Meclis´te taşlar döküldü
Eken “Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti? Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı? Benim var mı sizlere borcum? Benimle herhangi bir sorunu olan var mı? Kimi rahatsız ettim? Neden rahatsız oldunuz? Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin hemen sebebini görevi bırakacağım.”dedi
Tarih: 8.7.2018 18:31:18/ 866okunma / 0yorum

STSO seçimlerinden bu güne bir araya gelemeyen meclis üyeleri Cuma günü gerçekleşen Temmuz ayı toplantısında bir araya gelerek her iki tarafta mecliste eteklerindeki taşları döktüler.

 Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı meclis toplantısı gerçekleşti.

Temmuz ayı meclis toplantısına katılım diğer toplantılara nazaran yoğundu. Oda seçimlerinin ardından gecen zaman zarfında diğer meclis toplantılarına katılmayan seçim olacağı gün açıklama yaparak istifa edecekleri dile getiren,

eski STSO başkanı Osman Yıldırım´ın ekibinde olan meclis üyeleri gerçekleşen meclis toplantısına katılırken, Osman Yıldırım ise Temmuz ayı meclis toplantısına katılmadı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda gerçekleşen Temmuz Ayı meclis toplantısında gündem maddeleri okunarak görüşler alındı. Gündem maddeleri arasında yer alan Demirağ organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyetine 5 asıl 5 yedek üyenin seçilmesi, Kangal İlçesine STSO şubesinin açılması onaylandı.

Gündem maddelerinden sonra dilek ve temennilerde söz almak isteyenler kürsüye çıktı. Kürsüde her iki tarafta söz alarak konuşma yaptı. İlk başta sakin başlayan ve devam eden Temmuz ayı meclis toplantısında konuşmalar karşılıklı atışmalara sebep olunca sakin başlayan toplantı gergin bitti.

“ÖNEMLİ OLAN STSO´NUN SAYGINLIĞIDIR”

İlk sözü alan meclis üyesi Zeki Özdemir oldu. Özdemir STSO´nun meclis seçimleri için söylenecek bir şey yok ama organ seçimlerinde STSO´ya yakışmayan bir şekilde gerçekleşmiştir diyerek şöyle devam etti. “Bizim için asıl önemli olan STSO´nun saygınlığıdır. Bizlerin döneminde saygınlığın artığı bir gerçektir. İnşallah bu şekilde de devam edecektir. Burada hep birlikte katkı sağlayarak saygınlığı daha artırmak hepimizin elindedir. Bizler bu sorumluluk nezdinde bu meclis toplantısına katıldık. Seçim döneminde yaşanan olumsuzluklar bir anlık yaşanan insanın psikolojik olarak söylemiş olduğu sözleri bir tarafa bırakarak seçmenlerimizden aldığımız sorumluluğu yerine getirmek için burada bulunuyoruz. Ben ticaret odasının bana yüklediği sorumluktan dolayı buradayım. Elimizden her ne geliyorsa meclis çatısı altında yapmaya çalışacağız. Bize verilen bu görevi sonuna kadar götürmek niyetindeyiz.”dedi

Söz alan Meclis üyesi Murat Aydın ise duyduğumuz bir söylentiyi dile getireceğim diyerek söze başladı. “Sayın Mustafa Sarıların “bir tane meclis üyesi düşerse kar kar dır.” dediğini duyduk. Eğer böyle bir şey dediyse bu politik bir ahlaksızlıktır.”dedi.

Meclis üyesi Mustafa Sarılar ise “ben sizin dediğiniz gibi öyle bir cümle söylemedim. Öyle bir laf demedim etmedim. Sizler seçim günü istifa edeceğiz dediniz ama etmediniz. İstifa edipte tekrar buraya gelmenizin manasını izah ediniz. Sen sana yakışanı yapıyorsun. Ben tekrar ediyorum dediğiniz gibi bir laf demedim. Sizde söylediğiniz sözü geri alınız.”dedi.

“BİZ DİK DURMALIYIZ. OMURGALI OLMALIYIZ”

Söz alan Meclis üyesi Necaattin Çelik ise Mecliste ortamın gerilmesinin iyi olmadığını herkesin yüzünün gülmesi gerektiğini hatırlatarak “Odamızda gruplaşmak, ayrı düşmek, zıtlaşmak bunlar odamıza yakışmıyor. Meclis üyeliklerinin gelip geçici olduğunu unutmayalım. Bize yakışmayan davranışlardan uzak kalmalıyız. Sivas´ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi odamızdır. Biz dik durmalıyız. Omurgalı olmalıyız.Ufak tefek şeyler için eğilmemeliyiz. “Meclis Başkanı Çetin Yıldırım´ı işaret ederek.”  Ayrıca şunu da dile getirmek istiyorum burada meclis başındaki arkadaşında ben buraya yakışmadığını düşünüyorum. Buraya yakışır bir arkadaşın seçilmesi gerektiğini sunmak istiyorum.”dedi.

