Makamların hakkını verin!
Sivaslı iş adamı Numan Akay, “Çoğu donanımdan yoksun ve hiç bir dergi kitap ve gazete okumayan insanlar koltuğun hakkını vermeyip koltuktan güç alarak bunu kullanıyorlar. Makamların hakkını verin” dedi
Tarih: 13.2.2018 17:47:26/ 1190okunma / 0yorum

 Hakan BAKAR

Sivas´ın önde gelen ailelerinden ve iş adamlarından olan Numan Akay, şehrin gündemine ilişkin özel açıklamalarda bulundu. Akay, Sivas´ta yaşanan ekonomik sorunlara zamanında müdahale edilmediğinden kaynaklandığını çözüm yolu aramak yerine herkesin ben merkezli bir durum içinde olduğuna değinerek makamların gerçek hakkının verilmediğini vurguladı.

Makamları ısrarla boş yere meşgul edenlere seslenen Akay “Çoğu donanımdan yoksun ve hiç bir dergi kitap ve gazete okumayan insanlar koltuğun hakkını vermeyip  koltuktan güç alarak bunu kullanıyorlar. Makamların hakkını verin” dedi.

Akay, sorunların konuşularak halledilmesi gerekirken kapalı kapılar ardında konuşarak yaşadığımız şehre kimsenin fayda sağlayacağını sanmadığını belirterek “Ben sade vatandaş kimliğimle yıllardır ticaretin içindeki biri olarak bu şehrin kabuğunu kırması için herkesin fikrine ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim” dedi.

İş Adamı Numan Akay konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrimiz her gün yeni bir sorunla yeni bir ihtiyaçla güne başlıyor. Bu ihtiyaçların ve sorunların giderilmesi için çözümler bulmak gerekir. Herkes yaşadığı şehre en iyi hizmeti etmek zorunda. İnsanların yetkisi görevi her ne olursa olsun hepimizin ortak paydası şehrin gelişmesi ve kalkınması olmalı. Yani kişiler  gücü nispetinde bu şehre hizmet etmek zorunda. Ben şahsım adına çeşitli platformlarda veya dost meclislerinde dilimizin döndüğünce dile getirip çareler üretmeye çalışıyorum.”

“Sivas´ın ekonomik hayatının canlandırılması gerekiyor”

 “Günlük yaşantımızın içerisinde şehrimize, ilçelerimize veya bölgemize mahsus sorunların çözülmesi noktasında Başbakana, Cumhurbaşkanına açık bir dille iletilmesi gerektiğini dile getiren Akay, “Sayın Başbakan Binali Yıldırım Sivas´a geldiğinde Şehrin en önemli sorunları maddeler halinde iletildi. O dönemlerde eski stadyumun yerinin bina değil yeşil alan olmasını istiyoruz şeklinde talepler vardı. Başbakan´da alanın yeşil alan meydan yapılmasını halka seslenerek duyurdu. Tabii yeşil alan olarak kullanılacak olması bizleri sevindirdi. Ama ben diyorum ki şehrimizi tek sorunu bu muydu; yani diğer sorunlar için neden çözüm istenmiyor. Sivas´ın ekonomik hayatının canlandırılması gerekiyor. Sivas´ın ekonomik yapısı olağanüstü kırılgan bu kırılganlığı bizim ortak çalışmalar ile gidermemiz lazım. Bu sorumluluğu hepimizin paylaşması lazım bu paylaşılırsa sorunların çözülmesi de daha kolaylaşacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ben şahsım adına kimsenin makamına talip değilim”

