Anahtar Kelimeler: Ödüllendirildiler

YAZARLAR

Ödüllendirildiler

Vali Davut Gül, Sivas´ta faaliyet gösteren sigara bırakma tedavi ve danışmanlığı polikliniklerine başvurarak sigaradan kurtulan 4 kişiye belge takdim etti

Fatih TABUR

Vali Davut Gül, ilimizde faaliyet gösteren sigara bırakma tedavi ve danışmanlığı polikliniklerine başvurarak tütünden kurtulan Sinan Aktaş, Arif Başköy, Vedat Yıldırım ve Yeşim Yıldırım´a 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle belge takdim etti.

Sivas Valiliği´nde gerçekleştirilen belge takdim töreninde konuşan Vali Davut Gül, ?Herkes sigaranın hem sağlığa hem de ekonomiye zararını biliyor. İnsanlar sigarayı bırakmak istiyor ama bunu farklı nedenlerden dolayı başaramıyorlar. Alışkanlıklarına söz geçiremiyorlar. Sağlık Bakanlığı´nın sigara kullanan kişilere psikolojik ve ilaç yardımı yapması oldukça sevindirici. İnşallah bu yıl içerisinde daha fazla insan sigarayı bırakır? dedi.

Vali Gül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ?Sigarayı bırakarak beni ziyarete gelen arkadaşlarıma da sağlıklı yaşamlar diliyorum. Her anne baba çocuğunun sigara içmemesini istiyor ama anne babaların bir kısmı çocuklarının yanında sigara tüketiyorlar. Çocuğumuz için istemediğimiz kötü alışkanlığı kendimizin de yapmaması lazım. Aileler bu duyarlılığı gösterirse çocuklar daha güvenli, sağlıklı yaşamış olurlar.?

?GELECEK YIL DAHA BÜYÜK PLANLARIMIZ VAR?

Törende konuşan Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam ise ?Dünya Tütünsüz Günü nedeni ile böyle güzel bir etkinlik yapalım, sigarayı bırakan vatandaşlarımızı ödüllendirelim istedik. Gelecek yıl daha büyük planlarımız var. Bakanlığımız ücretsiz ilaç desteğinde bulunuyordu. Bu yıl onda bir aksaklık oldu. Başvurular bu yüzden biraz az oldu. Fakat önümüzdeki 2-3 ay içerisinde inşallah tekrar bir alım yapacak? dedi.

ÖNCE KİŞİNİN İSTEMESİ GEREKİYOR

Sigara bırakmak isteyen kişilerin izleyeceği adımları anlatan Sağlam, ?Sigara bırakmak isteyenlerin ilk öncelikle kendilerinin istemesi gerekiyor. Bize 2 hat üzerinden ulaşabilirler. Biri Alo 171, biri de 184. Daha sonra biz onları sigara bırakma polikliniklerine yönlendiriyoruz. Sivas´ın bu açıdan şanslı illerden birisi olduğunu düşünüyorum. Sivas´ta 8 adet sigara bırakma polikliniğimiz var. Merkezde Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde KETEM var. Bunun yanında Sivas Cumhuriyet Üniversite Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Polikliniklerinde, Sivas Numune Hastanesinde, ilçelerimizde ise Şarkışla Devlet Hastanesi, Suşehri Devlet Hastanesi, Gürün Devlet Hastanesi, Yıldızeli Devlet Hastanesi ve Altınyayla Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde sigara bırakma poliklinikleri hizmet vermekte. Vatandaşın neredeyse ayağına kadar bu hizmeti götürdük. Toplumda bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Sigaranın ne kadar zararlı olduğu ile alakalı farkındalık oluştu. Sigaranın toplumda çocukların gözü önünde tüketiliyor olması oldukça yanlış. Bu alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekiyor? ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Vali Gül tarafından  sigara bırakma tedavi ve danışmanlığı polikliniklerine başvurarak tütünden kurtulan kişilere belge verildi.