Anahtar Kelimeler: GÖRÜNTÜLER MECLİSE TAŞINDI

O GÖRÜNTÜLER MECLİSE TAŞINDI

Bir süre önce gazetemizde gebe hayvanların kesildiğine dair yer alan haberin ardından İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Oral, skandalı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı

 

 

 

 

 

SKANDAL GÖRÜNTÜLER

MECLİSE TAŞINDI

 

 

HABER MERKEZİ

 

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral geçtiğimiz günlerde Sivas’ta yerel basına ve sosyal medyaya yansıyan gebe hayvanların kesim görüntülerini TBMM gündemine taşıdı. Oral, konuyu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye sordu.

 

Konuyla alakalı konuşan İYİ Partili Oral şunları söyledi:

 

“Merkez ilçe başkanımız Melih Uçmaz’ın uyarmasıyla Sivas’ta yaşanan bu mezbaha skandalından haberdar olduk. Ülkemizde tarım ve hayvancılıktaki geriye gidişin yansımalarını böyle görüyoruz. Gebe hayvanların kesildiği bir ortamda sağlıklı bir hayvancılıktan söz edemeyiz. Konuyu Tarım ve Orman Bakanımıza bir soru ile ilettik. Takipçisi olacağız. Benzer hadiseler Türkiye’nin pek çok yerinde yaşanıyor. Süt ineklerinin kesildiği görüntüleri de zaman zaman görüyoruz.”

 

Verilen soru önergesinin metni ise şöyle:

 

“Türkiye’nin en önemli hayvan pazarlarına sahip olan Sivas şehrimizde geçtiğimiz hafta yerel basına yansıyan haberlerde “gebe hayvanların ve süt ineklerinin” kesildiğine dair bilgiler paylaşılmıştır. Haberlerde cansız yavru hayvanları gösteren videolar yer almaktadır. Doğuma çok yakın olan hayvanları taşıyan anne hayvanların kesildiği, yavruların ise çöp gibi atıldığı bu haberlerde görülmüştür.

Bu bilgiler ışığında;

  1. Bakanlığınıza Sivas şehrinde gebe hayvanların kesildiğine dair bir şikayet ulaşmış mıdır?

 

  1. Bakanlığınız Sivas şehrinde gebe hayvanların ve süt ineklerinin kesildiğine dair bir soruşturma başlatmış mıdır?

 

  1. Sivas gibi hayvancılıkta ileri gitmiş bir şehirde gebe hayvanların kesimine sebep olan şartların ne olduğuna dair bir değerlendirme yapılmış mıdır?

 

  1. Bakanlığınız bahsedilen konuyla alakalı bir suç duyurusunda bulunmuş mudur?

 

  1. Sivas şehrimizde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ekonomik şartlarının düzeltilmesine dair ek önlemler almayı düşünüyor musunuz?

 

  1. Türkiye’nin diğer bölgelerinde süt ineklerinin ve gebe hayvanların kesildiğine dair şikayetler Bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Bu hususlarda kaç adet soruşturma başlatılmış, kaç adet suç duyurusunda bulunulmuştur?”