YAZARLAR

“Öğrencilerimiz ve aileleri mağdur”

CHP’li Karasu: Taşımalı eğitim sistemi öğrencilerimizi ve ailelerini mağdur ediyor.

Hakan BAKAR

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, taşımalı eğitim sistemi nedeniyle mağdur olan öğrenci ve velilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Karasu, ‘’Taşımalı eğitim sistemi, öğrencilerimizi ve ailelerini mağdur etmeye devam ediyor’’ derken, Sivas’ın birçok ilçesinde taşımalı sistemle eğitimlerine devam etmeye çalışan öğrencilerin mevcut koşullarda zorlandığını kaydetti.

Karasu, ‘’Özellikle kış aylarında yolların kapalı olduğu, hava muhalefeti nedeniyle okula gidiş-gelişlerin tehlikeli olduğu ilçelerde eğitime sık sık ara verilmekte, eğitimde süreklilik ortadan kalkmaktadır’’ ifadelerini kullanırken, evlerinden 25-30 kilometre uzaklıktaki okullarına ulaşmaya çalışan öğrencilerle birlikte bu sistemden velilerin de nasibini aldığını vurgularken velilerin çocuklarını endişe içerisinde okullara gönderdiğini kaydetti.

‘’Zorunlu öğrenim kapsamında ilkokul çağındaki çocuklarımızın taşınması, eğitim sisteminin en önemli sorunudur’’ diyen Karasu, sözlerini şöyle tamamladı: ‘’Bu bağlamda, Millî Eğitim Bakanına sormak istiyorum: Taşımalı eğitim sistemiyle çocuklarımızın ve velilerimizin yaşadığı mağduriyeti gidermek için herhangi bir çalışma yapacak mısınız?