Anahtar Kelimeler: Nihayet üretime başladı

YAZARLAR

Nihayet üretime başladı

Üretimi durdurulan ve kapanacak iddialarıyla gündeme gelen Sivas Demir Çelik Fabrikası, yeniden üretime geçti. Ekmek kapılarının yeniden çalışmasının sevincini yaşayan işçiler tüm sıkıntıların giderilmesini bekliyor.

 

Bahar HIZAR

 

Bir süre önce üretimi durdurulan Sivas Demir Çelik Fabrikası (SİDEMİR) yeniden üretime başladı. Üretime sık sık ara verilen fabrikada akıbeti için endişelenen işçiler, yeninden ekmek kapılarına dönmenin sevincini yaşıyor.

İşçiler yeniden çalışmaya başlarken maaşlarda yaşanan sıkıntıların da giderilmesini bekliyor. Maaşların gününde yatmasını isteyen işçiler, önceki aylardan kalan maaşlarının da hesabına yatmasını bekliyor.

Bazen işletim hatalarından dolayı bazen ise çeşitli borçlar yüzünden üretimin durdurulmasına rağmen ayakta kalmaya çalışan fabrika, yüzlerce kişiye istihdam sağlıyor. Sivas´ta var olan işsizlik ve istihdam alanlarının az olması nedeniyle fabrikadaki sıkıntılara rağmen işçiler istifa etmiyor. Başka bir iş bulmak için çaba içerisine girmeyen işçilerin büyük çoğunluğu işlerinde sebat ediyor.

Zaman zaman yeniden devlet idaresine geçmesi istenilen fabrikadaki sıkıntıların özelleştirme elindeyken çözüme kavuşup kavuşmayacağını ise zaman gösterecek.  Çalışanlar ise her an işten çıkarılma ya da fabrikanın kapanma ihtimali ile diken üzerinde çalışmaya devam ediyor.