Anahtar Kelimeler: ÖLÜMDE . SIRADA

YAZARLAR

ÖLÜMDE 2. SIRADA

Gastroenteroloji Cerrahisi Hekimi Op. Dr. Veli Kürşat Çayhan, en sık görülen kanser türünde Dünyada 3’üncü, ölüm sıralamasında ise 2’nci sırada yer alan Kolorektal (kalın bağırsak) kanserinde erken tanının önemine değindi

Zübeyde DARENDELİ/

Numune Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Hekimi Op. Dr. Veli Kürşat Çayhan kolon ve rektum kanseri olan Tıp dilinde kolorektal olarak adlandırılan kanser çeşidi hakkında bilgi verdi.

Kolorektal kanserin, kalın bağırsağın kötü huylu kitleleri olduğunu belirten Çayhan, “Kanser çeşidinin, Sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ülkelerde görülme sıklığı daha yüksekken, Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ülkelerde daha az olması, beslenme alışkanlıklarının ve çevresel faktörlerin kolorektal kanseri etkilediğini gösteren bir gerçektir. Tarama programları tanı-tedavi ve hayat kurtarmada oldukça önemli bir unsur oluşturuyor. Tedavi edilebilir bir hastalık olması nedeniyle kolorektal lezyonları henüz kanserleşmeden veya erken evredeyken tespit etmek, etkin yöntemlerle tedavi etmek yoluyla yaygın kanser gelişimini önlemek amacı ile mutlaka tarama programlarına başvurmaları gerekmektedir. Programların gerek yaşam kalitesini arttırdığı, gerekse sağlık süresini uzattığı bilindiğinden, kolorektal kanser tarama programı Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) tarafından önerilen üç kanser tarama programından biridir” dedi.

ÖNLEMEK İÇİN DİKKAT!

Kanseri önlemek için uyarılarda bulunan Dr. Çayhan, çok kilolu olmamak, fiziki olarak pasif kalmamak, fazla miktarda kırmızı et tüketmek ve sigara – alkolden uzak durmak gerektiğini vurguladı.