YAZARLAR

Oryantiring Yarışları Bugün Başlıyor

Türkiye Oryantiring Federasyonu Sivas Kongresi´nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında bu yıl Sivas´ta yapılıyor. Bugün (19 Nisan 2019 Cuma)1. gün yarışları Kardeşler Kent Ormanında saat 11.00´de başlıyor.

Osman Nuri KESİCİ

Türkiye Oryantiring Federasyonu 2018-2019 yarışma sezonunun en önemli yarışması ve sezon finali olan Sivas Türkiye Oryantiring Şampiyonasını, Anadolu´muzun coğrafi ve tarihsel anlamda önemi büyük ?Yiğit Yürekli İnsanlarının? yaşadığı Sivas ilinde 19-21 Nisan 2019 tarihleri arasında, 100. Yıl etkinliklerinin bir paydaşı olarak büyük bir gurur ile gerçekleştirecektir.

Türkiye Oryantiring Federasyonu yazılı bir açıklama yaparak yarış hakkında bilgi verdi. Oryantiring (Hedef Bulma) Her türlü arazi ve iklim şartlarında katılımcıların harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak yapılabilen, koşarak, bisikletli, engelli bireylerin yaptığı patika-O ve Kayak-O disiplinleri bulunan bir doğa sporudur.

Daha çok ormanlık alanlar olmak üzere park, kampüs, kent merkezlerinde de yapılan bu spor dalının; Sivas Kongresi´nin 100. Yılında, milli mücadele ruhunu canlı tutabilmek, gelecek nesillere aktarabilmek, tüm varlığıyla hissedebilmek ve yaşayabilmek amacıyla ?Kongre´nin 100. Yılında 100 Etkinlik? kapsamında başlatılan etkinlikler, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinasyonunda yürütülecektir.

Şampiyonanın Sivas´ın tanıtılmasında ve Sivas Kongresinin 100. Yıl etkinliklerinin tüm yurt genelinde duyulması, milli mücadele ruhunun tüm yurt genelinde hissedilmesinde büyük rol oynayacağı, tarihi ve turistik yerlerin, folklorik unsurların, ticari ve tarımsal ürünlerinin farkına varılması öngörülmektedir.

Sivas Valiliği, Sivas Belediye Başkanlığı, Bahçeşehir Koleji ve Türkiye Oryantiring Federasyonunun destekleri ve işbirliği ile yapılacak olan şampiyonanın Etkinlik Programı;

1.GÜN Orta Mesafe Yarışması : 19 Nisan 2019 Cuma Kent Ormanı,

Yarışma Saati 11:00, Ödül Töreni: 15:00

2.GÜN Uzun Mesafe Yarışması : 20 Nisan 2019 Cumartesi Kent Ormanı,

Yarışma Saati 10:00, Seminer: 14:00, Ödül Töreni: 16:00

3.GÜN Sprint  Yarışması : 21 Nisan 2019 Pazar Kent Meydanı,

Yarışma Saati 09:00, Ödül Töreni: 14:30

Yaklaşık 132 spor kulübünün yanı sıra, bin 300 ulusal düzeyde sporcu ve Spor Sivas Projesi kapsamında 700 sporcunun katılımı ile 2 bin kişilik dev bir spor organizasyonuna dönüşecek olan şampiyonayı, yoğun bir doğasever kitlesinin de takip edeceği tahmin edilmektedir.

Yarışmaya; tüm halkımız davetlidir.