Anahtar Kelimeler: Özkaya doğru yanık tedavisi

YAZARLAR

Özkaya´dan doğru yanık tedavisi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Neşe Kurt Özkaya, yanık tedavisinde uygulanması gereken tedavilerle ilgili bilgiler verdi.

Bahar HIZAR

Yanığın tanımı yapan Dr. Neşe Kurt Özkaya, ?Yanık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir önemli bir halk sağlığı sorunudur.  En çok çocuklar olmakla birlikte ve yine yanık sebebi olarak sıcak süt, su, yağ ve yemek gibi sıcak sıvılarla yanmaktayız. Yanık tedavisinde özellikle yanığın büyüklüğüne, derinliğine, yanık oluşturan etkene göre tedavisi değişmekle birlikte ilk başta sıvı tedavisi, yara bakımı yer almaktadır. Ardından ilerleyen süreçte ise kendiliğinden kapamayan yaralar için kliniğimizce kapatma ameliyatları yapılmaktadır? dedi.

Yanığın tedavi süreci ile ilgili ayrıntılara değinen Dr. Neşe Kurt Özkaya, ?Yanık nedeniyle acil servis, genel cerrahi ya da bizim kliniğimize başvuran hastalar, genel cerrahi bölümümüze ait yanık ünitemizde tedavi edilmekte, ardından medikal tedavi ve yara bakımı devam ettiği süre içerisinde cerrahi tedavi gerektiği durumlarda ise kliniğimizde öncelikle temizlik ameliyatı, ardından kapatma ameliyatları yapılmakta ve son olarak da hasta belli bir izde, belli bir fonksiyon kaybıyla iyileşmesi sağlamaktadır.

Kliniğimizde yanık oluştuğu ilk haftada ya da ilerleyen yara kapanma sürecinde yara tedavisi cerrahi olarak yapılmakla birlikte yanık nedeniyle uzun dönem izler oluşmakta, veya eklemlerde hareket kaybı meydana gelmekte. Ayrıca hastalarda saç, kaş, kirpik kayıpları meydana gelmektedir. Bunlara yönelik de hem izleri gidermek amaçlı, hem de hastaların kısıtlılık oluşan yerleri rahatlatmak, eski fonksiyonlarına kavuşturmak amaçlı ve ayrıca mevcut olan saçlarını kullanarak, saç, kaş, kirpik ekimi veya farklı yöntemlerle eksik olan saç, kaş, kirpiği yerine koyma ameliyatları yapılmaktadır? dedi.          

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalında yapılan diğer işlemlerden bahseden Dr. Neşe Kurt Özkaya sözlerini şöyle tamamladı:

 ?Üniversitemiz Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde hem yanık sekelleri, hem bası yaraları, deri kanserleri, diyabet nedeniyle oluşan diyabet yaraları ve estetik ameliyatlar olmak üzere pek çok ameliyat yapılmaktadır.?