Anahtar Kelimeler: MADDİ MANEVİ ZARAR

YAZARLAR

MADDİ, MANEVİ ZARAR

TSO Başkanı Mustafa Eken, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna esnafı hem maddi hem de manevi zarara uğratan konuların yer aldığı bir dilekçe sundu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Esnafın yaşadığı sorunları gündemden düşürmeyerek çözüm noktasında girişimlerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Taşhan çevresi, Atatürk ve Bankalar Caddesindeki yapıların koruma kararı kapsamına alınmasıyla esnafın yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

Eken, esnafın hem maddi hem de manevi zarara uğratan kararın tekrar gözden geçirilmesi için yaşanan sorunların yer aldığı dilekçeyi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna teslim etti.

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Kurul Müdürü Ömer Kalın’ı ziyaret eden Eken, “Taşhan çevresi, Atatürk ve Bankalar Caddelerinde yapıların koruma kararı kapsamına alınmasının neden olduğu sorun ve sıkıntıları ileterek kararın gözden geçirilmelidir. Bina yapımı dışında tadilat yapacak olsanız 1 yıl kararın çıkmasını bekliyorsunuz. Bu da esnafımıza maddi manevi zarar veriyor” dedi.

CİDDİ SIKINTI
Mülk sahiplerinin yaptığı küçük çaplı tadilatlarda bile soruşturma süreci karşılaştığını da sözlerine ekleyen Eken, tarihi kent meydanına ait koruma sınırının doğrudan tarihi eserlere cephe olan binalarla sınırlandırılmasını talep etti.
Vakıflar işhanından çıkarılan esnafın yaşadığı sorunları da aktarın Eken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Kent meydanına ait mevcut koruma sınırı tarihi esere doğrudan cephe almayan ve imar planı ile belirlenen bina kat adedi ve yüksekliği ile silüeti etkilemeyecek yapılarında koruma sınırı içerisinde bulunması bölge esnafı ve mülk sahiplerini yapacakları tadilat, yıkım ve yeniden yapım gibi işlemlerde ciddi sıkıntıya sokmaktadır. Koruma sınırlarının mevcut haline genişletildiği süreçte mülk sahiplerinin tebligatla bilgilendirilmemesi sebebi ile yaptıkları küçük çaplı tadilatlarla bile soruşturma süreci ile karşılaşmaktadır. Bu durumda bölge esnafına önemli mağduriyetler doğurmaktadır. Belirtilen bu sebeplerle bölge esnafı ve mülk sahipleri adına Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak Tarihi Kent Meydanına ait koruma sınırının doğrudan tarihi eserlere cephe olan binalarla sınırlandırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca yıkılan Vakıflar İş Hanından çıkarılan esnaflar belirsizlik nedeniyle karamsarlığa düşmüştür. İnşallah Vakıflar İş Hanı alanında inşaat çalışmaları mart ayında başlayacak. Kısa sürede tamamlanarak esnaflarımız yeniden faaliyetlerine başlayacaktır.”