“KİŞİSEL TARTIŞMALARA GİRMEYELİM”

Meclis üyesi Necaattin Çelik´in söylediğine cevap veren Meclis Başkanı Çetin Yıldırım

“Hür bir irademle istediğim kişi desteklerim. Benimle irtibata geçilerek birlikte hareket etmek istendi. Seçim sürecinde ben omurgasızsam şayet seçim gecesi sabah saat beşte zeki bey ve Yusuf Ziya Kurt şahittir. Bana yönetim kurulu Başkanlığı teklif edildi. Madem omurgasızsam neden teklif edildi. Mustafa Eken odayı ele geçirmesin sen gel yönetim kurulu Başkanı ol diğer taraftaki arkadaşları buraya getir diye teklif yapıldı. Kimin omurgalı kimin omurgasız olduğunu çok görmeyeceksiniz. Biz şimdiye kadar koç gibi oyumuzu istediğimize verdik istemediğimize vermedik. Bu bir seçim sürecidir bunu hazmedeceksiniz başka çaresi de yok. Burada kişisel tartışmalara girmeyelim. Gelin hep birlikte birlik olalım. Omurgalı omurgasız olduğuma benim seçmenim karar verir. Sivas´ın sanayisini, ticaretini nasıl bir araya getiririz derdimiz bu olmalı. İsteyen kişi ile her şeyi konuşurum. Ama bu tür atışmalar ile boşa zaman harcamayalım.”şeklimde konuştu.

“MUSTAFA EKEN´İN GELMESİ NEDEN BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ”

Son olarak kürsüye çıkan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ben burada tüm ticaret erbaplarını temsil etmekteyim diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Bizler 55 gündür oda olarak kapı kapı gezerek şehre yatırım anlamında işler çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün aramıza gecikmelide olsa katılan meclise gelen üyelerimize hoş geldiniz diyorum. Ben oy çoğunluğunu alarak görevimizin başındayız. Biz burada para kazanmak için bulunmuyoruz. Şimdi bakıyorum burada hepinizi tanıyorum. Arkadaşlar burada kutuplaşma olamaz. Burası babamızın çiftliği değil. Burası Türkiye´nin en saygın odası STSO. Ben şimdi soruyorum. Mustafa Eken´in gelmesi neden birilerini rahatsız etti. Soruyorum sizlere var mı birinizin benden alacağı, benimle herhangi bir sorunu olan varmı. Kimi rahatsız ettim. Neden rahatsız oldunuz. Eğer benim Başkan oluşumdan rahatsız olan varsa söylesin sebebini hemen görevi bırakacağım. Biz temsil heyetiyiz. Lütfen bugünden itibaren hepinizi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bizim derdimiz reklam yakmak show yapmak değil. Bunu bana Allah nasip etti. Her şey Allahtan gelir. Kimsenin yarına çıkmaya garantisi yok. Gelin bu memlekete hep beraber sahip çıkalım. Seçim kaybetmek zordur. Kolay değil. Belki bende aynı şeyleri yapardım. O yüzden gelin bu söylenenleri bir kenara bırakalım.”şeklinde ifade etii.

“BEN TAŞIN ALTINA ELİMİ DEĞİL GÖVDEMİ KOYDUM”

Bizim davamız iş yapmak. İsimlere takılmayalım Başkan her kim ise onun yanında olmamız lazım diyen STSO Başkanı Mustafa Eken şöyle devam etti. “Varsa sıkıntılar şahsi ise dışarıda hallederiz. Eğer memleket meselesi ise burada mecliste konuşarak çözeriz. Artık bu işin dönüşü yok ben dört yıl buradayım. Hepimiz biriz. Aramızda hiç yabancı yok. Vallahide billahi de hepinizi ben çok seviyorum. Buradaki 69 kişiyi tüccarımız destekledi istedi buradayız. Bizim iş yapmamız lazım. Kavga etmek değil. Herkes çok para kazansın ama önce sağlık olsun. Yine diyorum gecikmelide olsa aramızda olan meclis üyelerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Bu koltuklar size emanet edildi. Sizlerin hakkı. Ben burada taşın altına elimi değil gövdemi koydum. Artık Sivas´ın örnek gösterilen bir şehir olmasından yanayım. Bu saatten sonra bir olalım. Ben bana yapılan operasyonları oyunları biliyorum. Bunları bir kenara bırakalım. Cenabı Allah bize emretti ve ben buradayım. Biz odada çalışan kimsenin ekmeğiyle oynayacak değiliz. Odada hiç bir şeyi değiştirmedik. İşini yapan başarılı olan herkes bizimle olur. Üyelerimi kimse üzemez. Odamızda hizmet ön planda o yüzden arkadaşlar bizimle çalışmaya devam ediyor.”diye ifade etti.

