Anahtar Kelimeler: PROJE BEDELİ MİLYON ÜZERİ

YAZARLAR

PROJE BEDELİ 65 MİLYON ÜZERİ

İlimizde proje bedeli 65 milyon olan Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Zeki Hayran (Hafızlık) İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışı yapıldı


Çetin POLAT/

İlimize modern donatılara uygun olarak inşa edilen iki okulun açılışı gerçekleştirildi. Yapımı tamamlanan Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Zeki Hayran (Hafızlık) İmam Hatip Ortaokulu, Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Milletvekili İsmet Yılmaz, Milletvekili Habib Soluk, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolünün katılımı ile eğitim-öğretime açıldı.

Gelecek nesillerden çok şey beklendiğinin altını çizen Milletvekili M. Habip Soluk, “Sivas’a kazandırılan bu eserler, yarınları emanet edeceğimiz siz gençler içindir. Bahtınız yolunuz açık olsun” şeklinde konuştu.

Dünya’nın en gelişmiş 10 ülkesinden birisi olmak istediğimizi bunun da eğitimden geçtiğini söyleyen TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Milletvekili İsmet Yılmaz, “Ülkemizde okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim öğretimin her aşamalarında ciddi bir gelişim sağlandı. Ülkemiz, Dünya’da en fazla milli gelir üreten ülkeler arasında olmasını beşeri sermayesine borçludur. Yarınlarımızın teminatı evlatlarımızın geleceğe yön vermesini, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetişmesini istiyoruz. Ülkemizi, Cumhuriyetimizin 100. yılında müreffeh, güçlü ve mutlu insanların yurdu yapmak istiyoruz” dedi.

Vali Salih Ayhan ise bir günde proje bedeli altmış beş milyonu aşan iki okulun hizmete girdiğini hatırlatarak bu yatırımların devletimizin büyüklüğünün, eğitime öğretime ve en önemlisi insana verdiği değerin bir göstergesi olduğunu söyledi.

İl genelinde derslik başına düşen öğrenci sayılarında ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında gözle görülür önemli bir iyileşme sağlandığını belirten Vali Ayhan, “Öğretmen başına düşen öğrenci sayıları 2002 yılında ilköğretimde 23, ortaöğretimde 18 iken yapılan öğretmen atamaları ile bu sayı ilköğretimde 12 ortaöğretimde ise 10 olmuştur. Devletimiz; inşa ettiği yeni dersliklerle, spor salonları, laboratuvarlar, çok amaçlı salonlar ile yine pansiyonlar, z kütüphaneler, kodlama atölyeleri, kültür ve sanat atölyeleri ile ayrıca eğitime verdiği taşıma, yemek, parasal destek ile her zaman öğrencinin, öğretmenin ve velilerimizin yanındadır” dedi.