Meclis´te taşlar döküldü
Eken “Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti? Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı? Benim var mı sizlere borcum? Benimle herhangi bir sorunu olan var mı? Kimi rahatsız ettim? Neden rahatsız oldunuz? Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin hemen sebebini görevi bırakacağım.”dedi
Tarih: 8.7.2018 18:31:18/ 946okunma / 0yorum

STSO seçimlerinden bu güne bir araya gelemeyen meclis üyeleri Cuma günü gerçekleşen Temmuz ayı toplantısında bir araya gelerek her iki tarafta mecliste eteklerindeki taşları döktüler.

 Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı meclis toplantısı gerçekleşti.

Temmuz ayı meclis toplantısına katılım diğer toplantılara nazaran yoğundu. Oda seçimlerinin ardından gecen zaman zarfında diğer meclis toplantılarına katılmayan seçim olacağı gün açıklama yaparak istifa edecekleri dile getiren,

eski STSO başkanı Osman Yıldırım´ın ekibinde olan meclis üyeleri gerçekleşen meclis toplantısına katılırken, Osman Yıldırım ise Temmuz ayı meclis toplantısına katılmadı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda gerçekleşen Temmuz Ayı meclis toplantısında gündem maddeleri okunarak görüşler alındı. Gündem maddeleri arasında yer alan Demirağ organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyetine 5 asıl 5 yedek üyenin seçilmesi, Kangal İlçesine STSO şubesinin açılması onaylandı.

Gündem maddelerinden sonra dilek ve temennilerde söz almak isteyenler kürsüye çıktı. Kürsüde her iki tarafta söz alarak konuşma yaptı. İlk başta sakin başlayan ve devam eden Temmuz ayı meclis toplantısında konuşmalar karşılıklı atışmalara sebep olunca sakin başlayan toplantı gergin bitti.

“ÖNEMLİ OLAN STSO´NUN SAYGINLIĞIDIR”

İlk sözü alan meclis üyesi Zeki Özdemir oldu. Özdemir STSO´nun meclis seçimleri için söylenecek bir şey yok ama organ seçimlerinde STSO´ya yakışmayan bir şekilde gerçekleşmiştir diyerek şöyle devam etti. “Bizim için asıl önemli olan STSO´nun saygınlığıdır. Bizlerin döneminde saygınlığın artığı bir gerçektir. İnşallah bu şekilde de devam edecektir. Burada hep birlikte katkı sağlayarak saygınlığı daha artırmak hepimizin elindedir. Bizler bu sorumluluk nezdinde bu meclis toplantısına katıldık. Seçim döneminde yaşanan olumsuzluklar bir anlık yaşanan insanın psikolojik olarak söylemiş olduğu sözleri bir tarafa bırakarak seçmenlerimizden aldığımız sorumluluğu yerine getirmek için burada bulunuyoruz. Ben ticaret odasının bana yüklediği sorumluktan dolayı buradayım. Elimizden her ne geliyorsa meclis çatısı altında yapmaya çalışacağız. Bize verilen bu görevi sonuna kadar götürmek niyetindeyiz.”dedi

Söz alan Meclis üyesi Murat Aydın ise duyduğumuz bir söylentiyi dile getireceğim diyerek söze başladı. “Sayın Mustafa Sarıların “bir tane meclis üyesi düşerse kar kar dır.” dediğini duyduk. Eğer böyle bir şey dediyse bu politik bir ahlaksızlıktır.”dedi.

Meclis üyesi Mustafa Sarılar ise “ben sizin dediğiniz gibi öyle bir cümle söylemedim. Öyle bir laf demedim etmedim. Sizler seçim günü istifa edeceğiz dediniz ama etmediniz. İstifa edipte tekrar buraya gelmenizin manasını izah ediniz. Sen sana yakışanı yapıyorsun. Ben tekrar ediyorum dediğiniz gibi bir laf demedim. Sizde söylediğiniz sözü geri alınız.”dedi.

