Anahtar Kelimeler: PROJEDE DOĞRU (VİDEO)

YAZARLAR

PROJEDE SONA DOĞRU (VİDEO)

8 Milyon Tasarruf Sağlanacak

Yapımı tamamlandıktan sonra 8 Milyon liralık enerji tasarrufu sağlanacak olan Güneş Enerji Santrali (GES) Projesinin ilk etabını tamamlayan Sivas Belediyesi ikinci etabının da sonuna geldi

Zübeyde DARENDELİ/

Kurumun ihtiyaç duyduğu enerjiyi, yerli ve yenilenebilir kaynaklarla üretmek için çalışma başlatan Sivas Belediyesi, toplamda 4 MW kapasiteli tesisin ilk etabını tamamlayarak enerji üretimine başladı. Projenin 2 MW’lık ikinci etabında ise çalışmalar tamamlanmak üzere. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, projenin ikinci etabındaki çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Proje hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yola çıktığımızda kendi enerjisini kendi üreten bir belediye olma yolunda projeler üreteceğimizi dile getirmiştik. Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarını etkili bir şekilde kullanabilmek için GES projelerimizi hayata geçiriyoruz. 1. etap çalışmalarımızı tamamladık ve 1 MW'lik GES projemizi bitirdik. 2. etap çalışmalarımızın da sonuna geldik. Birinci etabımız, Belediyemize yıllık 2 milyon TL kazanç sağlayacak. 2 etabımız ise 2 MW'lik bir proje ve ocak ayında hizmete girmiş olacak. Projemiz tamamlandığı zaman yıllık 6 milyon Lira Belediyemizin kasasında kalacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’in Sivas ziyaretinde, kendisinden talep ettiğimiz ve destek sözü aldığımız 1 MW'lık diğer GES projemizi ise Bakanlığımız hibe edecek. 8 milyon lira tutarındaki destekle 3. etap GES projemizi Belediyemize kazandırmış olacağız” dedi.

2022’DE HİZMETTE

2022 yılında 4 MW'lık projenin hayata geçirilmiş olacağını dile getiren Başkan Bilgin, “Burada iki amacımız var. Birincisi kendi enerjimizi kendimiz üreterek enerji giderlerinde tasarruf yapmak. İkincisi ise bu enerjiyi yenilenebilir kaynaklarla üreterek ülke ekonomimize katkı sağlamak. Dönem sonundaki hedefimiz ise tüm enerjisini kendisi üreten bir belediye olabilmek. İnşallah yapacağımız tasarruf ile artan bütçemizi insan odaklı hizmetlere aktaracağız. Projelerimiz tamamlandığı zaman 8 milyon TL tasarruf sağlamış olacağız. O bütçeyle de hemşerilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren projelere imza atarak daha yaşanabilir bir Sivas için çalışacağız. Ben sonuna yaklaştığımız bu projenin de şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.