Anahtar Kelimeler: PANDEMİYE RAĞMEN

PANDEMİYE RAĞMEN OSB

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Ekonomi Şura’sında verdiği Sivas talimatının ardından gözler Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’ne çevrildi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Salgına rağmen yapım çalışmaları tüm hızıyla süren Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde geçtiğimiz hafta yaşanan önemli gelişmelerin ardından bölge adına önem arz eden teşvik kararnamesinin imzalanması bekleniyor.

200 milyon liralık yatırım ile yatırımcıların kullanımına hazır hale getirilecek olan Demirağ OSB, tam kapasite çalışması ile birlikte kentte 40 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

EKEN’DEN 10 BİN
İSTİHDAM SÖZÜ
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Ekonomi Şura’sında Demirağ OSB’nin 6. Teşvik Bölgesi ya da Özel Teşvik uygulamasından yararlandırılması taleplerini bir kez daha gündeme getirmişti.
Yatırımcıların hazır, imza beklediğini de vurgulayan Eken, kararnamenin imzalanmasıyla birlikte ilk etap için 10 kişilik istihdam sözü vermişti.

DEVLET KATKISI BÜYÜK
Demirağ OSB’de yatırımcılara kapılar sonuna kadar açıldı. İşte, Sivas’ın ekonomisine güç katacak olan OSB’de yatımcılara sunulan büyük devlet katkısından bazıları;

Gümrük Vergisi Muafiyeti, Katma Değer Vergisi İstisnası, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Yatırım yeri tahsisi, Yapı Denetim Hizmet Bedeli Desteği (Bölge içerisindeki tüm yapılar için %50 indirimli), Nakliye Avantajı, TÜBİTAK teknolojik ürün destekleri (TEYDEB-1501-1505-1507), Proje Destekleri, İstihdam Teşvikleri, KDV İadesi.”