Meclis´te taşlar döküldü
Eken “Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti? Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı? Benim var mı sizlere borcum? Benimle herhangi bir sorunu olan var mı? Kimi rahatsız ettim? Neden rahatsız oldunuz? Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin hemen sebebini görevi bırakacağım.”dedi
Tarih: 8.7.2018 18:31:18/ 768okunma / 0yorum

STSO seçimlerinden bu güne bir araya gelemeyen meclis üyeleri Cuma günü gerçekleşen Temmuz ayı toplantısında bir araya gelerek her iki tarafta mecliste eteklerindeki taşları döktüler.

 Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı meclis toplantısı gerçekleşti.

Temmuz ayı meclis toplantısına katılım diğer toplantılara nazaran yoğundu. Oda seçimlerinin ardından gecen zaman zarfında diğer meclis toplantılarına katılmayan seçim olacağı gün açıklama yaparak istifa edecekleri dile getiren,

eski STSO başkanı Osman Yıldırım´ın ekibinde olan meclis üyeleri gerçekleşen meclis toplantısına katılırken, Osman Yıldırım ise Temmuz ayı meclis toplantısına katılmadı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda gerçekleşen Temmuz Ayı meclis toplantısında gündem maddeleri okunarak görüşler alındı. Gündem maddeleri arasında yer alan Demirağ organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyetine 5 asıl 5 yedek üyenin seçilmesi, Kangal İlçesine STSO şubesinin açılması onaylandı.

Gündem maddelerinden sonra dilek ve temennilerde söz almak isteyenler kürsüye çıktı. Kürsüde her iki tarafta söz alarak konuşma yaptı. İlk başta sakin başlayan ve devam eden Temmuz ayı meclis toplantısında konuşmalar karşılıklı atışmalara sebep olunca sakin başlayan toplantı gergin bitti.

“ÖNEMLİ OLAN STSO´NUN SAYGINLIĞIDIR”

İlk sözü alan meclis üyesi Zeki Özdemir oldu. Özdemir STSO´nun meclis seçimleri için söylenecek bir şey yok ama organ seçimlerinde STSO´ya yakışmayan bir şekilde gerçekleşmiştir diyerek şöyle devam etti. “Bizim için asıl önemli olan STSO´nun saygınlığıdır. Bizlerin döneminde saygınlığın artığı bir gerçektir. İnşallah bu şekilde de devam edecektir. Burada hep birlikte katkı sağlayarak saygınlığı daha artırmak hepimizin elindedir. Bizler bu sorumluluk nezdinde bu meclis toplantısına katıldık. Seçim döneminde yaşanan olumsuzluklar bir anlık yaşanan insanın psikolojik olarak söylemiş olduğu sözleri bir tarafa bırakarak seçmenlerimizden aldığımız sorumluluğu yerine getirmek için burada bulunuyoruz. Ben ticaret odasının bana yüklediği sorumluktan dolayı buradayım. Elimizden her ne geliyorsa meclis çatısı altında yapmaya çalışacağız. Bize verilen bu görevi sonuna kadar götürmek niyetindeyiz.”dedi

Söz alan Meclis üyesi Murat Aydın ise duyduğumuz bir söylentiyi dile getireceğim diyerek söze başladı. “Sayın Mustafa Sarıların “bir tane meclis üyesi düşerse kar kar dır.” dediğini duyduk. Eğer böyle bir şey dediyse bu politik bir ahlaksızlıktır.”dedi.

Meclis üyesi Mustafa Sarılar ise “ben sizin dediğiniz gibi öyle bir cümle söylemedim. Öyle bir laf demedim etmedim. Sizler seçim günü istifa edeceğiz dediniz ama etmediniz. İstifa edipte tekrar buraya gelmenizin manasını izah ediniz. Sen sana yakışanı yapıyorsun. Ben tekrar ediyorum dediğiniz gibi bir laf demedim. Sizde söylediğiniz sözü geri alınız.”dedi.

