Anahtar Kelimeler: Orman yangınlarına dikkat

YAZARLAR

Orman yangınlarına dikkat

Orman Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl içerisinde meydana gelen orman yangınlarının illere göre sayısını ve miktarını açıkladı. Sultan Şehir Sivas´ta, 2016´da 26 adet yangın meydana geldi. Bu yangınlarda 35,12 hektar ormanlık alan yanarak kül oldu

Yetkililer, orman yangınlarına mahal vermemek adına önemli uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıların başında ise ?Ormanda ateş yakılmamalı? ile ?Ormanlara kesinlikle cam şişe ve cam kırıkları atılmamalı? geliyor

Fatih TABUR

CİĞERİMİZ YANDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, 2016 yılına ilişkin orman yangınlarının sayısını ve alan üzerinden miktarını açıkladı. Yazılı ve görsel basında yapılan onca uyarılara rağmen bazı duyarsız kişilerin bilinçsiz hareketleri orman yangınlarını tetikliyor. Bizim Sivas gazetesinin Orman Genel Müdürlüğü´nden derlediği bilgilere göre geçtiğimiz yıl içerisinde ilimizde meydana gelen 26 adet yangın sonucu 35,12 hektar ormanlık alan  yandı.

6 ŞANSLI İL

2016´da en fazla orman yangınının meydana geldiği il 304 adet ile Muğla oldu. Muğla´yı 281 adet ile Antalya, 255 adet ile de İzmir izledi. Muğla´da 247,23 hektar ormanlık alan kül olurken, Antalya´da 2  bin 159 hektar alan, İzmir´de de  930 hektar ormanlık alan yandı. En az orman yangının gerçekleştiği il ise  bir adet yangın ile Nevşehir ve Van oldu. Bu illeri 2 adet yangın ile Ardahan ve  Bayburt izledi. Orman yangını hususunda Artvin, Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır ve Muş ise şanslı iller oldu. Bu illerde herhangi bir orman yangını vakasına rastlanmadı.

ANIZ YAKMA İLK NEDEN OLDU

Orman Genel Müdürlüğü, yangınların çıkış sebeplerinin orman bölge müdürlüklerine göre dağılımını da açıkladı. Hizmet alanı içerisine Sivas´ı da  alan Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü´nün faaliyet gösterdiği illerde meydana gelen orman yangınlarının en büyük nedeni anız yakma oldu. Faili meçhul yangınların yanı sıra piknik yaparken dikkatsiz davranılması ve sönmemiş sigara izmariti de yangınların en büyük nedenleri arasında yer aldı.

YANGINLARA KARŞI ALINABİLECEK TEDBİRLER 

Orman yangınlarının en aza indirilmesi hususunda dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde: Ormanda ateş yakılmamalı. Yakılmak zorunda kalınırsa  çimensiz bir alanda ateşin etrafına taş konarak yakılmalı. Ormanlara kesinlikle cam şişe ve cam kırıkları atılmamalı. Zira cam, güneş ışığını bir büyüteç gibi çimenlere çeker. Çimenler, tutuşarak çimenlerin alevlenmesine ve dolayısıyla yangının oluşmasına neden olur. Öte yandan mangal küllerinin söndürülmeden dökülmemesi de önem arz ediyor. Çünkü çimenlerin tutuşarak yangın çıkarma olasılığı bulunuyor.  Bir yangın görüldüğü vakit 112 Acil Çağrı Merkezi aranarak  ivedi bir şekilde bildirilmeli.