YAZARLAR

Maddeyi bıraktı hayata tutundu

Çok sayıda gencin hayatını karartan uyuşturucu madde ile artık başa çıkmak çok kolay. 9 yıl boyunca uyuşturucu madde kullanan bir genç, bu illetten nasıl kurtulduğunu gazetemizle paylaştı

 

Bahar HIZAR

Yeni Numune Hastanesi´nin hizmete girmesiyle eski hastane binasında alkol ve madde bağımlılığı araştırma tedavi ve eğitim merkezi açıldı. Kısa süre önce açılmış olmasına rağmen büyük ilgi gören merkez, bazı gençlerin yeniden hayata tutunmalarını sağladı. S.B.Y isimli 26 yaşındaki genç de bunlardan biri? AMATEM´de tedavi gördükten sonra uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulan S.B.Y. tedaviden önce ve sonraki süreci gazetemizle paylaştı.

SADECE BİR MERAKLA BAŞLADI

Kısa süre öncesine kadar uyuşturucu madde bağımlısı olan S.B.Y. uyuşturucu madde ile çok küçük yaşlarda tanıştığını söyledi. Alkolle başlayan esaretin esrar, hap, bonzai, gibi maddelerle devam ettiğini belirten S.B.Y. zamanla aldığı maddelerdeki dozu sürekli artırdığını ifade etti.

SİVAS´TA EROİN BULSAM ONU DA İÇERDİM

Uyuşturucu madde kullanan insanların sürekli en üst seviyedeki doza ulaşmak istediğine değinen S.B.Y. ?Eğer Sivas´ta uyuşturucu bulsaydım onu da içerdim´ dedi. Yaklaşık 9 yıldır uyuşturucu madde bağımlısı olduğunu anlatan S.B.Y. çok kötü günler atlattığını söyledi.

ARKADAŞ ORTAMINDA ALIŞTIM

Uyuşturucu madde ile arkadaş ortamında tanıştığını söyleyen S.B.Y. ?Çevrenizde yaşı sizden büyük olan insanlar bu maddeleri kullandığında siz de merak ediyorsunuz. Sonrasında ise bayrağı siz elinize alıp bu işi devam ettiriyorsunuz´ dedi.

BAĞIMLI, İNSANLARI DIŞLADIĞINI ZANNEDİP YANILIYOR

Uyuşturucu madde kullananların diğer insanlardan kendilerini soyutladıklarına dikkat çeken S.B.Y. bu insanların kendi köşelerine çekildiklerini söyledi. S.B.Y. ?Sen insanları dışladığını zannediyorsun ama aslında halk, toplum seni dışlıyor. Çünkü sürekli ırmak kenarlarında, virane evlerde geçen bir hayatın oluyor´ şeklinde konuştu.

MADDE YÜZÜNDEN ASKERLİĞİM TUVALETTE GEÇTİ

?Tuvalet görevlisi değildim ancak askerliğim tuvalette geçti´ diyen S.B.Y. uyuşturucu madde kullanmak için askeriyede en sakin yer olarak tuvaletleri bulduğunu söyledi.

BENİ SEVENLER BIRAKMAMI İSTİYORDU

Uyuşturucu madde kullandığı dönemlerde kendisine yakın insanların bu kötü alışkanlığı bırakması için kendisi ile konuştuğunu kaydeden S.B.Y. arkadaş çevresinin ise tam tersi bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

ESKİ ÇEVREMDEN KAÇIYORUM

Tedavi olduktan sonra eski çevresinden uzaklaşan S.B.Y. ?onları gördüğüm zaman yolumu değiştiriyorum. Çünkü en ufak bir sohbet esnasında dahi bir kayma yaşayabilirim. Bunun farkındayım´ dedi.

AMATEM BENİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

Sivas´ta kısa süre önce hizmete giren AMATEM´de tedavi gördüğünü anlatan S.B.Y. ? Ben tedavi görenlerin arasında 3. Grup içerisindeydim. Çok yeni bir bölüm ancak çalışanları ve doktorları çok iyi ilgileniyorlar. Çok memnun kaldım. İlk profesyonel yardım alışım oldu. Mesela başka illerden gelen eroin bağımlısı çocuklar vardı. İstanbul´dan gelmişler. Çünkü İstanbul´daki tedavi merkezlerindeki yoğunluktan dolayı uzak tarihlere randevu verilmiş. 6 ay sonrasına gün verilmiş. İnternetten araştırdıklarında ise Sivas AMATEM´i bulmuşlar. Doktor Ayşe Köroğlu çok iyi bir inan . İstanbul´daki bu  gençlere yardımcı olabileceklerini ve servise yatırabileceklerini söylemiş. Bunun üzerine İstanbul´dan gelip tedavi görüyorlardı. O çocuklar daha önce başka tedavi merkezlerinde tedavi görmek için yattıklarını ancak o merkezlerden memnun kalmadıklarını anlattılar. Çünkü askeriye gibi bir sistem varmış. Sabah kalkıp traş oluyorlarmış, çıkmak istediğinde ise soğuk bir tavırla gönderiyorlarmış. Burada öyle bir muamele olmadığından onlar da bu merkezi çok beğendiler´ şeklinde konuştu.