“BİZ DİK DURMALIYIZ. OMURGALI OLMALIYIZ”

Söz alan Meclis üyesi Necaattin Çelik ise Mecliste ortamın gerilmesinin iyi olmadığını herkesin yüzünün gülmesi gerektiğini hatırlatarak “Odamızda gruplaşmak, ayrı düşmek, zıtlaşmak bunlar odamıza yakışmıyor. Meclis üyeliklerinin gelip geçici olduğunu unutmayalım. Bize yakışmayan davranışlardan uzak kalmalıyız. Sivas´ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi odamızdır. Biz dik durmalıyız. Omurgalı olmalıyız.Ufak tefek şeyler için eğilmemeliyiz. “Meclis Başkanı Çetin Yıldırım´ı işaret ederek.”  Ayrıca şunu da dile getirmek istiyorum burada meclis başındaki arkadaşında ben buraya yakışmadığını düşünüyorum. Buraya yakışır bir arkadaşın seçilmesi gerektiğini sunmak istiyorum.”dedi.

“KİŞİSEL TARTIŞMALARA GİRMEYELİM”

Meclis üyesi Necaattin Çelik´in söylediğine cevap veren Meclis Başkanı Çetin Yıldırım

“Hür bir irademle istediğim kişi desteklerim. Benimle irtibata geçilerek birlikte hareket etmek istendi. Seçim sürecinde ben omurgasızsam şayet seçim gecesi sabah saat beşte zeki bey ve Yusuf Ziya Kurt şahittir. Bana yönetim kurulu Başkanlığı teklif edildi. Madem omurgasızsam neden teklif edildi. Mustafa Eken odayı ele geçirmesin sen gel yönetim kurulu Başkanı ol diğer taraftaki arkadaşları buraya getir diye teklif yapıldı. Kimin omurgalı kimin omurgasız olduğunu çok görmeyeceksiniz. Biz şimdiye kadar koç gibi oyumuzu istediğimize verdik istemediğimize vermedik. Bu bir seçim sürecidir bunu hazmedeceksiniz başka çaresi de yok. Burada kişisel tartışmalara girmeyelim. Gelin hep birlikte birlik olalım. Omurgalı omurgasız olduğuma benim seçmenim karar verir. Sivas´ın sanayisini, ticaretini nasıl bir araya getiririz derdimiz bu olmalı. İsteyen kişi ile her şeyi konuşurum. Ama bu tür atışmalar ile boşa zaman harcamayalım.”şeklimde konuştu.

“MUSTAFA EKEN´İN GELMESİ NEDEN BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ”

Son olarak kürsüye çıkan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ben burada tüm ticaret erbaplarını temsil etmekteyim diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Bizler 55 gündür oda olarak kapı kapı gezerek şehre yatırım anlamında işler çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün aramıza gecikmelide olsa katılan meclise gelen üyelerimize hoş geldiniz diyorum. Ben oy çoğunluğunu alarak görevimizin başındayız. Biz burada para kazanmak için bulunmuyoruz. Şimdi bakıyorum burada hepinizi tanıyorum. Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası STSO. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti. Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı, benimle herhangi bir sorunu olan varmı. Kimi rahatsız ettim. Neden rahatsız oldunuz. Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin sebebini hemen görevi bırakacağım. Biz temsil heyetiyiz. Lütfen bugünden itibaren hepinizi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bizim derdimiz reklam yakmak show yapmak değil. Bunu bana Allah nasip etti. Her şey Allahtan gelir. Kimsenin yarına çıkmaya garantisi yok. Gelin bu memlekete hep beraber sahip çıkalım. Seçim kaybetmek zordur. Kolay değil. Belki bende aynı şeyleri yapardım. O yüzden gelin bu söylenenleri bir kenara bırakalım.”şeklinde ifade etii.