Numan Akay “Bir şehrin en gözde yeri organize sanayi bölgesidir. Şehre yatırım için gelecek olan kişiler öncelikle şehrin bu kısımlarına bakıyorlar. Sivas´ta çok güzel kuruluşlar var” diyerek “Tabii bunların artırılması gerekir. Çalışan iş yerlerinin kapasitesinin nasıl artırılması gerekir  bunun için çözümler aramak lazım. Ekonomik olarak dar bir süreçten geçiyoruz. İmalatta gerileme istihdamda işçi çıkartmaları gibi durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. İşte burada Odaların STK´ların devrede olması şart. Çözüm olarak son noktaya gelmeden önce tedbirlerin alınması gerekir. Firmalar sıkıntıya düştükten tamamen şalteri kapattıktan sonra bulunan çözümler ne yazık ki fayda sağlamaz. Bir iş adamı esnaf olarak söylüyorum bunlar bizim Sivas´ın kanayan yarasıdır.Sivas´ı cazip iller arasına alamadık ama orta Anadolu´ya yönelik Sivas´ı Tokat´ı,Yozgat´ı, Amasya´yı Çorum´u, Erzincan´ı kapsayan farklı çalışmalar yapılabilirdi. Ben şahsım adına Sivas´ta kimsenin makamına, mevkisine, oturduğu koltuğa talip değilim.  Öyle bir yerlere geleyim derdinde değilim. Yıllardır bu şehre hizmet ettim etmeye de devam ediyorum. Geçmişte yaşanan hataları bir daha yapma lüksümüz yok. O yüzden herkes çalışmak ve fikir üretmek zorunda.  Temsil noktasında bulunan esnaf ve tüccar camiasının yönetim kadrosunda olan arkadaşlarımızın çok daha fazla çalışması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“Odalar ne kadar önlem alıyor”

Akay iş dallarında gerekli önlemlerin alınmadığına da vurgu yaparak “Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´nda meslek komiteleri geçen zaman içerisinde kaç defa bir araya geldi de kendi meslek komiteleri için çözümler üretip sektörün problemleri için ne gibi adımlar attılar. Bir arada hangi önlemleri aldılar. Bazen aylık meclis toplantılarında dile getirilmeye çalışılıyor; lakin yönetim tarafından bunlarında pek dikkate alındığını da zannetmiyorum. Zaten alınmış olsa bu önlemler için mücadele verilirdi. Şehrin Bakanı, milletvekilleri, Ülkenin yönetimi hükümeti, Bakanlar Kurulu var bunlara gidilmeli. Mülki İdare amirlerimizin de önderliğinde bu dertler anlatılmalı. Bende gazetelerden takip ediyorum. Siyasiler geliyor şehrin söz sahibi kişiler ile bir araya geliyorlar her hangi bir sıkıntının olmadığını her şeyin iyi çok şükür iyi olduğunu dediklerini okuyoruz” diye konuştu.

“Gübürleri halının altına süpürmeyle bu işler olmuyor”

Bazı soruların cevaplanması gerektiğine değinen Akay” Her şey bu kadar iyi ise bu kadar iş yeri neden kapanıyor? Neden firmalar birer birer batıyor? Neden herkes Sivas´tan kaçıp gitme derdinde?  İşte bu soruların iyi analiz edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Akay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İşleri iyi olanlar mutlaka var ama yan veya karşı komşusunun işleri iyi değil. İşte bütün mesele burada başlıyor. Herkes kendini kurtarma derdinde. Eğer şehirde ekonomik olarak iyi durumdaysak bu kadar göç neden veriliyor? Bu kadar işsizlik neden var? Ekonomik olarak şimdi tırmanmamız lazım ama öyle değil işte gerçekleri görmezden gelemeyiz. Gübürleri halının altına süpürmeyle bu işler olmuyor. Sorunların üstünü örterek bir yerlere varamayız. İşte bu halının altına süpürdüğümüz gübürler gün gelecek karşımıza bir dağ gibi çıkacak. Şu anda da Sivas´ta mevcut durum böyle olmuş durumda. İlerlemek yerine geriliyoruz.”

