Anahtar Kelimeler: MERKEZ ACİL BEKLİYOR

YAZARLAR

MERKEZ ACİL´İ BEKLİYOR!

Vatandaş şehir merkezinde acil servis açılmasını istiyor. Merkezde Acil Servise ihtiyaç var.

Sivas Numune Hastanesi ek binası olarak hizmet veren eski SSK hastanesi binasında geçmiş dönem açılması planlanan acil servis ne yazık ki hala hizmete geçmedi. Özellikle şehir merkezinde acil servisin bulunmaması hastaların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Geçmiş dönem Sivas Valisi olarak görev yapan Davut Gül, acilin tekrar ek binada hizmet vereceğini o günlerde söylemesine rağmen halen İstasyon Caddesinde bulunan ek binada acil servis açılmadı. Bizim Sivas Gazetesi olarak halkın sesini yapmış olduğumuz haberler ile gündeme taşımaya devam ediyoruz.

EK BİNADA POLİKLİNİK SAYISI AZ

Ülkemizde sağlık hizmetleri sunumunun ülke genelinde yaygınlaştırılması ve hasta memnuniyetinin sağlanması için yeni sağlık tesisleri her geçen gün faaliyete geçirilmeye devam ediyor. Bu amaç kapsamında Sivas´ta 2015 yılında hasta kabulüne başlayan Yeni Numune Hastanesi hizmete açıldı. Yeni binanın açılmasıyla birlikte şehir merkezinde bulunan eski binaların faaliyetleri de durduruldu. Bununla beraber İstasyon Caddesi´nde bulunan Sivas Devlet Hastanesi de ek bina olarak Numune Hastanesinin bünyesine katıldı. Geçen zaman içerisinde ek binada bulunan birçok poliklinik ve acil servis hizmet dışı bırakıldı. Poliklinikte şu an mevcutta bulunan poliklinik sayısı da hasta talepleri karşısında yetersiz kalmaktadır.

Yeni Numune Hastanesi´nin merkeze uzaklığı sebebi ile hastaların çoğunluğu şehir merkezinde olması sebebiyle ek binayı tercih etmektedirler. Fakat ek binada çocuk cerrahisi, kadın doğum ve hastalıkları, kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi gibi yan dal bölümleri hizmet vermemektedir. Diğer bölümlerinde yeterli sayıda olmadığı da görülmektedir.

Özellikle acil servisin bulunmaması hastaların en çok şikayet ettiği konudur. Önceki Vali Davut Gül´ün acil servisin tekrar ek binada hizmet vereceğini söylemesine rağmen halen açılmamıştır. Acilin olmadığını bilmeyen hastalar zaman kaybı yaşarak tekrar yeni binaya gitmekte zorluk çekmektedirler.

SİVAS´TA SAĞLIĞA ERİŞİM ZOR

Hastalar maddi olarak ta ulaşımsal sorunlar nedeniyle ve yaşlı nüfusun merkezdeki yoğunluğu sebebiyle en önemli halk hizmetlerinden biri olan sağlığa erişimde Sivas´ta zorlaşmaktadır. Yeni hastanenin yoğunluğu artarken orada verilen hizmet kalitesi de insan yoğunluğu sebebiyle düşmektedir. Siyasi olarak baskın komşu illerimizde eski hastaneler kapatılmadan yeni hastaneler yapılarak hasta oranı düşürülüp hizmet kalitesi arttırılmakta ve bu iller maalesef ilimizde dahil diğer illerden sağlık turizmi yapmaktadırlar. Bu konuda da memleketimiz siyasi yönden sahipsizliğini bir kez daha hissetmekteyiz.

Geçtiğimiz aylarda Valimiz Salih Ayhan hastaneler konusunda halkın çektiği sıkıntıyı bildiğini ve merkezde ki hastanenin daha aktif hale getirileceğine vurgu yapmıştı. Halk olarak kendisini halkın sorunlarına duyarlılığı ile tanıdığımız Valimizden bu önemli mağduriyetin vatandaşlar adına giderilmesini bekliyoruz. / Hakan BAKAR