“MALZEME TEMİNİNDE ZORLANIYORUZ” (VİDEO)

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Üniversite Hastanesi’ne malzeme temininde zorluk yaşadıklarını belirterek yan dallara hoca bulunmamasına değindi

Sena POLAT/

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle kentte gazetecilik yapan kişilerle bir araya gelen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, üniversitedeki öğrenci sayısına, yapılan çalışmalara, üniversite hastanesinin durumuna değindi.

Yeni hastanenin inşaat çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Yıldız, “İnşaatımızın normalde 2023 Eylül ayı. İnşallah o döneme yetişir. Hastanemiz yapıldığında da bize belki 50-60 yıl çok rahatlıkla yetecek bir hastane olacağını düşünüyoruz. Şu an hastanedeki yoğunlukla alakalı olarak bildiğimiz kadarıyla bir sıkıntı yok. Omicron’dan dolayı bir sıkıntı yok. Zaman zaman malzemelerin bulunmadığıyla alakalı eleştiriler geliyor. Doğru bazı malzemeleri şu anda bulamıyoruz. Hastane’nin zarar etmemesi için ne yapılmalı diye kendi aramızda konuştuğumuz zaman şu kanılara varıyoruz. Ya zarar ettiğiniz bazı tedavileri vermeyeceksiniz yahut da zarar edeceğiz deyip bu tedavileri vereceksiniz. Biz ikincisini tercih ediyoruz. Bazı üniversite hastaneleri zarar edeceği tedavileri vermiyor. Son birkaç aydır hastanede malzeme temin etmekte zorlanıyoruz. Fiyatlar çok yüksek buna rağmen malzeme vermiyorlar. Yoksa hastaneyle ilgili bir sıkıntımız yok. Parasal anlamda da iyi durumdayız. Bazı yan dal polikliniklerinde hoca bulmakta zorlanıyoruz. Örneğin çocuk polikliniklerine hoca almıştık ama gelmedi ve başlamadılar. 2021 yılında kadroyu en çok tıp alanına ayırdık ama buna rağmen gelmeyen hocalarımız oldu. Biz de hoca bulmak için çalışıyoruz. Elbette üniversitelerde hocalar başka yerlere giderler. Bu çok normal. Onun yerine hoca alabiliyorsanız herhangi bir sıkıntı yok. Yan dallar çoğaldı ve herhangi bir yan dalda hocaya ihtiyaç duyuluyor. Bunlar da istediğini zaman bulunmuyor” dedi.

İKİNCİ DÖNEM YÜZ YÜZE DEVAM

Üniversitede verilen eğitime değinen Rektör Yıldız, “2020 yılında ikinci döneme başladığımız andan itibaren birçok çalışma yaptık.  Bilindiği gibi üniversiteler iki önemli görevi yerine getiriyor. Bunlardan ilki eğitim ikincisi ise araştırma faaliyetleri.  Eğitim faaliyetlerini yapıyoruz. Eğitim noktasından sizlerden de gelen soru üzerine Hukuk Fakültesi öğrenci alımına gelecek yıl başlıyoruz. Son çıkan ilanımızla birlikte Hukuk Fakültesi’nde iki profesör, iki doçent ve üç yardımcı doçentimiz oluyor. Araştırma görevlilerimizden şu anda yüksek lisans ve doktorayı devam ettirenlerimiz var. 2021 yılı içerisinde de doktorayı bitirip gelecek olan arkadaşlarımıza da kadro vereceğiz. Böylece güçlü bir şekilde hukuk eğitimine başlıyoruz. Bazı bölümlerimize öğrenciler gelmiyor. Anadolu’da birçok üniversitede olduğu gibi bizde de öğrenci sayısında azalmalar yaşanıyor. Örneğin Mühendislik Fakültelerinde öğrenci sayısı 10 yıldan bu yana gittikçe azalıyor. Yine İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesinde, Edebiyat Fakültesi’nin bazı bölümlerinde öğrenci kayıpları gördük. En çok öğrenci gelen bölümlerimiz sağlık alanı. Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik gibi bölümlerimize öğrenci geliyor. Eğitim, İlahiyat Fakültelerimizin öğrenci kapasiteleri doluyor. Öğrenci alamadığımız diğer bir bölümümüz Konservatuardı. Oraya da şu anda gerekli öğretim üyelerimizi sağladık. Gelecek yıl oraya da öğrenci almış olacağız. Yani bulunan birimlerimizde öğrenci almadığımız hiçbir birim kalmıyor artık.  Öğrencilerin tercihlerine baktığımızda 8 bin 600 civarı öğrenci gelmişti. Bunlardan 4 bin 600’ü ilk tercihlerinde bizi seçti. Öğrencilere baktığımızda öncelikle Sivaslı öğrencilerin üniversitemizi seçtiğini görüyoruz. Maraş, Tokat, Yozgat, Samsun, Kayseri gibi komşu illerimizden de daha çok tercih yapılıyor. Her ilden öğrencimiz olduğu gibi yabancı öğrenci sayılarımızda da artış oluyor. Pandemi nedeniyle kapanan üniversiteyi açarken biraz çekindik ama şu ana kadar şükürler olsun ki hiçbir sınıfı tam kapatmadık. Herhangi bir sıkıntı olmaz ve Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığından bir istek gelmezse ikinci dönem tamamen yüz yüze eğitimle devam edeceğiz” diye konuştu.