YAZARLAR

Rastgele adreslerde Covid-19 testi uygulanacak

Türkiye için çok önemli bir çalışma olacak Covid-19 hastalığı ile mücadele için Elisa ve PCR tarama programı başlatıldı.

Hakan BAKAR

Sivas’ta Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) organizasyonda merkezde 11, ilçelerde 24 olmak üzere toplam 35 ekip rastgele belirlenen adreslerde 2 bin kişiye Covid-19 testi uygulayacak.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu organizasyonunda Türkiye genelinde Covid-19 hastalığı ile mücadele için Elisa ve PCR tarama programı başlatıldı. Kandaki antikor düzeyi de kontrol edilerek test yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi bilgiler ayrı ayrı raporlanacak. Bir doktor ve hemşirelerden oluşan sağlık ekipleriyle TÜİK tarafından rastgele belirlenen hanelere gidilerek test uygulanacak.

TÜİK tarafından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen hanelere ulaşan filyasyon ekipleri, aileden olumlu yanıt alınması ile işleme başlayacak. Testi kabul eden vatandaşların T.C. kimlik numarası ve iletişim bilgileri alındıktan sonra onam alınması ile hazırlanan anket sorularını yöneltilecek. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilerek veriler toplanacak.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, Halk Sağlığı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kemal Filiz ile birlikte Sağlık İl Müdürlüğü Ek Binasından (Aydoğan Mahallesi) taramaya çıkan filyasyon ekiplerini uğurladı.

Burada açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, Türkiye genelinde 08 Haziran’da Sağlık Bakanlığı ve TÜİK organizasyonunda ortak bir çalışma yapılmasına karar alındığını ve 15 Haziran itibariyle sahada bu uygulamanın başladığını söyledi. Filyasyon ekiplerinin rastgele belirlenen adreslere gideceğini ifade eden Moğulkoç “Sivas’ta 1007 merkez ilçe, 947’de diğer ilçelerde olmak üzere vatandaşlarımıza tarama yapılacak. Merkez ilçemizde 11 ekip, 16 ilçemizde de 24 ekip bu görevi ifa edecek. Bunda aynı şahsa hem Elisa hem de PCR testi uygulanacak. Bu, sahada büyük bir tarama olacak. Türkiye genelinde 154 bin insana uygulanacak Sivas’ta yaklaşık 2 bin kişiye uygulanacak.” dedi.

-“Türkiye İçin Çok Önemli Bir Çalışma”

Bu taramadan çıkacak sonuçların Türkiye için çok önemli olduğuna vurgu yapan Moğulkoç şöyle konuştu. “Bunun sonucunda hastalığı geçirmiş ve direnç gelişmiş vakaların oranı bize verilecek. Çok değerli bir çalışma. Bu çalışmada filyasyon ekiplerimiz vatandaşlarımızın yanına gittiğinde onun onayını alarak hem PCR hem de Elisa testi için kan alacak. Türkiye genelinde yapılan bu rastgele seçimle adresler belirtilerek tespit edilerek bizlere iletildi. Bizde sahada Sivas’ta üzerimize düşen bu görevi ifa etmek için ayın 15’inden beri arkadaşlarımız sahada. Zaten Pandemi başladığından beri çok iyi bir performans gösteriyor filyasyon ekibimiz. Allah hepsinden razı olsun, çok güzel bir çalışmayla bunu yürüttüler. Bu da ayrıca bakanlığımız tarafından bir araştırma, bunun sonucu Türkiye için çok değerli bilgiler verecek. Sanırım bir ay içinde değerlendirilecek. Sonucuna göre de Pandemiyle ilgili bir politika belirlenecek diye bekliyoruz. İnşallah ülkemiz, vatanımız ve tüm dünya için hayırlı sonuçlara vesile olur.”