“Ne´yi Nerede Kaybettik, Nerelerde arıyoruz”
Cumhuriyet Üniversi İlahiyat Fakültesi ve Akademik Düşünce Topluluğu tarafından “Ne´yi Nerede Kaybettik, Nerelerde arıyoruz” adlı konferans düzenlendi.
Tarih: 24.4.2018 19:14:01/ 190okunma / 0yorum

 Zübeyde DARENDELİ

Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu´nda gerçekleşen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Taşkın, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Tıraşçı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, öğretim elemanları ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Taşkın, “En çok ihtiyaç duyduğumuz şey düşünme, aklı gerektiği gibi kullanma. Ne yazık ki en başta ihmal ettiğimiz şey odur. O nedenle ben İlahiyat Fakültesinin öncülüğü ve Akademik Düşünce Topluluğunun öncülüğünde, onların birlikte bu organizasyonu gerçekleştirmeleri kurumum adına da benim için gurur verici bir şey oldu. Biz artık eleştiriden çok, eyleme geçme dönemindeyiz.” dedi.

Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu hocamız, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümünü bitirdiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Asiye Aykıt devamında: “Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu hocamız, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Sivas´ta tamamladı. Amman ve Halep´te Bilim ve Matematik Tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi´nin dekanlığını sürdürmektedir. Hocamız Felsefe Bilim Tarihi ile ilgili, Matematik Tarihi ve Felsefesi üzerine yoğunlaşmaktan özellikle bu yapıların Anadolu Selçuklu, Osmanlı, Türk Medeniyet Tarihi içerisindeki gelişmelerinin el yazması kaynaklara dayanarak incelemekte ve yayınlar yapmaktadır. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi´nde alanında uzman bir ekiple Osmanlı geleneğinde ortaya çıkmış olan bilimsel literatürün neşredilmesi yönündeki çalışmalarına devam etmektedir. Şu anda da 15. Yüzyıl Osmanlı müellifi (yazar) Taş Köprülüzâde Ahmet Efendi´ye ait 6 tane el yazması eser neşredilmiştir. Bu proje kapsamında; matematik, felsefe, kelâm tefsir alanlarında 21 tane daha el yazması eserlerin neşri için çalışmalar devam etmektedir.” diye konuştu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu konferansta yaptığı konuşmasında; “Sivas Anadolu´da ilk matematik eserinin yazıldığı yerdir. Sivas´ta eğer yeni bir ilmi kimlik üreteceksek önce bu bilgilere sahip olmamız lazım. “Ne´yi nerede kaybettik, nerelerde arıyoruz” muhasebe ve arayışlar dönemleri açısından bir soruşturma. Konuşmanın ilk iki sorusu teorik bir sorudur ve bunu ele alacağız. İkinci soru ise tarihsel bir bağlamda bunu uygulamadır. Dolayısıyla konuşmamız çift yönlü olacak teorik bir giriş ve bunun tarihsel karşılığı; çünkü biz kullandığımız kavramların tasavvurunu iyi elde edemezsek vereceğimiz tüm hükümler eksik kalacak. Bir şey üzerinde yargıda bulunmak, o şeyin tasavvurunun bir uzantısıdır. Hangi konu üzerinde konuşuyorsak, konuşalım onun bir tasavvurunu elde etmemiz gerekiyor. “Ne´yi nerede kaybettik? Ne´yi kaybettik? Ne demek bu? Bunun tasavvuru? Nerede kaybettik? Bunun tasavvuru; çünkü insan tasavvurlarla düşünür. Aksi takdirde günlük hayatta şahit olduğumuz lafızlarla, sözcüklerle düşünüp birbirimizle kavga etmekten öteye geçemeyiz. Tasavvur: Sözcük ile resmin birlikteliğine denir. Bilim dediğimde, bilgi dediğimde, Tanrı dediğimde iş zorlaşıyor. Somuttan soyuta sözcükler, gittikçe silikleşiyor. Bu işte esas Felsefi düşünce, Kelâmî düşünce, soyut düşünce burada başlar.” diye ifade etti.

