YAZARLAR

“Rakamlar gerçeği yansıtmıyor”

Pakoğlu,  “Zam enflasyona yenildi. Rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Sipariş enflasyon rakamlarını kabul etmiyoruz. Ek zam istiyoruz.” dedi.

Hakan BAKAR

Memur Sen Konfederasyonu’na bağlı Bem-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası) Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu'nun TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre memur ve emeklilerin zam oranları belli oldu. TÜİK verileri, izaha muhtaç ve gerçeklikten uzaktır. İktidar bilerek enflasyon rakamlarını düşük göstermektedir. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Ek zam talep ediyoruz.” dedi.

Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, yayınladığı mesajında şunları ifade etti. “Açıklanan enflasyon rakamları ile beraber kamu çalışanları ve emeklilerin alacağı enflasyon farkı netleşti. Kamu çalışanları ve emekliler bu ay daha önce kararlaştırılan %4 zamma ek %1,75 oranında enflasyon farkı alacak. Kamu çalışanlarına ve emeklilere 2020 yılının ilk 6 ayı için yapılan maaş artışı %4 iken aynı dönemde enflasyonun %5,75 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmi olarak %1,75 eridiğini ortaya koydu. TÜİK’in enflasyon verileri Memur-Sen’in tespitlerini doğruluyor, kamu işvereninin tahmin ve hedeflerini yanlışlıyor. Her 6 ayda bir yaşanan bu tablo, son bulsun istedik. Zam oranı, enflasyonla değil, imzalarımızla belirlensin teklifini getirdik; reddedildi ve yine enflasyona yenildi teklif sahipleri.” şeklinde ifade etti.

Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “TÜİK’in açıklamış olduğu rakam bizleri şaşırtmadı. TÜİK öteden beri siyasi iktidarın belirlemiş olduğu hedefler dışında bir açıklama yapmıyor, yapamıyor. Enflasyon rakamları üzerinde oynama ile algı oluşturarak oranı düşük gösterme gayreti var. Enflasyon yüksek olsaydı kamu çalışanlarına Temmuz’un 15’inde yapılacak toplu sözleşmede belirlenen %4’lük zammın üzerine daha fazla enflasyon farkı eklenecekti. Enflasyon farkı zam olmadığı gibi reel kayıplarımızı karşılamaktan oldukça uzaktır.  Uzun yıllardır kamu çalışanlarına yapılan Temmuz zammı, kamu çalışanları için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü yılın ikinci yarısında %15’lik gelir vergisi diliminden %20’lik dilime geçtiğimiz için, biz kamu çalışanlarına yapılan zam vergi mekanizması kullanılarak geri alınmaktadır. Çalışanların vergi dilimi adaletsizliğine ve sipariş usulü ile hazırlanan enflasyon rakamlarına tahammülü kalmamıştır.” şeklinde dile getirdi.

Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “Çalışanlara düşük enflasyon farkı ödenmesi için rakamlar bilerek düşük tutulmaktadır. Pandemi sürecinde dünya genelinde ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluk giderek arttı. Ne hikmetse çarşı pazarda tüm ürünlere zam gelirken enflasyon oranları düşmeye, çalışabilecek nüfus oranı artarken de işsizlik düşmeye başladı. TÜİK uzunca bir süredir gerçek verileri manipüle konusunda üstün bir performans ortaya koymaktadır. Çarşıya, pazara, marketlere gittiğimizde fiyatlarda çok ciddi bir artışla karşılaşıyoruz. Açlık sınırı ve yoksulluk sınırına baktığımızda Temmuz ayında yapılacak zamla kamu çalışanları zaten yoksulluk sınırı altında ücret alıyor. Asgari ücretin altında maaş alan emekliler var. Temmuz ayında yapılacak zammın da açlık ve yoksulluk sınırının çok gerisinde bir zam olduğunu çok rahat söylemek mümkün maalesef. Kamu çalışanlarına yapılacak ek zam hem enflasyon kaynaklı zararların karşılanması noktasında hem de bir adaletsizliğin giderilmesi konusunda nispeten sorunları çözecektir.” ifadelerini kullandı.

Bem-Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “Özellikle kamu bankaları aracılığı ile başta konut olmak üzere, otomobil, seyahat, konaklama ve beyaz eşyada açıklanan düşük faizli kredi paketleri sonucunda artan talep nedeniyle fiyat artışlarının ortaya çıktığı herkesin malumudur. Tüketimi zorunlu mal ve hizmetlerden başta gıda olmak üzere yüksek seyreden fiyat artışları son yıllarda yukarı yönlü hareket etmeye devam etmektedir. Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçekliği yansıtmadığı ortadadır. Taleplerimizin takipçisi olacağımızı, buradan siz değerli basınımız aracılığıyla bir kez daha kamuoyuyla paylaşmayı vazife biliyoruz.” şeklinde konuştu.