Anahtar Kelimeler: “ORTAK PAYDAMIZ ZAMAN SİVAS OLMALI”

YAZARLAR

“ORTAK PAYDAMIZ HER ZAMAN SİVAS OLMALI”

​​​​​​​Vali Ayhan, “İlimizle ile ilgili ülke gündeminde olumlu veya olumsuz düşünülmesi siz değerli basın mensuplarının elinde. O yüzden her zaman ortak paydamız Sivas olmalı.” dedi.

Hakan BAKAR

Türkiye'de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı, nedeniyle ilimizde görev yapan basın mensupları onuruna Sivas Valiliğince kahvaltı programı düzenlendi.

Programa, Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, il protokolü ve basın mensupları katıldı.

Mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan basın mensuplarının bayramını tebrik eden Vali Salih Ayhan, ilimizdeki yatırımlar hakkında da davetlilere bilgi verdi.

Vali Ayhan şunları ifade etti. “İlimizle ile ilgili ülke gündeminde olumlu veya olumsuz düşünülmesi sizlerin elinde. İlimizde planlanan, yapımı devam eden ve hizmete açılan yatırımları kamuoyuna doğru bir şekilde aktarmakta yine sizlerin elinizde. O yüzden her zaman ortak paydamız Sivas olmalı. Bunun için hep birlikte şehir adına kazanç sağlayan konulara zamanımızı ayırmalıyız. Öncelikle ilimiz eğitim anlamında yatırımlardan yana altın çağını yaşamakta. Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında Sayın İsmet Yılmaz’ın katkısı oldukça fazladır. Bizler hep birlikte şehrimizin hedeflerine ulaşması anlamında yoğun mesai harcamaktayız. Sivas’ta biten ve devam eden vizyon projelerimiz mevcut. Bunların içerisinde Kültür ve Turizm, Tarım ve Hayvancılık, sağlık, sanayi, teknoloji yönünde ilerlediğimiz ve birçoğunu bitirme aşamasına getirdiğimiz projeler şehrimize artı değer katacaktır.

Proje aşamasında devan eden ve teslim edilen projeleri sıralayan Vali Ayhan, şöyle devam etti. “Kültür ve Turizm alanında Hamidiye Eko Turizm Vadisi, Altınkale ve Geleneksel Çadır Alanları Projesi, Osmanlı Zanaatkarlar Çarşısı: Proje hazırlama işi tamamlandı. Muhsin Yazıcıoğlu Evi, Âşık Ruhsati Evi, Gökpınar Gölü Çevre Düzenleme Projesi. Kültür A.Ş.  bünyesinde Visitsivas Erişime açıldı. TakSivas Uygulama Aktif. Müze Mağazası Açıldı. Müze Kafe Açıldı. Tarım ve Hayvancılık Projeleri kapsamında                SİVTAŞ Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesisi İnşaat çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. 29 Ekim 2020 tarihinde Yem Fabrikasının açılması planlanmaktadır. Ot ve Canlı Hayvan Satış Pazarı Proje Durumu devam ediyor. Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi Proje Durumu devam ediyor. Köyümde Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var Projesi. Proje kapsamında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanmış olup bu yıl için 100.000 Koyun dağıtımı hedeflenmektedir. Genel hedef 1 Milyon Koyun’dur. Sanayi ve Teknoloji Projelerinde ise Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Üretim ve İstihdam Kapısı Projesi. Proje kapsamında şuana kadar 29 firmaya tahsis işlemleri tamamlanmıştır. 29 firmanın toplam istihdam hedefi 2.705 kişidir.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 6 Milyon TL hibe alamaya hak kazanan İnovasyon Merkezi ile ilgili prosedürler devam etmektedir. İnovasyon Merkezinde; Prototipleme Merkezi, Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, Dönüşüm Ofisi, Tasarım ve Simülasyon Ofisi yer alacaktır.” şeklinde şehirdeki projelerden ve yatırımlardan bahsetti.

 “SINAV BİLİNCİNİ ÇOCUKLARIMIZA KAZANDIRDIK”

Savaşçı, “LGS’de 2 öğrencimiz tüm sorulara cevap vererek ilimizin 42 il arasında yar almasını sağlamıştır. Buradaki başarıda öğrencilerimiz tamamen özel kursa gitmeden Milli eğitim Bakanlığının verdiği eğitim ile başarıyı elde etmişlerdir.” dedi.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas'ın eğitimdeki başarısını anlatan sunumda, Sivas'ta LGS'ye hazırlık sürecinin çok iyi yürütüldüğünü ve salgın sürecine rağmen öğrencilerin motivasyonunun üst seviyede tutulduğunu belirten Savaşçı, Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) projesi ve bu kapsamda oluşturulan Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) merkezlerinde gerçekleştirilen eğitimler ile öğrencilere gerek akademik anlamda gerekse sınav sürecinde dikkat etmeleri gereken hususlarda önemli katkılar sağlandığını söyledi.