 “İş işten geçtikten sonra günah çıkartmanın anlamı yok”

Geçtiğimiz haftalarda gazetemize konu olan habere de değinen Akay: “Sivas Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım bey´in söylemiş olduğu sözleri gazetede okudum. Okuduğumda dedim ki bu açıklamalar çok önceden söylenmeliydi. Bu ekonomik sıkıntıları zamanın da dile getirmiş olsa idi şimdi her şey böyle olmazdı. Bunlar yaşandıktan sonra da siz günah çıkartmaya çalışarak topu başka yerlere atmaya çalışıyorsunuz. Yapılan yanlışlara bu güne kadar çözüm yolu aranmadığında her hangi bir adım atılmadığından bu duruma düşüldüğü bir gerçektir. Ben merkezci olmamak gerekir” dedi.

“Başarı yoksa makamları boş yere işgal etmeyin”

“Sorunlar sıkıntılar illaki olacak ama Vali Bey´e gerekirse Belediye başkanına veya ilgili siyasi makamlara yaşananlar zamanında doğru rapor edilmelidir” diyen Akay, “Esnaf Odaları, Ziraat Odası veya diğer tüm odalar yetkili mercilere kendi üyeleri ile ilgili hangi sıkıntılarını bu güne rapor edip sunmuşlar merak ediyorum. Bu makamlar şehri ve mensuplarını temsil etme noktasında bir yerdir. Ama yanlış olan şey ise bu makamların işgal edilmiş olmasıdır. Başarı yoksa ısrar edip o koltukta oturmaya devam etmeyeceksin. Bakın eğer insanlar koltuk istiyorsa beğendikleri koltuğu bana söylesinler ben sipariş edeyim onlara alayım kendi işyerlerin de yada evlerinde otursunlar. Makam ateş gibidir yakar insanı çalışmazsan üyeler için projeler üretmezsen oturduğun koltuğun hakkını vermezsen bu iş yürümez.” İfadelerini kullandı

Akay, Sivas´taki  STK´ların Odaların hepsinin kendine göre üyelerinin olduğundan bahsederek , “Hepside bir hayli kalabalık. Bazı şeyler düzelsin diye konuşuyorum. Muhalefet olsun yada bundan bir şey istifa de etmek veya bir çıkarımız olur mu diye böyle bir düşüncemizde isteğimizde yok. Bizim talebimiz şehrin ekonomisinin iyileştirilmesidir” dedi.

“Valimiz ile sorunları paylaşalım”

Köylüsüyle, çiftçisiyle, işçisiyle, esnafıyla, işadamıyla, sanayicisi ile bir bütün olduğumuzu ve bu bütünlüğün birlikte bizleri çok iyi yerlere getireceğini de söyleyen Akay: “şehre katma değer katacak her ne varsa bu birlikte yapmamız lazım.  Her kim bir sıkıntı yaşıyorsa bizi ilgilendirmez diyemeyiz dememeliyiz. Bunların üstüne hep birlikte gitmemiz gerekiyor. Sorunların çözülmesi ile ilgili çeşitli istişare toplantıları yapmalıyız. Şu an OHAL kapsamı içerisindeyiz bütün idarecilerin şehirler için söylüyorum. Hepimiz Vali Bey´e bağlı durumdayız. Sayın Valimiz ile durum değerlendirmesi yaparak eğer bankalar ile ilgili bir sorun varsa Banka şube müdürleri ile bir toplantı düzenlenip; Eğer banka müdürlerini aşan bir konu ise genel müdürleriyle de muhatap olunup şehrin menfaatine olan ne varsa bir an evvel çözüme kavuşturulmalıdır.”açıklamasında bulundu.

“Paslı testereyle esnafımızı boğazlıyorlar”

