Anahtar Kelimeler: MEYVE AĞACI FARKINDALIK

YAZARLAR

MEYVE AĞACI İLE FARKINDALIK

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan Has Bahçe Gölet Alanı’na Anadolu-Sen Konfederasyonu tarafından bu sene yaşanan orman yangınlarına farkındalık amacıyla meyve ağaçları dikildi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Ülke genelinde birçok şehirde yaşanan orman yangınlarına farkındalık oluşturmak isteyen Anadolu-Sen Konfederasyonu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kampüsünde bulunan Has Bahçe Gölet Alanı’na meyve ağacı dikimi gerçekleştirdi. İlk etapta 100 adet ağaç dikimi yapılacağını söyleyen Anadolu-Sen Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Mustafa Topçu, hedeflerinin 400 ağaç olduğunu söyledi.

Yapılan etkinlik hakkında görüşlerini dile getiren Topçu, “Daha öncesinde biz bu etkinliği düşünmüştük. Antalya Manavgat orman yangınlarıyla ilgili oralarda bir etkinlik yaptık. Orada çok ağaç dikmiştik ama biz Sivaslıyız. Sivas’ta böyle bir etkinlik yapmamız gerektiğini düşündük. Bizim buradaki maksadımız sadece ağaç dikmek değil. Cumhuriyet Üniversitesi son zamanlarda yerleşke olarak çok değişti. Ve bu değişimde bizim de payımız olsun istedik. Küçük ağaç dikmektense büyük meyve ağaçlarına Sivas halkını yönlendirmeye çalıştık. Bunun da ilk meyvesini burada gerçekleştirmek istedik. Bizim projemiz üniversite yerleşkesine 400 tane ağaç dikmeyi düşünüyoruz. Bu sene mevsim itibariyle şu an 100 ağaç dikebildik. 300 tane daha dikeceğiz. Biz bu işte kararlıyız ve Sivas’ı yeşillendireceğiz. Bizim meyve ağacını tercih etmemizin nedeni doğadaki hayvanların da buradan rızkını almasını istedik. Çamda dikebilirdik ama bekleme süreleri çok fazla olduğu için biz direkt büyümüş olarak meyve ağacı dikmek istedik” dedi.

‘YEŞİL YERLEŞKE İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Üniversite yerleşkesi içinde ağaçlandırmaya önem verdiklerinin altını çizen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, “Göreve geldiğimden bu yana yeşil yerleşke için çalışmalar yapıyoruz. Şu ana kadar 300 bine yakın fidan diktik. Hem üniversitemizin bulunduğu yerleşkenin kenarları hem de diğer ilçelerimizdeki meslek yüksekokullarımızın bulunduğu bölgelere fidanlar diktik. Bu ağaç dikimi konusunda birçok kurum ve kuruluştan katkıda bulunmak isteyenler oldu. Biz de memnuniyetle kabul ettik. Bugün dikilen ağaçlar büyük ağaçlar. Çünkü bu küçük ağaçlar çabuk kuruyarak kışa dayanamayabiliyor. Meyve ağacı olması daha da önemli çünkü bu alan şehirden insanların gelip gezdiği bir yer. Meyvesinden de elbet yararlanacaklar” diye konuştu.