Anahtar Kelimeler: PROJE TAMAMLANDI

PROJE TAMAMLANDI

Altınyayla merkez mahallelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından toplulaştırma projesi tamamlandı

 

Çetin POLAT/

İlimizde mümbit topraklar su ile buluşmaya devam ediyor. İlimiz ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadı.

Altınyayla ilçesine bağlı bazı mahallerde yürütülen toplulaştırma çalışmaları ile ilgili yazılı açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sivas ili Altınyayla ilçesi Aydın, Kale, Şafak ve Rıfat Öçten Mahallerinde arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları yapılmış; proje çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda 10 bin 40,84 hektar üzerinde yapılan arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme sonucunda 5 bin 89 olan toplam parsel sayısı 3 bin 856 parsele düşmüştür. Yüzde 31 toplulaştırma oranına ulaşılmıştır. İlçe Merkez Mahallerinde arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 600 km tarla içi yol yapımı tamamlanmış, ayrıca 40 km sınır düzeltmesi yapılmış, drenaj kanalı temizliği ve yatak değişimi yapılmıştır. İhtiyaç duyulan yerlerde, yol geçişlerinde 200 adet koruge boru imalatı yapılmıştır. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projesi ile birlikte tarımsal refah artmış olup, ürün deseni değişmiş ve tarımsal girdi maliyetleri düşmüştür. Altınyayla İlçesine bağlı 4 mahallede yapılan bu çalışma, Altınyayla İlçesindeki diğer yerleşim birimlerine örnek teşkil etmiş olup; 9 birimde daha arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri projesi için etüt çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.