Anahtar Kelimeler: MENDERES ARKADAŞLARI ANILDI

YAZARLAR

MENDERES VE YOL ARKADAŞLARI ANILDI

Ak Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasında 60 yıl önce 17 Eylül’de idam edilen Adnan Menderes ve yol arkadaşları anıldı

Sena POLAT/

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yıl dönümü münasebetiyle Ak Parti tarafından 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirildi. İlimizde de Ak Parti binasında AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yasin Altun tarafından yapılan basın açıklamasına Kadın Kolları, Gençlik Kolları birimi İnsan Hakları Başkanı ve partililer katıldı.

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yasin Altun yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu dönem, Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. 27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatanı için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir. Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür. 1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırmış, Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iade-i itibar etmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

‘HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ’

Hak mücadelelerin devam edeceğinin altını çizen Altun, “Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.