İş Adamı Numan Akay, sosyal medyayı elinden geldiği kadar kullanmaya çalıştığını en azından aklına gelen çözüm yollarını paylaştığını dile getirerek: “Bazen yazıyorum ‘paslı testereyle bizim esnafımızı boğazlıyorlar´ diyorum bir emek böyle bir yılda bir buçuk yıl daha heba edilmemeli. Kapanan iş yerleri için buna karşı bir reaksiyon göstermemiz dur dememiz lazım. Benim hiçbir sorunum bir problem yok deyip kenara çekilmek çözüm değil. Sanayicimizin, esnafımızın problemleri var. 3. icra dairesinin açıldığı söyleniyor neden bu kadar icralık oluyor iş adamlarımız? Sivas´ın ekonomisi çok iyiye gidiyor derseniz yalan olur. Gerçekleri göz ardı edemeyiz. Sivas´ın gerçekleri var ve her gün biz geriye doğru gidiyoruz. Her şey verilerde ortada girsinler baksınlar verilere biz neredeyiz.İnsan her yerde doyar ama iyi yaşamak ister. İşte biz bu şehirde insanların daha iyi yaşaması için mücadele etmemiz gerekir. Şehrimiz için üzülüyoruz şehrimiz için yanıyoruz şehrimizdeki olan tıkanıklığı dile getiriyoruz insanı öldürmesin yaşatılsın diyoruz. Kurumlara sahip çıkılsın istiyoruz. Teşviklerden herkesin faydalanması için çözümler öneriler sunulmalı. Muhalefet edasıyla bir koltuğa aday edasıyla falan söylemiyorum bunları gerçeği söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Organize Sanayi bölgesindeki iş adamlarının daha güçlü olmaları için çareler bulması gerektiğini söyleyen Akay, “Sayın Valimize, yetkililere şehrimizde ihracatın neden bu kadar az olmasının nedeni ile ilgili çözüm yolunda yardım istenmeli. Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında ihracat ile ilgili bir departman oluşturup ekonomi bakanlığımıza bağlı bütün ülkelerde dış ticaret Müşavirlerini aynı masaya entegre olarak çalışmasını sağlamamız gerek. Bunlar yapıldığı taktirde hangi ülkeye ihracat gerekiyor ise bunun yapılabilmesi mümkün olacaktır. Türkiye´nin 170 milyar dolar ihracatını Eğer ki sınır ticareti dahil ve ticaret odaları da tam manası ile dış ticaret müşaviri ile eş güdümlü olarak Sivas´taki üretici firmalar ile görüşüp bu koordinasyonu sağlar ise Sivas ihracatındaki artışı görmüş oluruz” diye konuştu.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan işlere el atmamız gerektiğini söyleyen Akay: “Ben merkezli olmamak lazım  biz demeliyiz.  Bana ne görev düşüyorsa ben onu yapmaya hazırım. Makam mevki sizin olsun. Organizasyonlar yapalım dış ticaret Müşavirliği ile eş güdümlü çalışalım.  Ticaret odamıza yabancı dil bilen kişiler alalım. Yurt dışındaki firmalar ile bire bir bağlantı içinde olalım. Bunlar yapıldığı taktirde Sivas çok ciddi ivme kazanan bir şehir olur büyür gelişir. Kazanç artar buda şehrin ekonomisine, imalatçısına, sanayicisine ve küçük esnafına, ticaretin bütün dallarına yansır.stanbul´daki özel bir kuruluşlar neler yapıyor gözlemlesinler. İş adamlarımızın esnaflarımızın istifade edeceği projeler hazırlamak gerekir. Bunlar hayal değil hepsi gerçek yeter ki araştırmacı ruhumuzla neler yapabiliriz ona bakmak lazım. Benim üyesi olduğum Turkish exporter diye bir özel kurum var. Bu  özel sektör ihracatı geliştirmek,  merkezi deneyimi ile alanında özel girişimi artırmak ve sizlere ihracat konusunda kaynak bulamayacağınız güncel ve doğrudan alım talepleri içeren ticari fırsatları bulmanıza yardımcı oluyor. Bu tarz çalışmaları bireyler değil de odalar bulup üyelerine sunup bütün esnafın kullanılabilir hale getirmesi gerekir.Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızda çeşitli etkinlikler oluyor. İş adamlarımızın bu etkinliklere daha çok katılmalarını sağlamalılar. Birbirinden değerli kişiler geliyor. Devletimizin sunduğu hibe projelerini iyi analiz edip herkesin faydalanmasını sağlar isek; Sivas esnaf ve sanayisine, işsizliğe ve Sivas´taki istihdamı da artıracak formüle de kavuşmuş oluruz” dedi.