Savaşçı, “Türkiye’de eğitim başarısında düşüş yaşanırken Sivas’ta yükseliş olduğunu görmekteyiz. Bu sene matematik soruları oldukça zordu. Her ilde eksi bir gerileme varken, Sivas’ta puanlarda bir artış yaşandığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Sivas’ta eğitim anlamında birçok faaliyeti de hayata geçirdik. İl içinde hizmet içi eğitimden 15 bine yakın öğretmenimiz faydalandı. Yine aynı zamanda yurt dışından dahi bu eğitimlere katılan öğretmenlerimiz oldu. Sivas’ta öğrencilerimizin eğitim anlamında daha başarılı olmalarına adına Köprü projesi olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdik. Eğitim Sivas’ta yaptığımız projeler ile daha iyi bir noktaya geldi. Öğretmenlerimiz öğrencilere online olarak eğitim verdiler. Öğrencilerimizin tamamına kaynak kitabı ve yaprak testleri dağıtımını yaptık. Yazılımı tamamen bize ait olan Köprü projesi ile sınavlarımızı yaptık. Daha sonra pandemi döneminde ise öğrencilerimizin sınavlara girmesi için online sınav sistemi ile öğrencilerimizin sınavlara girmelerini sağladık. Yine Türkiye’de online sınavı genel çaplı yapan bir il olmanın mutluluğunu yaşadık. Eğitimin her geçen gün daha iyi yere gittiğini görmekteyiz. Binalarımız yenileniyor, tabi binalar ile birlikte eğitimin içinde de yenilikleri Sivas’ta öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sunmak için gayret göstermekteyiz.” şeklinde ifade etti.

“SINAV BİLİNCİNİ ÇOCUKLARIMIZA KAZANDIRDIK”

Köprü kurslarımız ve diğer çalışmalarımız ile Sivas’ta eğitim başarısını üst seviyelere çıkardık diye sunumuna devam eden Savaşçı, “Geçen sene Türkiye ortalamasın da iki puan geride iken bu sene 10 puan üzerine çıktık. Sınav bilincini çocuklarımıza kazandırdık. Köprü projesinde kurslarda öğretimin planlaması ile öğrencilerimize rehberlik ettik. Bütün derslerde Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. LGS’de 2 öğrencimiz tüm sorulara cevap vererek ilimizi 42 il arasında yar almasını sağlaması bizleri de oldukça mutlu etmiştir. Buradaki başarıda öğrencilerimiz tamamen özel kursa gitmeden Milli eğitim Bakanlığının verdiği eğitim ile başarıyı elde etmişlerdir. O yüzden eğitimde emin adımlarlar ile yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

“EĞİTİMDE ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ”

Sivas Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz ise konuşmasına tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı tebrik ederek başladı.  Sivas'ın LGS'deki başarı durumuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, eğitim de altyapının önemine vurgu yaparak Sivas'ın bu anlamda çok iyi bir konumda olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte eğitim camiasının özverili çalışmaları sayesinde Sivas'ın önemli bir başarı elde ettiğini belirten Bakan Yılmaz, kentin LGS'de Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının bulun en önemli göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Sivas'ın LGS'de iki Türkiye birincisi çıkardığına da dikkat çeken Bakan Yılmaz, "Ben eğitime büyük önem veren ve her zaman eğitim ile ilgili çalışmalara destek veren Sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürümüze, öğretmenlerimize velilerimize ve bizleri gururlandıran öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

“LGS'DE ELDE EDİLEN BAŞARININ GURUR VERİCİ”

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci'de Sivas basınına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, 24 Temmuz Basın Bayramı'nı tebrik etti. Sivas'ın eğitimde başarısını her geçen gün artırdığına dikkat çeken Ekinci, LGS'de elde edilen başarının gurur verici olduğunu söyledi. Sivas'ın LGS'de Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının eğitim de iyi bir altyapı ve kadroya sahip olunduğunun göstergesi olduğunu belirten Ekinci, ben hem öğrencilerimize hem de bu başarıda pay sahibi olan öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyorum." fadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Sivas basınının önde gelen duayen isimlerine plaket takdim edildi. Program sonrasında ise LGS'de dereceye giren öğrencilere bisiklet, diz üstü bilgisayar ve tablet bilgisayar hediye edildikten sonra  “Gazeteciliğe Adanmış Bir Ömür Yücel Yönal” adlı belgeselin izlenmesine geçildi.

"GAZETECİ YÜCEL YÖNAL’A VEFA"

Basın Bayramı vesilesiyle gerçekleşen program sabah kahvaltısının ardından, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde "Gazeteci Yücel Yönal’a Vefa" Programı düzenlendi.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Turgay Kural’ın yönetmenliğini yaptığı “Gazeteciliğe Adanmış Bir Ömür Yücel Yönal” adlı belgeselin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Vali Salih Ayhan, Gazeteci Yücel Yönal'ın 63 yıllık gazetecilik hayatında güzel izler bıraktığını söyledi.

Duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere kürsüye gelen Gazeteci Yücel Yönal ise hayatından kesitler sunup, Sivas Valiliğinin hayata geçireceği 'Basın Müzesi' için teşekkür etti. Program, İl protokolünün Yönal'a, Belgesel Yönetmeni Kural'a ve ekibine plaket takdiminin ardından Mevlid-i Şerif programına geçildi.

“İLİMİZDE EBEDİYETE İRTİHAL EDEN GAZETECİLER İÇİN MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU”

Sivas’ta Sivas Valiliği tarafından Türkiye'de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümünde Gazeteciler ve Basın Bayramı, nedeniyle ilimizde ebediyete irtihal eden gazetecilerimiz için Atölye Camisi'nde Mevlid-i Şerif programı düzenlenmesi ile son buldu. Vali Salih Ayhan ve İl Müftüsü Yusuf Akkuş'unda katıldığı Mevlid-i Şerif programında rahmeti rahmana kavuşan gazetecilerimiz için dualar okunarak program son buldu.