 Prof. Dr. Fazlıoğlu, “Düşünmek günlük dille olmaz. Türkiye´de niçin ciddi bir Sosyal Bilim geleneği yok? Niçin ciddi bir İlahiyat Bilimi geleneği yok? Çünkü terimler yok. Matematikte terimler oturduğu için herkes konuşamıyor; çünkü hemen açığa düşersiniz. Hani bir reklam vardı ya, ‘Ağzı olan konuşuyor.´ Aynı adam Türkiye´de; televizyonda, Rusya uzmanı, Amerika uzmanı, Orta Afrika uzmanı, Din Bilimleri uzmanı. Niye? Çünkü rahat, salla gitsin. Sözcüklerle düşünce üretemeyiz. Kavramlarla mefhumlarla düşünce üretebiliriz. Âlimlerimiz fehm kelimesi ile ilim kelimesi arasında bir ayrım yaparken ilginç bir noktaya işaret ederler. İlim; geleceğe yönelik bir eylemdir, fehm; geçmişe yönelik bir eylemdir. Dolayısıyla bir şeyi fehmetmek için zihninizde bir geçmiş bilincinin olması gerekiyor. Buna hafıza diyoruz. Hafıza yoksa olgu, olayları idrak edemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

 Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu,” Neyi kaybettik? Sorusuna verdiği cevap ise; Teşhisimiz yanlış, çünkü muayenemiz yanlış. Biz önce kendimizi kendimiz muayene etmeliyiz. Kendimiz bir teşhiste bulunmalıyız ve kendimizi tedavi etmek zorundayız. Çünkü hasta biziz, hastayı muayene edecekte biziz. Biz bunu yapmıyoruz. Gerçeklerle yüzleşemezsek hayallerle avunuruz. Tasavvur ve muayene süreçlerini bu iki ilkeyi dikkate aldığımızda, gerçekten neyi kaybettiğimiz sorusunu ben, şöyle cevaplandırırım; çünkü insan çok şey kaybeder, kalemini kaybedebilir, topraklarını kaybeder, arabasını kaybedebilir, parasını, sıhhatini kaybedebilir. Ama konumuz olan meseleyi çözebilmek için, ne kaybettiğinizi iyi teşhis etmeniz gerekir.” dedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Kaybettik Nerelerde arıyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Akademik Unvan Töreni Yapıldı
Akademik Unvan Töreni Yapıldı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi, kadrosuna atanan akademik personeli için tören düzenlendi.
Kursiyerlerden Vali Gül´e Mektup
Kursiyerlerden Vali Gül´e Mektup
Okuma - yazma bilmediği için birçok zorlukla karşı karşıya kalan kadınlar, okuma - yazmayı öğrendikten sonra hayatlarında büyük kolaylıklar yaşamaya başladı
İşitme engelliler Kur´an okumayı öğrendi
İşitme engelliler Kur´an okumayı öğrendi
Sivas Belediyesi öncülüğünde işitme engelli öğrencilere yönelik düzenlenen yaz Kur´an Kursu sona erdi.
Cami Gençliğine Eğitim Kampı
Cami Gençliğine Eğitim Kampı
Sivas Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü , camilerde ders alan öğrenciler arasından seçtiği 48 öğrenciyi kamp ile ödüllendirdi. Öğrenciler , doğasıyla adından söz ettiren Eğriçimen Yaylasında üç gün boyunca çadır kamplarında unutulmaz gün yaşadılar.
"Üniversitelere düşen en önemli görev bilimsel araştırmalar yapmak"
"Üniversitelere düşen en önemli görev bilimsel araştırmalar yapmak"
Bilimsel araştırmaların ürüne dönüşmesi için gerekli olan paten alma işlemlerini takip etmek üzere Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde kurulan Fikri Sınai Mülkiyet Hakları birimince Üniversitenin birçok biriminde bilgilendirme toplantıları yapıldı.
İş birliği toplantısı düzenlendi
İş birliği toplantısı düzenlendi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Cumhuriyet Teknokent, Yaşar Üniversitesi ve Sivas İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) firma temsilcilerinin katılımıyla birlikte iş birliği toplantısı düzenlendi.
Tercih Danışmanlığı Çadırında YKS Yoğunluğu
Tercih Danışmanlığı Çadırında YKS Yoğunluğu
Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tarihi Kale Cami önündeki alanda kurulan "Tercih Danışmanlığı" çadırı, YKS tercih dönemi 14 Ağustos´ta son bulacağından dolayısıyla yoğun ilgi görüyor.
İstiklal İlkokulu Yeniden Açılıyor
İstiklal İlkokulu Yeniden Açılıyor
Okulların Fiziki Yetersizliklerinden Dolayı Yenilenmesi Projesi Kapsamında Yıkılıp Yeniden İnşa Edilen İstiklal İlkokulu Yeni Eğitim Döneminde Açılıyor
"Kanıksadık gidiyoruz, kanıksamamak lazım"
"Kanıksadık gidiyoruz, kanıksamamak lazım"
TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin, "Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili duyarlılığı, farkındalığı yükseltmemiz gerekiyor. Bunun için Türk Dil Kurumu çalışmalarını yapıyor." dedi.
Yaz Kuran Kurslarına Yoğun  İlgi
Yaz Kuran Kurslarına Yoğun İlgi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen yaz kuran kurslarına Sivas halkı bu senede yoğun ilgi gösterdi.