“Tekdüze çiftçi olmaktan çıkmamız lazım”

“Sivas´ta uygulanan tekdüze bir tarımsal ürün üzerine çiftçilerimizin yönlendirilmesin de de yanlışlıklar var” diyen Akay şöyle devam etti:: “Çağımızda Tarımsal ürün olarak çok ciddi ilaç hammaddesi için gıdaların ana maddesi olan ürünlerin katma değeri çok yüksek fiyatlarla satılan ürünlerin üretilmesi gerekir. Ziraat odamıza ve Tarım İl Müdürlüğü´ne de çok ciddi görevler düşmektedir. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için de yine kültür hayvancılığı yaptırmamız mümkündür. Tekdüze çiftçi olmaktan çıkmamız lazım. Tarımdaki çeşitliliği ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi için adım atmak gerekir. Bu adımlar Sivas ekonomisinin gelir düzeyini daha da yükseltecektir.”

“Sivas´ta Mevcut Yapıyla Hiç Bir şey Düzelmez”

Akay, Şehirdeki yapının ve ekonomik gidişatın bu şekilde gitmesine çok memnunuz diyenler elbette olduğuna dikkat çekerek, “Ama ben bu durumdan hiç memnun değilim.  Ben bunları söylerken samimiyetle söylüyorum. Herhangi bir yere adaylığımda söz konusu değil. Bunların düzeltilmesi de bu mevcut yapıyla mümkün olmadığına inanıyorum. Çünkü huylu huyundan vazgeçmez insanın huyu değişmez. Biz şehrine çalışan kabiliyetli insan istiyoruz. Makamlar üyelere hizmet edilmesi için takdim edilir. Şahsınıza hizmet ederseniz ne şehre nede iş dünyasına faydanız olur. Sivas Esnafının da bilmesi gerekir diye bu düşüncelerimi sizlerin vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşmak istedim. İnşallah iyi günler bizim olur. Sivas ekonomik ve sosyal yapısı ile kendinden söz ettirir. Halının altına gübür doldurarak kimseyi kandıramazsınız o halı bir gün mutlaka havalanacak ortaya bütün sorunlar çıkacak. Sivas için görev yapacak olan kişilerin yükü daha da ağır olacak. Bizim bir sorunumuz varsa bunu en kısa sürede çözmemiz lazım. O yüzden elbirliği işbirliği ile konuları istişare edip şehirdeki yaşanan olumsuzlukları hemen ortadan kaldırmak lazım. Hakan Bey size de teşekkür ederim şehrimiz adına bu konuları gündeme getirdiğiniz için” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Makamların hakkını verin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“48 bin 974 adet başvuru yapıldı”
“48 bin 974 adet başvuru yapıldı”
Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, “İmar barışı uygulamasından İl merkezi ve ilçeler dahil olmak üzere toplam 48 bin 974 adet başvuru yapılmış olup, bu başvurular sonucunda, 30 milyon 352 bin 593 lira 70 kuruş para yatırılarak 13 bin 079 adet belge alınmıştır.” dedi.
Öğrencilerden Gazetemize Ziyaret
Öğrencilerden Gazetemize Ziyaret
Sivas Özel Çözüm Koleji öğrencileri öğretmenleri eşliliğinde gazetemizi ziyaret ederek gazetecilik mesleği ve gazetemiz hakkında merak ettikleri birçok konuyu öğrenmeye çalıştılar.
Yine su borusu patladı!..
Yine su borusu patladı!..
Atatürk Caddesi´nde SİBESKİ´ye ait ana su borusu patladı
Neden göz yumuluyor?
Neden göz yumuluyor?
Neden göz yumuluyor?
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
Narkotik Sokak Operasyonları Devam Ediyor
"Ülkemizin kendi elindedir"
"Ülkemizin kendi elindedir"
12-18 Aralık 2018 Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftası dolayısıyla Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Mihriban Geldi bir basın açıklaması yaptı. Geldi; " Bizler, yerli üretim yerli tüketim ve milli kalkınmanın hayat bulması için çalışıyoruz. Ülkemizin Saadet´i, dışarıda değil yine ülkemizin kendi elindedir." dedi.
Turkcell´den yepyeni bir GNÇ
Turkcell´den yepyeni bir GNÇ
Turkcell gençleri özel içeriklerle buluşturduğu GNÇ uygulamasını yeniledi
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
