Balkhi, alışma sürecinde yaşadığı zorluklar karşısında kendisine yardımda bulunan bölüm hocalarına ahde vefa gösterdi.

Balkhi’nin annesinin dokuduğu halıda üniversitenin logosu yer aldı.

Kilimin dokunma süreciyle ilgili konuşan Balkhi, muafiyet sınavını kazandığından dolayı hazırlık okumadığını ve bu yüzden de zorlandığını anlattı. Bu süreçte bölüm hocaları ve arkadaşlarının kendisine yardımcı olduklarını ifade eden Balkhi, bu durum karşısında kendisini borçlu hissettiğini belirtti.

Durakta beklerken üniversitede görev alan hocanın kendisine yardımcı olduğuna değinen Masuma Balkhi, “Borcumu nasıl öderim diye düşünüyordum. İşte böyle bir zamanda çok hastaydım. Durakta ring beklerken oturamadım, bir hoca geldi. Dedi ki ‘Gel seni gittiğin yere ben bırakayım’. ‘Yok, teşekkür ederim’ dedim. Hoca olduğunu da bilmiyordum. Sonra bir daha geldi, karısını da yanına almış. Dedi ki ‘Kızım gel ben seni götüreyim, korkma. Ben hocayım, hanımım da hoca’ dedi. Beni yurda kadar götürdü. ‘Hastaneden geliyorum’ dedim. ‘İlaçlarını aldın mı?’ dedi. ‘Almadım’ dedim. İlaçlarımı aldı. Ondan daha da etkilendim” dedi.

Hocanın yaptığı iyilik karşısında bu hakkı nasıl ödeyeceğini düşündüğünü söyleyen Masume Balkhi yaşadığı olayı annesine aktardığını ve annesinin ellerinden ameliyat olduğu için halı dokumayı bırakmasına rağmen kendisinin isteğini geri çevirmeyerek halıyı dokuduğunu kaydetti.

BİR SENEDE DOKUDU

Herkesin o boyutlarda bir halıyı 1-2 ayda dokuyabileceğini ama annesinin durumundan dolayı halıyı ancak 1 senede dokuyabildiğini de sözlerine ekleyen Balkhi, “Ellerinden dolayı zaman zaman dokuyabildi. Özel iplerden aldı. Çünkü yazı yazılması için özel dokuma ipler olması lazım. Onlardan aldı. Elleri filan yaralandı. Sonra 1 yılda bitirdi, bana Afganistan'dan bir abimiz getirdi. Tüm Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hocalarının adına benden bir hediye olsun” dedi.