“BEN TAŞIN ALTINA ELİMİ DEĞİL GÖVDEMİ KOYDUM”

Bizim davamız iş yapmak. İsimlere takılmayalım Başkan her kim ise onun yanında olmamız lazım diyen STSO Başkanı Mustafa Eken şöyle devam etti. “Varsa sıkıntılar şahsi ise dışarıda hallederiz. Eğer memleket meselesi ise burada mecliste konuşarak çözeriz. Artık bu işin dönüşü yok ben dört yıl buradayım. Hepimiz biriz. Aramızda hiç yabancı yok. Vallahide billahi de hepinizi ben çok seviyorum. Buradaki 69 kişiyi tüccarımız destekledi istedi buradayız. Bizim iş yapmamız lazım. Kavga etmek değil. Herkes çok para kazansın ama önce sağlık olsun. Yine diyorum gecikmelide olsa aramızda olan meclis üyelerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Bu koltuklar size emanet edildi. Sizlerin hakkı. Ben burada taşın altına elimi değil gövdemi koydum. Artık Sivas´ın örnek gösterilen bir şehir olmasından yanayım. Bu saatten sonra bir olalım. Ben bana yapılan operasyonları oyunları biliyorum. Bunları bir kenara bırakalım. Cenabı Allah bize emretti ve ben buradayım. Biz odada çalışan kimsenin ekmeğiyle oynayacak değiliz. Odada hiç bir şeyi değiştirmedik. İşini yapan başarılı olan herkes bizimle olur. Üyelerimi kimse üzemez. Odamızda hizmet ön planda o yüzden arkadaşlar bizimle çalışmaya devam ediyor.”diye ifade etti.

“BİZ HAKKIMIZI O ARKADAŞLARA HELAL ETMİYORUZ”

Oda Başkanı Mustafa Eken kürsüde konuşurken araya giren Meclis Üyesi Murat Aydın şunları dedi.”Beraber yol yürüdüğünüz arkadaşlar ile oy topluyorsunuz. Ama sonuç olarak ayak oyunları karşılıklı olmuştur. Cemiyette insanlar birbirini iyi tanırlar. Biz buradaki arkadaşlara hiç bir şey söylemedik. O altı tane arkadaşın sizi nüzerinizde gölgesi her an sizinle olacaktır. Diğer seçime kadar hatta ömür boyu bunun gölgesinde kalacaksınız. Biz hakkımızı o arkadaşlara helal etmiyoruz.”

“SİZ SEÇİMDEN KAÇTINIZ”

Çetin Yıldırım: Meclis Başkanı Çetin Yıldırım söz alarak Murat Aydın´a karşılık şunları dedi. “Şimdi sen sandığa gitmiyorsun seçime girmiyorsun. Eğer seçime gitseydiniz Ben oyumu Osman Yıldırım´a verecektim.  Siz seçimden kaçtınız. Ben kukla değilim.” dedi.

Mustafa Eken : “Biz bu oyları toplarken üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek için topladık. Sabah yedi buçukta Çetin Yıldırım beni meclis Başkanı yapmayın dedi. Çağırdım gelmiyorlar dedi. Ama ben seçimi almak zorundayım. Bizim meclis başkanı olacak kişi Musa Emmioğlu meclise giremedi. O yüzden Çetin Yıldırımı meclis başkanı yaptık.”

Basri Çoban: Meclis üyesi Basri Çoban Konuşmalara girerek seçim öncesi Osman Yıldırım ile geçen bir görüşmeyi aktararak şöyle konuştu. “Bu suretçe Osman Beyle, Kuzu bey Gülerin fabrikasında bir araya geldik. Sivas kamuoyunun kendini istemediğini nefes alması gerektiğini dile getirdik. Kendiside doğrudur dedi. Osman beyin şu ifadesi var. Kuzu bey ben ticaret odasını bırakıyorum aday olmuyorum oyunu bana verir misin dedi. Kuzu Bey de Osman sen Ticaret ve Sanayi odasını bırak namus sözüdür dedi. Sözden bahsediyorsanız bunu izah edin. Ben kimseye oy vermek zorunda değilim. Ben çiğ et yemedim.” Bu sözler üzerine mecliste karşılıklı atışmalar yerini itişip kakışmaya bıraktı.