"Umarım bu sevinç ve gurur artarak devam eder"
Ayhan; sorunları dinlemeye devam ediyor
Ayhan; sorunları dinlemeye devam ediyor
Sivas Valisi Salih Ayhan, Makamında Sivas Halkını Misafir Etmeye Devam Ederken Sorunları Dinlemeye Devam Ediyor
Ayhan, Yatırımları Yerinde İnceledi
Ayhan, Yatırımları Yerinde İnceledi
Sivas, kamu binalarının yenilenmesi ve eğitimin fiziki alt yapısının güçlendirilmesi yönünde önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda Sivas Valisi Salih Ayhan, projeleri yerinde görmek ve inceleme yapmak üzere bir dizi temaslarda bulundu.
Havamız kirleniyor
Havamız kirleniyor
Sivas merkezde 3 adet bulunan ´Ulusal Hava Kalite İzleme´ istasyonlarından elde edilen verilerden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, Kış aylarının gelmesi ile birlikte, Sivas merkezde hava kirliliği 50 ile100 mikrogram arasında orta değerde seyretmekte.
Birkaç Günde Yardım Topladılar
Birkaç Günde Yardım Topladılar
Akademi Yeni Çizgi Okullarını 2. Sınıf öğrencileri, gıda, temizlik ürünü, oyuncak ve benzeri gibi yardımlar toplayarak Hayat Ağacı Derneğine bağışladı.
Yekeler´e, YÖK´den Görev
Yekeler´e, YÖK´den Görev
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve akademisyenleri yaptığı çalışmalarla sadece ilimizde değil ülke sathında da dikkat çekiyor.
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Milli güreşçi Taha Akgül AA´nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Ayhan; Şarkışla´yı Ziyaret Etti
Ayhan; Şarkışla´yı Ziyaret Etti
Üçüncü Lige çıkma yolunda emin adımlarla ilerleyen Şarkışla Belediyespor´a destek olmak amacıyla Şarkışla ilçesine giderek karşılaşmayı takip eden Sivas Valisi Salih Ayhan, ilçede ayrıca bir takım temaslarda bulundu.
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Geçimlerini mısır satarak sağlıyorlar
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Ayhan´dan; 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
Kışın vazgeçilmezi kestane el yakıyor!..
"Ayağı yere basan projeler ortaya koyun"
"Ayağı yere basan projeler ortaya koyun"
Sivas Valisi Salih Ayhan il, ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının müdürleri, bu amaçla hizmet eden sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.
Balkabağının tam mevsimi
Balkabağının tam mevsimi
Balkabağının tam mevsimi
“Her Zaman Aramızda Olanlar”
“Her Zaman Aramızda Olanlar”
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Belediyesi ve Sivas İl Müftülüğünün iş birliği ile Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde “Her Zaman Aramızda Olanlar” adlı engelliler gününe özel söyleşi gerçekleşti. Söyleşiye birçok önemli isim katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Yeni bir konferans modeline ihtiyaç var
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Acı reçete!
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Rağmen Tavrı ve Nebevî Şahitlik Yolculuğu
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Mütesettir Anıtkabir!
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Şeriat aziz eder yüceltir
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Unutulan asker düğünleri
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Çakmak Taşındaki Ümit
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
LEGO VE DİJİTAL RUHLAR DÜNYASI
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
´´Kişisel gelişim ´´
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Ne yapmalı?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Devlet aklı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ahlak merkezli dindarlıktan nerelere?
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