Anahtar Kelimeler: MALİYET ARTMIŞ

YAZARLAR

MALİYET ARTMIŞ

Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Yasin Aslan, TSO Başkanı Mustafa Eken’i ziyaret ederek, salgın sürecinde üniversitelerin kapalı olmasından dolayı maliyetlerin ciddi oranlarda arttığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Seyahat acenteleri Taşımacılık ve servis temsilcileriyle bir araya geldi. Halk otobüsçüleri ve servisçileri dert anlatıp, destek istedi.

Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Yasin Aslan, salgın nedeniyle zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Üniversiteler kapalı. Merkez Üniversite içerisinde ve bu maliyetleri arttırıyor. Merkezi Yenişehir’e alınması maliyet açısından daha avantajlı olacak. Bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

“ZAM YAPILMASIN”

Salgının bir an önce bitmesini temenni ettiğinin altını çizen Başkan Eken, “Bu süreçte her sektörde olduğu gibi yolcu taşımacılığı, yük taşımacılığı, servis taşımacılığı, otobüs taşımacılığı gibi hizmet veren 24. Komite üyelerimizde sıkıntı yaşıyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun, tedbirlerimizi elden bırakmadan mesafemizi koruyacağız, maskemizi takacağız ve hijyene önem vereceğiz. Devletimizden Allah razı olsun, bununla ilgili ciddi çalışmalar yapıyor, ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Kredi paketleri, kısa çalışma ödeneklerinin devamı, SSK-Vergi borcu ertelemelerini bizzat geçen haftalarda Cumhurbaşkanımıza bire bir iletme imkanı bulmuştum. Bugünde bu toplantımızda arkadaşlarımızın, sektörlerin sıkıntılarını not alacağız. Gerek Valilimize gerek Belediyemize gerek Bakanlığımıza gerekse diğer kurumlarımıza bunları bildireceğiz” dedi.

Her sektörün ve her üyenin kendileri için önemli olduğunun altını çizen Başkan Eken, şunları kaydetti; “Burada üyelerimizin çeşitli beklentileri var. Kamu kurumlarımızdan kira desteği özellikle Otogardaki esnaflarımızın kira desteği konusunda beklentisi var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü açıklama yapmıştı kira artışı yapmayacağız diye. Ama buradan da duyurmuş olalım; Vakıflara teşekkür ediyoruz ama kira artışı sadece belli sektörlere yapmadıklarını belirttiler. Bence bu sene Vakıfların hiçbir kiracısına zam yapmaması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğüne yazacağız ve kendileriyle görüşeceğiz, Bölge Müdürümüze de ilettik. Kapalı sektörlere kira artışı yapmayacaklarmış. Biz kira desteğinin 6 ay alınmamasını hatta hiç zam yapılmamasını teklif etmiştik. Onlar belli sektörlere yapmışlar. Bugün itibari ile hem Üniversitemiz hem Belediyemize hem Vakıflara buradan bu toplantımızda bir çağrımız olsun. Allah razı olsun ellerinden geleni yapıyorlar ama bu süreçte biraz daha fazla yapmaları gerekiyor. En azından zam yapmamaları gerekiyor. Otogar esnafı da bu süreçte gerçekten çok zorda kaldığı için Belediye Başkanımızdan özellikle rica ediyoruz bu 3 aylık 5 aylık sürede otogar esnafımızdan kira almamalarını talep ediyoruz.”

TEKRAR YENİŞEHİR’E

Toplantıda Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Yasin Aslan, otobüslerin toplanma merkezinin Üniversitede olmasının yaşanan salgın sürecinde ciddi gider oluşturduğunu ifade ederek, “Üniversiteler kapalı. Merkez Üniversite içerisinde ve bu maliyetleri arttırıyor. Merkezi Yenişehir’e alınması maliyet açısından daha avantajlı olacak. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Ayrıca Turizm Acenteleri de internet üzerinden yapılan satışlar karşısında iş yapamaz hale geldiklerini ve giderleri karşılamakta zorlandıklarını dile getirdi.

Aslan’ın talebi sonrası tekrar söz alan TSO Başkanı Mustafa Eken, Halk otobüsleri konusunda gönül belediyeciliği yapan ve istişareye önem veren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile görüşeceklerini söyledi.

Turizm Acentelerimizin sorunları konusunda ise Sivaslılara çağrı yapan Eken, “Lütfen yerel acentelerimizi, firmalarımızı ve esnaflarımızı destekleyelim. Alışverişlerimizi yerel firmalarımızdan yapalım. Yaşanan zorlu süreci el birliği ile atlatalım” diye konuştu.