“BİZ HAKKIMIZI O ARKADAŞLARA HELAL ETMİYORUZ”

Oda Başkanı Mustafa Eken kürsüde konuşurken araya giren Meclis Üyesi Murat Aydın şunları dedi.”Beraber yol yürüdüğünüz arkadaşlar ile oy topluyorsunuz. Ama sonuç olarak ayak oyunları karşılıklı olmuştur. Cemiyette insanlar birbirini iyi tanırlar. Biz buradaki arkadaşlara hiç bir şey söylemedik. O altı tane arkadaşın sizi nüzerinizde gölgesi her an sizinle olacaktır. Diğer seçime kadar hatta ömür boyu bunun gölgesinde kalacaksınız. Biz hakkımızı o arkadaşlara helal etmiyoruz.”

“SİZ SEÇİMDEN KAÇTINIZ”

Çetin Yıldırım: Meclis Başkanı Çetin Yıldırım söz alarak Murat Aydın´a karşılık şunları dedi. “Şimdi sen sandığa gitmiyorsun seçime girmiyorsun. Eğer seçime gitseydiniz Ben oyumu Osman Yıldırım´a verecektim.  Siz seçimden kaçtınız. Ben kukla değilim.” dedi.

Mustafa Eken : “Biz bu oyları toplarken üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek için topladık. Sabah yedi buçukta Çetin Yıldırım beni meclis Başkanı yapmayın dedi. Çağırdım gelmiyorlar dedi. Ama ben seçimi almak zorundayım. Bizim meclis başkanı olacak kişi Musa Emmioğlu meclise giremedi. O yüzden Çetin Yıldırımı meclis başkanı yaptık.”

Basri Çoban: Meclis üyesi Basri Çoban Konuşmalara girerek seçim öncesi Osman Yıldırım ile geçen bir görüşmeyi aktararak şöyle konuştu. “Bu suretçe Osman Beyle, Kuzu bey Gülerin fabrikasında bir araya geldik. Sivas kamuoyunun kendini istemediğini nefes alması gerektiğini dile getirdik. Kendiside doğrudur dedi. Osman beyin şu ifadesi var. Kuzu bey ben ticaret odasını bırakıyorum aday olmuyorum oyunu bana verir misin dedi. Kuzu Bey de Osman sen Ticaret ve Sanayi odasını bırak namus sözüdür dedi. Sözden bahsediyorsanız bunu izah edin. Ben kimseye oy vermek zorunda değilim. Ben çiğ et yemedim.” Bu sözler üzerine mecliste karşılıklı atışmalar yerini itişip kakışmaya bıraktı.

Oda başkanı Mustafa Eken her iki tarafı da sakinleştirmeye çalıştı. Sağduyuya çağırdı.

Mustafa Eken: Lütfen kavga edecek arkadaşlar istifa etsin. Ben burada geçmişi bırakın diyorum. Eğer siz buraya kavga etmeye geldiyseniz söyleyin. Hepinizi sükunete davet ediyorum. Kavga yok arkadaşlar. Rica ediyorum. Her iki tarafından eksik ve yanlışları var.

Mustafa Eken: Altı kişiden oluşan bu arkadaşlar Sivas tüccarı, Sivas esnafı size göre sabah sözünden dönmüş, bize göre doğruyu yapmış arkadaşlarımı burada hepinizin huzurunda tebrik ediyor teşekkür ediyorum.”dedi.

Sivas Tüccarı kararını vermiştir meclis bu şekilde oluşmuştur.

