Anahtar Kelimeler: ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

YAZARLAR

ORGAN VE DOKU BAĞIŞININ ÖNEMİ

Organ ve doku bağışının önemine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Fethullah Selçuk Moğulkoç, organ yetmezliği olan hastalarda sağlıklı yaşamın ancak organ nakli ile mümkün olacağını söyledi

Haber Merkezi/

03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Fethullah Selçuk Moğulkoç, organ ve doku bağının önemine dikkat çekti. İlimizde çeşitli etkinliklerle Organ Bağışı Haftasının kutlanacağını söyleyen Moğulkoç, ülkemizde yaklaşık 300 bin kişi organ nakli için beklediğini bugüne kadar yapılan organ bağışı sayısı 50 bin civarında olduğunu söyledi.

İlk olarak organ bağışını ne olduğuna değinen İl Müdürü Moğulkoç, “Tıbbın hızla geliştiği 21. yüzyılda pek çok hastalık tanımlanmış, yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Organ nakli bu tedavi yöntemlerinden biridir. Görev yapamayacak kadar hasta ve hatta vücuda zarar veren organın sağlamı ile değiştirilmesi işlemine organ nakli denilmektedir. Organ yetmezliği olan hastalarda sağlıklı yaşam ancak organ nakli ile mümkün olmaktadır. Bu hastalıklar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında yer almaktadır. Organ nakli canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.  Böbrek, karaciğer ve kemik iliği nakli canlı donörden yapılabilirken diğer organ nakillerinin kadavradan yapılması gerekmektedir” dedi. 

‘EĞİTİMLER DÜZENLENMEKTE’

İlimizde organ bağışı konusunda eğitimler düzenlendiğini de sözlerine ekleyen Fethullah Selçuk Moğulkoç, “Ülkemizde yaklaşık 300 bin kişi organ nakli beklerken yapılan organ bağışı sayısı 50 bin civarındadır. Hayatta iken organ bağışında buluna kişi sayısı ise 570 bin dir.  Sivas il Sağlık Müdürlüğü olarak 03 – 09 Kasım tarihleri arasında kutlanan organ bağışı haftasında yoğun olmak üzere yıl boyunca organ bağışını teşvik amacıyla sağlık kuruluşlarında, kurumlarda ve İlimizdeki lise ve dengi okullarda organ bağışı ile ilgili hizmet içi eğitimler ve halk eğitimleri düzenlemekte, Organ Bağışı Haftasında hastanelerimizde ve halkımızın kalabalık olarak bulunduğu alanlarda afişler asılmaktadır. Bütün hastanelerimizde hafta boyunca ve 5-6-7 Kasım tarihlerinde 10.00 – 22.00 saatleri arasında Sivas Primall Alışveriş Merkezinde organ bağışı stantları kurulacaktır” diye konuştu.    

VATANDAŞI DAVET ETTİ

Organ bağışında bilinç oluşturmanın önemi olduğunun altını çizen Moğulkoç, son olarak şunları ekledi; “Amacımız; organ bağışı konusunda toplum bilinci oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmak ve hayatta iken organlarımızı bağışlayarak diğer insanlara umut olmaktır. Genel olarak Ülkemizde organ bağışına olan bilincin artırılması gerekmektedir. Organ bağışında bulunmak isteyenler, İl Sağlık Müdürlüğü ve bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında bulunan organ bağışı birimlerinde organ bağışında bulunabilirler. Bırakacağınız en güzel miras, hayattayken yapacağınız organ bağışıdır. ‘Organ Bağışı Hayat Bağışıdır.’ Halkımızı Organ ve Doku Bağışı Kampanyasına davet ediyoruz.”