“BİZ DİK DURMALIYIZ. OMURGALI OLMALIYIZ”

Söz alan Meclis üyesi Necaattin Çelik ise Mecliste ortamın gerilmesinin iyi olmadığını herkesin yüzünün gülmesi gerektiğini hatırlatarak “Odamızda gruplaşmak, ayrı düşmek, zıtlaşmak bunlar odamıza yakışmıyor. Meclis üyeliklerinin gelip geçici olduğunu unutmayalım. Bize yakışmayan davranışlardan uzak kalmalıyız. Sivas´ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi odamızdır. Biz dik durmalıyız. Omurgalı olmalıyız.Ufak tefek şeyler için eğilmemeliyiz. “Meclis Başkanı Çetin Yıldırım´ı işaret ederek.”  Ayrıca şunu da dile getirmek istiyorum burada meclis başındaki arkadaşında ben buraya yakışmadığını düşünüyorum. Buraya yakışır bir arkadaşın seçilmesi gerektiğini sunmak istiyorum.”dedi.

“KİŞİSEL TARTIŞMALARA GİRMEYELİM”

Meclis üyesi Necaattin Çelik´in söylediğine cevap veren Meclis Başkanı Çetin Yıldırım

“Hür bir irademle istediğim kişi desteklerim. Benimle irtibata geçilerek birlikte hareket etmek istendi. Seçim sürecinde ben omurgasızsam şayet seçim gecesi sabah saat beşte zeki bey ve Yusuf Ziya Kurt şahittir. Bana yönetim kurulu Başkanlığı teklif edildi. Madem omurgasızsam neden teklif edildi. Mustafa Eken odayı ele geçirmesin sen gel yönetim kurulu Başkanı ol diğer taraftaki arkadaşları buraya getir diye teklif yapıldı. Kimin omurgalı kimin omurgasız olduğunu çok görmeyeceksiniz. Biz şimdiye kadar koç gibi oyumuzu istediğimize verdik istemediğimize vermedik. Bu bir seçim sürecidir bunu hazmedeceksiniz başka çaresi de yok. Burada kişisel tartışmalara girmeyelim. Gelin hep birlikte birlik olalım. Omurgalı omurgasız olduğuma benim seçmenim karar verir. Sivas´ın sanayisini, ticaretini nasıl bir araya getiririz derdimiz bu olmalı. İsteyen kişi ile her şeyi konuşurum. Ama bu tür atışmalar ile boşa zaman harcamayalım.”şeklimde konuştu.

“MUSTAFA EKEN´İN GELMESİ NEDEN BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ”

Son olarak kürsüye çıkan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ben burada tüm ticaret erbaplarını temsil etmekteyim diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Bizler 55 gündür oda olarak kapı kapı gezerek şehre yatırım anlamında işler çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün aramıza gecikmelide olsa katılan meclise gelen üyelerimize hoş geldiniz diyorum. Ben oy çoğunluğunu alarak görevimizin başındayız. Biz burada para kazanmak için bulunmuyoruz. Şimdi bakıyorum burada hepinizi tanıyorum. Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası STSO. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti. Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı, benimle herhangi bir sorunu olan varmı. Kimi rahatsız ettim. Neden rahatsız oldunuz. Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin sebebini hemen görevi bırakacağım. Biz temsil heyetiyiz. Lütfen bugünden itibaren hepinizi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bizim derdimiz reklam yakmak show yapmak değil. Bunu bana Allah nasip etti. Her şey Allahtan gelir. Kimsenin yarına çıkmaya garantisi yok. Gelin bu memlekete hep beraber sahip çıkalım. Seçim kaybetmek zordur. Kolay değil. Belki bende aynı şeyleri yapardım. O yüzden gelin bu söylenenleri bir kenara bırakalım.”şeklinde ifade etii.

“BEN TAŞIN ALTINA ELİMİ DEĞİL GÖVDEMİ KOYDUM”

Bizim davamız iş yapmak. İsimlere takılmayalım Başkan her kim ise onun yanında olmamız lazım diyen STSO Başkanı Mustafa Eken şöyle devam etti. “Varsa sıkıntılar şahsi ise dışarıda hallederiz. Eğer memleket meselesi ise burada mecliste konuşarak çözeriz. Artık bu işin dönüşü yok ben dört yıl buradayım. Hepimiz biriz. Aramızda hiç yabancı yok. Vallahide billahi de hepinizi ben çok seviyorum. Buradaki 69 kişiyi tüccarımız destekledi istedi buradayız. Bizim iş yapmamız lazım. Kavga etmek değil. Herkes çok para kazansın ama önce sağlık olsun. Yine diyorum gecikmelide olsa aramızda olan meclis üyelerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Bu koltuklar size emanet edildi. Sizlerin hakkı. Ben burada taşın altına elimi değil gövdemi koydum. Artık Sivas´ın örnek gösterilen bir şehir olmasından yanayım. Bu saatten sonra bir olalım. Ben bana yapılan operasyonları oyunları biliyorum. Bunları bir kenara bırakalım. Cenabı Allah bize emretti ve ben buradayım. Biz odada çalışan kimsenin ekmeğiyle oynayacak değiliz. Odada hiç bir şeyi değiştirmedik. İşini yapan başarılı olan herkes bizimle olur. Üyelerimi kimse üzemez. Odamızda hizmet ön planda o yüzden arkadaşlar bizimle çalışmaya devam ediyor.”diye ifade etti.

“BİZ HAKKIMIZI O ARKADAŞLARA HELAL ETMİYORUZ”

Oda Başkanı Mustafa Eken kürsüde konuşurken araya giren Meclis Üyesi Murat Aydın şunları dedi.”Beraber yol yürüdüğünüz arkadaşlar ile oy topluyorsunuz. Ama sonuç olarak ayak oyunları karşılıklı olmuştur. Cemiyette insanlar birbirini iyi tanırlar. Biz buradaki arkadaşlara hiç bir şey söylemedik. O altı tane arkadaşın sizi nüzerinizde gölgesi her an sizinle olacaktır. Diğer seçime kadar hatta ömür boyu bunun gölgesinde kalacaksınız. Biz hakkımızı o arkadaşlara helal etmiyoruz.”

“SİZ SEÇİMDEN KAÇTINIZ”

Çetin Yıldırım: Meclis Başkanı Çetin Yıldırım söz alarak Murat Aydın´a karşılık şunları dedi. “Şimdi sen sandığa gitmiyorsun seçime girmiyorsun. Eğer seçime gitseydiniz Ben oyumu Osman Yıldırım´a verecektim.  Siz seçimden kaçtınız. Ben kukla değilim.” dedi.

Mustafa Eken : “Biz bu oyları toplarken üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek için topladık. Sabah yedi buçukta Çetin Yıldırım beni meclis Başkanı yapmayın dedi. Çağırdım gelmiyorlar dedi. Ama ben seçimi almak zorundayım. Bizim meclis başkanı olacak kişi Musa Emmioğlu meclise giremedi. O yüzden Çetin Yıldırımı meclis başkanı yaptık.”

Basri Çoban: Meclis üyesi Basri Çoban Konuşmalara girerek seçim öncesi Osman Yıldırım ile geçen bir görüşmeyi aktararak şöyle konuştu. “Bu suretçe Osman Beyle, Kuzu bey Gülerin fabrikasında bir araya geldik. Sivas kamuoyunun kendini istemediğini nefes alması gerektiğini dile getirdik. Kendiside doğrudur dedi. Osman beyin şu ifadesi var. Kuzu bey ben ticaret odasını bırakıyorum aday olmuyorum oyunu bana verir misin dedi. Kuzu Bey de Osman sen Ticaret ve Sanayi odasını bırak namus sözüdür dedi. Sözden bahsediyorsanız bunu izah edin. Ben kimseye oy vermek zorunda değilim. Ben çiğ et yemedim.” Bu sözler üzerine mecliste karşılıklı atışmalar yerini itişip kakışmaya bıraktı.

Oda başkanı Mustafa Eken her iki tarafı da sakinleştirmeye çalıştı. Sağduyuya çağırdı.

Mustafa Eken: Lütfen kavga edecek arkadaşlar istifa etsin. Ben burada geçmişi bırakın diyorum. Eğer siz buraya kavga etmeye geldiyseniz söyleyin. Hepinizi sükunete davet ediyorum. Kavga yok arkadaşlar. Rica ediyorum. Her iki tarafından eksik ve yanlışları var.

Mustafa Eken: Altı kişiden oluşan bu arkadaşlar Sivas tüccarı, Sivas esnafı size göre sabah sözünden dönmüş, bize göre doğruyu yapmış arkadaşlarımı burada hepinizin huzurunda tebrik ediyor teşekkür ediyorum.”dedi.

Sivas Tüccarı kararını vermiştir meclis bu şekilde oluşmuştur.

Osman Yıldırım tarafında olan grup üyesi Alper Kılınç; "Namus ve şeref sözü verip sonra geri dönen kişileri arkadaşları tebrik edemezsin." diye sesler yükseldi. Daha sonra Meclis salonundan üyeler dağıldı…

Temmuz Ayı Meclis Toplantısı bu şekilde sona erdi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Meclis taşlar döküldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Hayvancılık Projeleri Gerçekleştireceğiz"
"Hayvancılık Projeleri Gerçekleştireceğiz"
Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilerek, Et ve Süt Kurumuna devredilen Et ve Süt Kurumu Sivas Kombinasında incelemelerde bulundu.
En çok istihdam hizmet sektöründe yaşandı
En çok istihdam hizmet sektöründe yaşandı
Türkiye İstatistik Kurumu, yıllık sanayi ve hizmet istatistiklerini açıkladı. Buna göre yıllık en yüksek istihdam oranı hizmet sektöründe yaşandı.
 “Ekim Enflasyonu Memurların Satınalma Gücünün Beşte Birini Eritti”
“Ekim Enflasyonu Memurların Satınalma Gücünün Beşte Birini Eritti”
BASK Sivas İl Temsilcisi Ahmet Başlan Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; açıklanan oranın memur ve emeklilerinin aylıklarının beşte birini erittiğini, Devletin aşırı yoksullaşmaya karşı tedbir alması gerektiğini, bu nedenle 2018 yılı kayıplarının telafi edilmesi ve 4. Dönem Toplu Sözleşmesi´nin acilen revize edilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Artık; Esnaf yolu işgal etmeyecek
Artık; Esnaf yolu işgal etmeyecek
Sivas Sebze Halinde vatandaşların daha rahat alış veriş yapmaları için hal esnafı ürünlerini sadece tezgahta sergileyecekler. Hal esnafı sebze hali içindeki yola bundan sonra ürün koymayacaklar
Yıllık enflasyon yüzde 25,24 oldu
Yıllık enflasyon yüzde 25,24 oldu
Yıllık enflasyon yüzde 25,24 oldu
Demiryolu ve Karayolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor
Demiryolu ve Karayolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor
TÜDEMSAŞ ve Flexiwagon işbirliği ile üretilmesi planlanan vagonla tır, kamyon, otobüs ve askeri araç gibi ağır tonajlı araçların trafik engeline takılmadan, sevkiyatının daha seri ve güvenli olarak sağlanması hedefleniyor. Vagon üzerindeki araç herhangi bir rampaya ihtiyaç duymadan demiryolundan doğrudan karayoluna geçiş yapabiliyor.
Güler Et Mamülleri konsept mağazası açıldı
Güler Et Mamülleri konsept mağazası açıldı
“Bu lezzetler ile herkes güler” sloganıyla Güler Et Mamülleri, Kardeşler mahallesi, Bağdat caddesi üzerinde il protokolün katılımı ile 5. şubesini düzenlenen törenle Sivas halkının hizmetine açtı.
Suşehri´ne ada çayı bahçeleri kuruluyor
Suşehri´ne ada çayı bahçeleri kuruluyor
Suşehri´ne ada çayı bahçeleri kuruluyor
Güler Et Mamülleri konsept mağazası açılıyor
Güler Et Mamülleri konsept mağazası açılıyor
“Bu lezzetler ile herkes güler” sloganıyla Güler Et Mamülleri, Sivas merkezde yeni bir şubesini daha hizmete açıyor.
Çelik ihracatı 12 milyar doları aştı
Çelik ihracatı 12 milyar doları aştı
Çelik ihracatı 12 milyar doları aştı
Piyasalar canlanacak
Piyasalar canlanacak
Piyasalar canlanacak
Türkiye´de İlk
Türkiye´de İlk