32 GÜNDE UYUŞTURUCUYU BIRAKTIM

Hastanede 32 gün yatarak tedavi gören S.B.Y. ?Bir defa kendim bırakmıştım. 1 yıl sürmüştü ancak geri başlamıştım. Benim durumum merkezdeki diğer arkadaşlara göre daha iyiydi. Kendi isteğimle de tedaviyi sonlandırdık. Tabi ki tedavi sürecim dışarıdan devam edecek. 1 sene kadar sürecek.  Dışarıda ilaç kullanacağım. Mesela bu hafta yine kontrole gideceğim. Sürekli kontrollerim devam edecek´ dedi.

 KAYMA YAŞAMANIN ÖNÜNE GEÇİYORUM

AMATEM´de kendilerinin bağımlı olmadıkları bir hasta olduklarının telkin edildiğini söyleyen S.B.Y kendilerine bunun öğretildiğini, maddeyi içmenin bir beyin hastalığı olduğunu belirtti. S.B.Y, ?Vücut uyuşturucuyu istiyor ve biz bunun önüne geçemiyoruz. Bu bizimle mezara kadar gelebilecek bir şey. Kaymalar yaşayabiliyoruz. Bizim yapmamız gerek şey beynimizin bizi kullanmasına izin vermemek. Zor ama mümkün bu. Doktorlarımız çok iyiydi. Kayma yaşayacağınız zaman bize gelin diyorlardı. Orada bir hemşir vardı bana cep telefon numarasını verdi. Kayma yaşarsan  beni ara arabayla gezelim, sohbet edelim sonra ben seni evine bırakayım dedi. Doktorumuz Ayşe Köroğlu kayma yaşayacağınız zaman beni gece 12 de olsa arayın sizi yatırayım diyordu. İlla servise yatırmak için maddeyi içmenize gerek bile kalmıyor. Daraldığınız anda da sahip çıkıyorlar´ ifadelerini kullandı.

AMATEM KUTLAMA BİLE YAPTI

AMATEM´de doktorların ve diğer çalışanların kendisi gibi maddeyi bırakan gençler için 2 defa pasta keserek kutlama yaptıklarını belirten S.B.Y, maddeden kurtulduğu için yeniden doğduğunu söyleyerek şimdi de kendisinin orada pasta kesmeyi düşündüğünü dile getirdi. S.B.Y ?Madde içmediğim zamanlarda hastalandığım için şimdi onun yükü üstümden kalktı, bu mutluluğu yaşadığım için şükrediyorum´ dedi.

ÇAĞRIŞIM YAPAN ŞEYLERDEN KAÇIYORUM

Artık halüsinasyonlar görmediğini, acayip sesler duymadığını belirten S.B.Y, ?Geçtiğimiz günlerde bir müziğe kulağım takıldı ve birden madde içme isteğim oldu. Böyle bir anda herhangi bir şey çağrışım yapabilir. İçimdeki isteği bir anda kovdum ve neşem yerine geldi. Baş edebildim, beni ele geçiremedi.  Bu istek geldiğinde normalde bizi kimse durdurmazdı. Takıldığımız ortamlar, arkadaşları görmek bile bir an tetikliyor. Bize merkezde bu isteklerle dalga geçmeyi öğrettiler. Dalgalarla sörf yapmak gibi?şimdi bu isteklerle başa çıkabiliyoruz´ şeklinde konuştu. S.B.Y ?Doktorumuz o kadar iyiydi ki mesai saatleri dışında dahi bizimle ilgileniyorlardı. Onların desteği ile kurtuldum. Bu zamana kadar sağlığımı ve paramı boşu boşuna ateşe atmışım. Bundan sonra tertemiz bir hayat süreceğim´ dedi.

BONZAİ ÖLDÜRMEZSE DELİRTİYOR

Hastanede gördüğü tedavide önce kanının çeşitli serumlar ile temizlendiğini belirten S.B.Y akabinde ise ilaç tedavisine başlandığını dile getirdi. Uyuşturucu maddenin bırakıldığı zaman kişinin hemen iyileşme gösteremediğinin altını çizen S.B.Y ?Beyninizde birçok hasar bırakıyor. Özellikle bonzai sentetik madde olduğu için öldürmemesi bir şans denebilir. Öldürmezse zaten delirtiyor. Ben bunu yaşadım.  Özellikle bonzaiden dolayı ben çok büyük sıkıntılar yaşadım. Çok içiyordum. Bu nedenle bıraktığı büyük hasar nedeniyle 1 sene kadar tedaviye ihtiyaç duyuluyor´ ifadelerini kullandı.

EROİNİN KRİZİ BONZAİNİN HASTALIĞI VAR

32 gün öncesine kadar çok iyi olduğunu belirten S.B.Y, sosyal çevresinin değiştiğini, psikolojik olarak rahatladığını, halüsinasyonlardan kurtulduğunu söyledi. Hiç kimsenin bu maddelere karşı merak duymaması için uyarıda bulunan S.B.Y ?Akıllarını kullansınlar, içmesinler. Sonradan pişman olnuyor ancak geri dönülmüyor. Başlaması kolay ama bırakması zor. Başta keyif aldığını zannediyorsun ancak sonrasında sadece içmek için içiyorsun. Bonzailerin içerisine artık yeni maddeler de eklendi. Nasıl bir şeyse tıpkı eroin gibi hastalığı var. Bulamadığın zaman hastalanıyorsun. