roket atar
25.09.2019 20:39:51
yönetim tam numunelik doktorun parasına dokanma haksız hukuksuz üst limitten para öde hemşireye yok

vatandaş
26.09.2019 21:00:26
il sağlıktaki ilgili yöneticiler ne işe yarar. bildiğim kadarı ile fatura yapamıyor hbys firması. ve söylentiye göre hbys firması il sağlıktaki ilgili yöneticilerle içli dışlı diyorlar

Anahtar Kelimeler: Numune döner sermaye isyanı

YAZARLAR

Numune´de döner sermaye isyanı

Numune Hastanesinde, Hemşir ve hemşirelerin üç ay öncesine kadar aldıkları döner sermaye miktarı yaklaşık yüzde 70 azaldı. Hasta sayısının her geçen zaman artmasına rağmen döner sermaye payının düşmesi hemşir ve hemşireleri isyan noktasına getirdi.

Yüksel MENEKŞE

Sivas Numune hastanesinde görev yapan Hemşir ve Hemşireler döner sermaye ödemelerinin yüzde 70 oranlarında düşmesinin nedenini araştırıyor. Özellikle hastane acil servisinde günde yaklaşık 1600 hasta ile ilgilenen acil servis hemşir ve hemşireleri üç ay öncesine kadar 800 ile 1100 lira arası döner sermaye payı alırken, üç aydır 300-400 lira arası döner sermaye payı almaya başladılar. Türkiye´nin en yoğun acil servislerinden biri olan Sivas Numune Hastanesinde hasta sayısı her geçen zaman artarken, döner sermayedeki düşüş ise görevli hemşirelerin tepkisini çekiyor.

Hasta sayısının artmasıyla döner sermaye payının da artması gerektiğini belirten hemşireler, ?´Tam aksine ödemelerde düşüş yaşanıyor. Hastane yönetimi ile görüştük. Bize masrafların arttığı, yeni yerlerin yapıldığı gerekçelerini sunuyorlar. Şu durumda Sivas, döner sermayeden en az pay alınan şehir. Özellikle acilde hasta yoğunluğu çok fazla, dakikada 3 hasta tedavi ediliyor.Bu yoğunluğun karşılığında döner sermaye payımız yaklaşık yüzde 70 oranında düştü. 1600 hastaya bakıp 370 lira gibi döner sermaye almak gerçekten trajedi komik.Bu resmen emek hırsızlığı ve büyük bir haksızlıktır´´ dediler.