YAZARLAR

Özdemir, Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü aldı

Özdemir, ?Türk basınında en az elli yıldan beri hizmet etmeye devam eden ve yaşı 70´i aşanlar arasından seçici Kurul´un belirlediği gazetecilere verilen ?Burhan Felek Hizmet Ödülü´nü bu yıl alanlar arasında olmaktan çok onur duydum.?dedi

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu. Sivas´ımızın değerlerinden hemşehrimiz Gazeteci yazar Ahmet Özdemir ?Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü´ne layık görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen ?Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri´ne değer bulunan 15 gazeteci düzenlenen törende ödüllerini aldı.Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul´da Burhan Felek Konferans Salonu´nda gerçekleşen Tören TGC Başkanı Turgay Olcayto´nun açılış konuşmasıyla başladı.

?ÇOK YÖNLÜ VE USTA BİR YAZARDI?

TGC Başkanı Turgay Olcayto konuşmasında şunları söyledi:

?Buraya gelmeden Burhan Felek´in kabrini ziyaret ettik. Burhan Hocanın ödüllerini kazanan arkadaşlarımızı ve Seçici Kurulu kutlarım. Çok yönlü ve usta bir yazardı. Gerçekten hem ironisi olan hem de içi bilgi dolu yazılarıyla uzun süre genç gazetecilere rehberlik etti. Burhan Hoca spordan başlayarak gazeteciliğin tüm dallarıyla ilgilenmiş ve başarı kazanmış bir isimdi. Olimpiyatlara Türkiye´nin katılmasında büyük emeği olan Burhan Felek´in üvey evlat muamelesi gören amatör sporlara ve siyasete de büyük ilgisi vardı. İletişim Fakültesinin kurulmasında da çok katkı sağladı. Orada yaptığı hocalıkla pek çok öğrenci yetiştirdi. Çok zorlu dönemlerden geçirdi TGC´yi. Sıkıyönetimler döneminde başkanlık yaptı. Cemiyeti ayakta tuttu. Cemiyetin kurumsallaşmasında çok emek verdi.?

Açılış konuşmalarının ardından Altan Öymen, Orhan Erinç, Rahmi Turan, Turgay Olcayto, Niyazi Dalyancı, Esat Yılmaer, Arif Esen, Sibel Güneş ve Hilmi Hacaloğlu´nun yer aldığı Seçici Kurulun belirlediği gazetecilere ödülleri takdim edildi.

Törende 70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan Ahmet Özdemir, Burçak Evren, Burhan Ayeri, Fikret Ercan, Filiz Ozankaya, Garbis Özatay, Güray Öz, Hasan Cemal, Nejat Seçen, Ragıp Zarakolu, Reha Erus, Sedat Sertoğlu, Süleyman Coşgun, Şahin Tekgündüz ve Şakir Şad ödülünü aldı.

Ödüle layık görülen hemşehrimiz yazar Ahmet Özdemir ise, ?Türk basınında en az elli yıldan bu yana hizmet etmeye devam eden ve yaşı 70´i aşanlar arasından secici Kurul´un belirlediği gazetecilere verilen ?Burhan Felek Hizmet Ödülü´nü bu yıl alanlar arasında olmaktan çok onur duydum. 4 Kasım 2019´da, önce Burhan Felek´i mezarı başında andık. TGC Burhan Felek Konferans Salonunda yapılan törende plaketimi TGC Başkanı Turgay Olcayto´dan aldım. Türk basınında yer almaktan dolayı çok mutluyum. Herkese teşekkür ederim? ifadelerini kullandı.

Törenin ardından TGC´ ye yeni üye olan gazetecilerin rozet töreni yapıldı.

Ahmet ÖZDEMİR Kimdir?
Günümüz yazarlarından Ahmet Özdemir 1948 yılında Sivas´ın Şarkışla ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu aynı yerde, lise öğrenimini 1966 yılında İzmir Askeri Hava Lisesi´nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü´nü bitirdi. (1976) Öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. Düzeltmenlikten genel yayın müdürlüğüne kadar çeşitli görevlerde çalıştı. 1989 yılında Basın İlan Kurumu´na geçti. 30 Eylül 2003´de emekli oldu. Çeşitli ödüller kazandı. Çoğunluğu TRT´de olmak üzere ?Folklor Penceresi?, ?Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz?, ?Cumhuriyetimiz Şiirimiz?, ?Geleceğimizi Aydınlatanlar?, ?Bir Türküdür Yaşamak?, ?Ozanların İzinde? ?Radyo Sanatçıları Halk Konserleri?, "Türkü Sevdalıları", "Türkülerle yaşamak" gibi birçok radyo, televizyon programları ve dizilerinin metin yazarlığını yaptı. Bazı Osmanlıca kitapları günümüz yazısına ve diline çevirdi. Üç dönem Gazeteciler Vakfı´nın dört dönem Türkiye Gazeteciler Cemiyeti´nin denetçiliğini yaptı. Daha sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu´na seçildi. Aynı zamanda halen Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunda aktif görevdedir. Bizim Gazete, İstanbul Gazetesi, Bizim Sivas Gazetesinde köşe yazarlığı ile birlikte, çeşitli gazete ve dergilerde yazın hayatını sürdürmektedir. Günümüze 100´ün üzerinde eser kazandıran Ahmet Özdemir´in iki oğlu ve üç torunu var.  Hakan Bakar

 

/resimler/2019-11/5/1422094604642.jpg