Osman Yıldırım tarafında olan grup üyesi Alper Kılınç; "Namus ve şeref sözü verip sonra geri dönen kişileri arkadaşları tebrik edemezsin." diye sesler yükseldi. Daha sonra Meclis salonundan üyeler dağıldı…

Temmuz Ayı Meclis Toplantısı bu şekilde sona erdi.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Meclis taşlar döküldü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BİK Genel Kurulu Olağanüstü Toplandı
BİK Genel Kurulu Olağanüstü Toplandı
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, yurt genelindeki resmi ilan yayınıyla alakalı yaklaşık bin 150 gazetenin üretim maliyetlerinde tasarruf etmelerine imkan tanımak maksadıyla daha önce Yönetim Kurulunun yapmış olduğu çağrı doğrultusunda 20 Eylül 2018 tarihinde Kurumun İstanbul Cevizlibağ´daki genel merkezinde olağanüstü toplandı.
 Kuraklık sigortasında ödemeler başladı
Kuraklık sigortasında ödemeler başladı
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetiminden yapılan açıklamada, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası´nda (İBKVS) saha gözlem ve verim tespit çalışmalarının sona erdiği, hasar ödemelerinin ise rekor bir hız ile bu hafta sonuna kadar tamamlanacağı müjdesi verildi.
Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı
Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı
13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Zuchex Fuarı´nı değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, başarılı bir fuar yapıldığını belirterek, "Uluslararası pazarlarda karşılaştığımız siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artırmaya, firmalarımıza yeni pazarlar açmaya devam ediyoruz" dedi.
Konut Satışları Düştü
Konut Satışları Düştü
Türkiye İstatistik Kurumu´nun dün açıkladığı rapora göre, Türkiye´de 2018 Ağustos ayında 105 bin 154 konut satılırken ilimizde bin 53 konut satıldı.
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Medya Takip Merkezi (MTM), son zamanlarda kiralık konut piyasasında yaşanan hareketliliği mercek altına aldı. Yapılan araştırmada 2018 - 2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ev kiralarında yükseliş olduğu tespit edildi.
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
Sivas´ın önde gelen kuruluşlarından olan ESTAŞ, istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Bini aşkın personeli ile Sivas ekonomisinde önemli bir katma değer oluşturan ESTAŞ, İŞ-KUR Sivas İl Müdürlüğü ile ortaklaşa 150 kişiyi kapsayan işbaşı eğitim programına başladı.
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosunun Türkiye´de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Havaların sıcak devam etmesi ve yağmurun yağmamasından dolayı sebze ve meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor.
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende satış hacmi 2018 Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Great Place to Work Türkiye tarafından yapılan insan kaynakları yönetimi ve yönetici anketine göre, çalışanların iş yerine bağlılığı konusunda en önemli etkenler maaş ve yan haklar.
Almanlara Türk şıklığı
Almanlara Türk şıklığı
Her 100 Almandan 10 tanesini Türk konfeksiyon sektörü giydiriyor
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, geleneksel içkileri votkayı Türk balıkları ile içiyor. Türkiye´nin Rusya´ya su ürünleri ihracatı 2007 yılında 537 bin dolar seviyesinde iken, 2017 yılı sonunda yaklaşık 85 kat artarak 46 milyon dolara ulaştı.
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli temsilcileri ilk kez düzenlenecek I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi´nde buluşacak. MÜSİAD Ankara´nın düzenlediği Zirve´de, en son teknolojiyle üretilmiş yenilikçi 15 projenin tanıtımı yapılacak. Sektörün tüm temsilcilerinin katılacağı Zirve´de sektörü 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştırmanın yolları tartışılacak.
Ziraat Bankasından altın çağrı
Ziraat Bankasından altın çağrı
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulamasının üçüncüsünün Türkiye genelinde 10 Eylül´de başladığını ifade eden Ziraat Bankası Sivas bölge yöneticisi Murat Serdar Bulut, “bu uygulama Türkiye´de Ziraat Bankasının farklı şubelerinde şu anda gerçekleşmeye başladı. Sivas´ta ise 17 Eylül´de başlayacak olan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulaması 26 Ekim´e kadar devam edecek.”dedi.
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 625 baz puan artırarak yüzde 24´e yükseltti.
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Yaş meyve sebze ihracatçıları Uzakdoğu pazarına Hong Kong´dan girdi
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler ve Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Mustafa Cephanecioğlu, bankalar tarafından uygulanan altın alım-satım uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Bir Eylül de av yasağının kalmasıyla tüm yurda olduğu gibi Sivas ta da balık tezgahları doldurdu.
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
2017 yılında dünya genelinde 222 milyon insanın tercihi Türk ayakkabısı oldu. Ayakkabı ve saraciye sektörü URGE Projesi ile yüzde 25 verim artışı hedefliyor.
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası´nın (TCMB) perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyor.
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
2018 yılında ilimizde Sertifikalı Patates Tohumluğu üretim alanlarında Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız´ın katılımı ile tohumluk patates hasadına başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir?

Hacı Bektaşı Veli