Oda başkanı Mustafa Eken her iki tarafı da sakinleştirmeye çalıştı. Sağduyuya çağırdı.

Mustafa Eken: Lütfen kavga edecek arkadaşlar istifa etsin. Ben burada geçmişi bırakın diyorum. Eğer siz buraya kavga etmeye geldiyseniz söyleyin. Hepinizi sükunete davet ediyorum. Kavga yok arkadaşlar. Rica ediyorum. Her iki tarafından eksik ve yanlışları var.

Mustafa Eken: Altı kişiden oluşan bu arkadaşlar Sivas tüccarı, Sivas esnafı size göre sabah sözünden dönmüş, bize göre doğruyu yapmış arkadaşlarımı burada hepinizin huzurunda tebrik ediyor teşekkür ediyorum.”dedi.

Sivas Tüccarı kararını vermiştir meclis bu şekilde oluşmuştur.

Osman Yıldırım tarafında olan grup üyesi Alper Kılınç; "Namus ve şeref sözü verip sonra geri dönen kişileri arkadaşları tebrik edemezsin." diye sesler yükseldi. Daha sonra Meclis salonundan üyeler dağıldı…

Temmuz Ayı Meclis Toplantısı bu şekilde sona erdi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Meclis taşlar döküldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Aşılama ve küpeleme çalışmaları devam ediyor
Aşılama ve küpeleme çalışmaları devam ediyor
Tarım İl Müdürlüğü tarafından programa alınmış olan ve her yıl uygulanan ‘Hayvan Hastalıkları ile Mücadele´ ve ‘Koyun-Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi´ yönetmeliği kapsamında il ve ilçelerde aşılama ve küpeleme çalışmaları ücretsiz olarak devam etmekte
Mayıs ayında ne kadar ürettik?
Mayıs ayında ne kadar ürettik?
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Mayıs ayı Kümes Hayvancılığı Üretimini açıklandı.
Daha çok proje daha çok destek
Daha çok proje daha çok destek
Gül: “Bizim mesleksizlik sorunumuz var. Tabi işsizlik sorunumuzda var. Ama Kalkınma ajansının desteği ile gençlerimiz hem meslek sahibi olacak hem de kurumlarımızın bir çok ihtiyacı bu sunulan projeler ile hayat bulacak.” dedi
Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı!
Tarımda sigortalı varlık değeri %28 arttı!
Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi´nin yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdüğü, üreticilerin tarım sigortasına olan ilgisinin arttığı, değişen iklim şartları sebebiyle yaşanan doğal afetlerin, Sistem´in güçlü yapısının, bu alanda hayata geçirilen yeni uygulamaların, üreticilerin duyduğu memnuniyetin ve Devlet´in tarımın gelişimini teşvik eden yaklaşımının bu artışta etkili olduğu belirtildi.
e-ticarette dükkanlar kapanıyor, pazar büyüyor
e-ticarette dükkanlar kapanıyor, pazar büyüyor
Türkiye´de faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin sayısı son 4 yıldır sürekli düşerken, pazardaki rekor büyüme dikkat çekiyor.
ZASİAD GDO´suz buğday üretti
ZASİAD GDO´suz buğday üretti
ZASİAD´tan bir sosyal sorumluluk projesi; Yerli Tohuma sahip çık! diyerek Zara´da GDO´suz buğday üretimi gerçekleştirdi
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı
Sivas´ta Mayıs ayı sonu itibarıyla Sivas´ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 159 bin 445 oldu
"Sivas gelişecekse özel sektör eli ile gelişecek"
"Sivas gelişecekse özel sektör eli ile gelişecek"
Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin altyapı inşaat protokol sözleşmesi için düzenlenen imza töreninde konuşan Sivas Valisi Davut Gül, "Burası tamamen dolduğunda 40 bin kişilik istihdam sağlayacak. Sivas gelişecekse özel sektör eli ile gelişecek. Sivas´ta kamu yatırımı anlamında yapılabilecek her şey hemen hemen yapıldı." dedi
TSO´dan demiryollarına ‘UR-GE´ desteği
TSO´dan demiryollarına ‘UR-GE´ desteği