Sertifikalarını Törenle Aldılar
Sertifikalarını Törenle Aldılar
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Dinî Uygulamalar ve Araştırma Merkezi (DİMER) tarafından “Lisans Destek Eğitimi” sertifika töreni düzenlendi.
Kütüphane sayıları açıklandı
Kütüphane sayıları açıklandı
Türkiye´de 2017 yılı sonu itibariyle toplam 28 bin 126 kütüphane mevcuttur. İlimizde ise toplam 296 kütüphane mevcuttur.
Narxoz Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü imzalandı
Narxoz Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü imzalandı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Kazakistan Narxoz Üniversitesi ile Özbekistan Semerkant İktisadiyat ve Servis Enstitüsü arasında iş birliği protokolü imzalandı.
505 yeni öğretmen atandı
505 yeni öğretmen atandı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın katkılarıyla ilimize son yapılan atamalarda 505 öğretmen ataması yapıldı.
Gül, Eğitim Yatırımlarını İnceledi
Gül, Eğitim Yatırımlarını İnceledi
Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Özel İdare tarafından ilimizde yapımı devam eden eğitim yatırımlarını inceledi.
Yetenek sınavı ile öğrenci alacak
Yetenek sınavı ile öğrenci alacak
Yetenek sınavı ile öğrenci alacak
Vodafone, Sivas´ın köy ve kasabalarına "kodlama" götürdü
Vodafone, Sivas´ın köy ve kasabalarına "kodlama" götürdü
Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle Habitat Derneği iş birliği ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı´nın desteği ile hayata geçirdiği "Yarını Kodlayanlar" projesi kapsamında, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi´nin yerel desteği ile Sivas´ın köy ve kasabalarında kodlama eğitimi verdi
ÖSYM´de Sınav merkezi Suşehri
ÖSYM´de Sınav merkezi Suşehri
ÖSYM Başkanlığı Suşehri´ni sınav merkezi olarak belirledi.
Sudoku ve çapraz bulmaca zeka geliştirmiyor
Sudoku ve çapraz bulmaca zeka geliştirmiyor
Zeka geliştirici olarak bilinen sudoku ve çapraz bulmaca gibi oyun ve uygulamaların oyunların insan zekasına bir etkisi olmadığı öne sürüldü.
Gönüldeki İz Asla Unutulmaz
Gönüldeki İz Asla Unutulmaz
Yunus Emre Enstitüsü, farklı coğrafyaların gençlerini Türkiye´de buluşturdu. Yapılan program kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversite´sin de misafir edildi. Türkiye´yi tanımak ve Türkçeyi daha iyi öğrenmek isteyen 22 farklı ülkeden 24 öğrenci Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret etti.
Yapma Çiçek Kurs Sonu Sergi Açıldı
Yapma Çiçek Kurs Sonu Sergi Açıldı
Yapma Çiçek Kurs Sonu Sergi Açıldı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ?yapmam? dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Bu ninniler, başka ninniler
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Hayırlı Bayramlar!..
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Dinamik dindarlık
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
İki asırdır kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz, farkında mısınız?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
41 dereceden 39,5´a
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
İKTASADÎ MESELLER
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
MTTB CAMİASI DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLANDI
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Bana gülmeyi-doğayı anlat...
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
ABD´ye çok güçlü cevap nasıl verilir?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Onur meselesi
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Rahip Brunson, Reverend Frew ve Halûk
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Öz değerlere bakış
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Düşünce sentezi yapabilmek
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Zor da olsa Güzel Galibiyet
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Kahrolası piyasa!
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
BİZE BİZİ UNUTTURMA ALLAH´IM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Yalnız ölüm
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(3)
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
SAĞLIKTA TATLI BALLI İŞLER GÜÇLER
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
BAYRAM KOKUSU
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Salih Tuna
Salih Tuna
Sen ne sandın zibidi?
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
BU ŞEHİRDE YIKMAK MODA OLDU
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