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) konferans salonunda Sivas Seyfebeli Modern Sanayi sitesi projesi tanıtımı yapıldı.
Evler Satılık ya da Kiralık
Evler Satılık ya da Kiralık
Evler Satılık ya da Kiralık
Wedding Palas in Sivas davet ve balo salonu açıldı
Wedding Palas in Sivas davet ve balo salonu açıldı
Budaklı, “Tatlı telaşlarınıza ortak olmak adına yatırım hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Kazanımlarımızı da yine kazandığımız şehrimize yapmaya devam ediyoruz.”dedi.
Son Yüz Yılın En Berbat Tarım Politikası
Son Yüz Yılın En Berbat Tarım Politikası
Sivas Saadet Partisi kadın kolları üyeleri, 26 Ekim Dünya Gıda Günü münasebetiyle yerli malı kullanımı özendirmek ve son zamanlarda iktidarın yanlış politikaları yüzünden yerli tarımsal ürünlerinin zarar gördüğünü, bunun için Sivas meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla seslerini duyurmaya çalıştılar.
Wedding Palace in Sivas Açılıyor
Wedding Palace in Sivas Açılıyor
Wedding Palace in Sivas Açılıyor
Memleketimizde neden iş yapamıyoruz?
Memleketimizde neden iş yapamıyoruz?
Turan, “şehirdeki firmalara sahip çıkılmıyor. Biz istiyoruz ki vergiler memleketimize kalsın. Biz kötü bir şey istemiyoruz. Bize sahip çıkılsın istiyoruz. Biz kendi memleketimizde iş yapmak istiyoruz.”dedi.
ÇEDAŞ´tan Online Hizmet
ÇEDAŞ´tan Online Hizmet
ÇEDAŞ´tan paydaşlarına Enerji Talep Sistemi ile online hizmet
Esnaf Ferhat´ın dolar isyanı
Esnaf Ferhat´ın dolar isyanı
Perakende Sebze Hali esnafı Ferhat Çobanoğlu vatandaşların haksız eleştirilerinden dolayı dertli olduklarını ve artık çalışma isteğinin olmadığını söyledi.
“Fikir güzel, örnekleme yanlış”
“Fikir güzel, örnekleme yanlış”
Epsileli, “Sayın Valimiz Davut Gül bey yapmış olduğu açıklamada, Sivaslı iş adamlarımızın ortaklıklar kurmaları gerektiğini söylerken; güzel bir fikir sunmuştur. Fakat fikir güzel ama örnekleme yanlış olmuştur.” dedi
Zara İçin Bir Aradalar
Zara İçin Bir Aradalar
Sivas´ın Zara ilçesinde, 50 Zaralı girişimcinin kurduğu BİZZARA A.Ş birinci genel kurulunu Zara´da gerçekleştirdiler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Dizel araçlar yandı
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Hafızamızı tazeleyelim
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Nevzuhur atatürkçülere Anıtkabir rehberi
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
TÜYAP Kitap Fuarı´na ve Selim İleri´ye dair
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
İslam´ın ölçütleri
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Avucunuzdaki Kelebek
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Dikkat, PKK dönüşüyor
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
TÜKETİM DEVLETİ VE SÖYLEMİN İKİYÜZÜ
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Ortadoğu için zor yıl geliyor
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Mâtürîdî toplantılarının hatırlattıkları
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Kendini Fark Etmek
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Umarım Hoca Değişikliği Sporcuları Ateşler
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Hududullah-II
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Allah´ı, Peygamber´i rüyada görmek
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Eğitimde, ava giderken avlanmak...
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ey ana toprağı, ey Anadolu
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
“YAZIN ÜÇ AY YATAN ÖĞRETMEN” HA!
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Zincir
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