Anahtar Kelimeler: ÖLÜMDE . SIRADA

ÖLÜMDE 3. SIRADA

Numune Hastanesi Nöroloji Uzmanı Zeynep Özelce, Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bine yakın vaka, ölüm nedenleri arasında ise 3. sırada yer alan inmeye karşı uyardı

 

 

Erhan CEYLAN/

Son yıllarda hasta sayısında sürekli artış yaşanan felcin diğer hastalıklara nazaran daha ciddi sakatlıklara sebep olduğunu açıklayan Numune Hastanesi Nöroloji Uzmanı Zeynep Özelce, felcin sigara-alkol içenler ve travma yaşayanlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

İnmenin dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra en sık ölüm, erişkin nüfusta ise en önemli sakatlık nedeni olduğunu da sözlerine ekleyen Özelce, “Beynimizin bir kısmına giden kan akımı azaldığında ya da kesintiye uğradığında beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücrelerinin dakikalar içinde ölmeye başlar.  İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar meydana gelir” dedi.

Özelce, inmenin iki çeşidi bulunduğunu belirterek açıklamasında nedenleri ve tedavi yöntemlerini ise şöyle sıraladı; “İnmenin iki çeşidi mevcuttur. Bunlar tıkalı bir arter (iskemik inme) veya bir kan damarı sızıntısı-patlaması sonucu oluşan ( hemorajik inme) dir.  İskemik inme en yaygın görülen inme tipidir. Beynin kan damarlarında tıkanma ya da daralma meydana gelir ve ciddi şekilde azalmış kan akımına neden olur. Hemorajik inme ise beyindeki bir damar kan sızdırdığında ya da yırtıldığında meydana gelmektedir. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü olan bireylerde, kan sulandırıcı ilaçlarla aşırı tedaviye maruz kalmış kişilerde, kan damarları duvarında meydana gelen şişlik ve diyabeti olan bireylerde inme riski bulunmaktadır. Ayrıca belirtmeliyiz ki 55 yaş üzeri hastaların gençlere kıyasla inme olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde ise kadınlara oranda daha fazla gözükmektedir.

TEDAVİ EDİLEBİLİR

İnme bugün önlenebilir hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle sigara kullanmamak, sağlıklı kiloyu korumak, düzenli egzersiz yapmak, alkol kullanımını ortadan kaldırmak, meyve ve sebzeyi bol tüketmek ve diyabeti yönetmek inme riskini büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.”