Anahtar Kelimeler: MÜTHİŞ TEORİ

YAZARLAR

MÜTHİŞ TEORİ

ÇEDAŞ, Sivas’ın çatılarında 4 bin megavatlık güneş enerji santrali potansiyeli olduğunu açıkladı

Çetin POLAT/

Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki Teoriden Pratiğe Enerji Çalıştayı’nda sunum yapan CK Enerji Çamlıbel Elektrik Talep Tahmin ve Enerji Tedarik Yönetmeni Mehmet Binici, “Sivas toplam 30 milyon 791 milyon metrekarelik bir çatı alanına sahip. Bu da 4 bin MW’lık çatı üzeri güneş enerji santrali için kapasite olduğu anlamına geliyor” dedi.

Akademi dünyasından bilim insanları ve alanında uzman sektör temsilcilerinin katıldığı çevrim içi çalıştayda, şehrin enerjisini masaya yatıran Binici, Sivas’ın Yenilenebilir Enerji Potansiyeli adı altında yaptığı sunumda, Sivas ve ilçelerinde toplam 30 milyon 791 bin metrekarelik bir çatı alanı olduğuna işaret ederek şu tespitlerde bulundu:

“Sivas halihazırda dağıtılan enerjisindeki tüketim miktarının yaklaşık yüzde 50'sini şehirde bulunan yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminden karşılıyor. Söz konusu çatı alanına ise yaklaşık 4 bin MW’lık çatı üzeri güneş santrali kurulabilir. Bu miktardaki bir kurulu güç Türkiye lisanssız güneş enerji santrali (GES) kurulu gücünün yüzde 59’una karşılık gelir. Bu kapasiteye denk gelen üretim ise yaklaşık 7.2 milyar kWh/yıl değerindedir. Sivas’ın ortalama tüketimini 1.1 milyar kWh/yıl olarak düşünürsek bu potansiyel şehrin enerjisini fazlasıyla karşılar.”