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle demiryolu sektörünün büyümesi ve dış pazarlara açılması amacıyla URGE projesi başlatıldı
Sivas´ta 2018 Mayıs ayında 834 konut satıldı
Sivas´ta 2018 Mayıs ayında 834 konut satıldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre ise Sivas´ta,2018 Mayıs ayında 834 konut satıldı
"Koltuk değil hizmet için geldik"
"Koltuk değil hizmet için geldik"
STSO Haziran ayı Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Yeni dönemde önümüzü görmemiz için hataları düzeltmemiz lazım. Bütün üyelerimiz bunları bilsin. Öncelikle cenazeyi kaldırmamız lazım. Bu koltuklara heves için gelmedik. Geçmişte dönemdeki hataları düzelteceğiz, yeni ufuklar açacağız. Sivas´a güzel eserler kazandıracağız.” dedi
PTT Kargo´da yaza özel kampanya
PTT Kargo´da yaza özel kampanya
Sivas PTT Başmüdürlüğü, yaz ayı içinde APS kurye, posta kargosu ve kargo gönderilerine mevcut Posta ve Telgraf Ücret Tarifesi üzerinden yüzde 25 oranında indirim uygulanacağını açıkladı
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı
Sivas´ta, trafiğe kayıtlı araç sayısı Nisan ayı sonu itibarıyla 158 bin 961 oldu
TSO´dan yatırımcılara çağrı
TSO´dan yatırımcılara çağrı
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 7 Haziran´da altyapı ihalesi yapılacak olan Demirağ Organize Sanayi Bölgesi için yatırımcılara çağrıda bulundu. Eken, “Sivas 2. OSB ve Lojistik Merkezi ile önemli bir cazibe merkezine dönüşüyor. Her parselinden demir yolu geçecek fabrikalar için yer tahsis etmeye başlıyoruz. Karlı bir yatırım için iş adamlarını Sivas´a bekliyoruz” dedi
Hastaoğlu TOBB Vergi Komisyonu Başkanlığına yeniden seçildi
Hastaoğlu TOBB Vergi Komisyonu Başkanlığına yeniden seçildi
Vergi Komisyonu TOBB 74. Genel Kurulu sonrası ilk toplantısını gerçekleştirerek, başkan, başkan yardımcısı, sözcü ve raportör seçimlerini yaptı
KOBİ´lere 700 milyon TL destek
KOBİ´lere 700 milyon TL destek
STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, KOSGEB´in, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında projesi olanlara 700 milyon lira vereceğini söyledi
En fazla giyimde artış yaşandı
En fazla giyimde artış yaşandı
Enflasyon, Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde nisan ayında yüzde 1,47 artarken, yıllık bazda yüzde 11,31 oldu
28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
Sivas Kangal Kocakurt Barajı tamamlandı.  Sulama Projesi´nin de devreye alınmasıyla 28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
Sivas heyeti 12. Malatya Tarım Fuarı´nı ziyaret etti
Sivas heyeti 12. Malatya Tarım Fuarı´nı ziyaret etti
Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´dan oluşan Sivas heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte bu yıl Malatya´da 12´ncisi gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarını ziyaret ederek, fuar kapsamında Koyun Kırkım Yarışması ve Şenliği´ne katıldı
 "Defter beyan sistemi kısa sürede çözülecek"
"Defter beyan sistemi kısa sürede çözülecek"
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, defter beyan sistemi ile ilgili gerekli girişimlerde bulunulduğunu alınması gereken kullanıcı kodu ve şifrelerin kısa sürüde vergi dairesinde alınması için girişimlerde bulunduklarını söyledi
Mart ayının zam şampiyonu karnabahar
Mart ayının zam şampiyonu karnabahar
Kayseri, Sivas, Yozgat illerinin dahil olduğu bölgede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,95 artarken Mart ayının zam şampiyonu karnabahar oldu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed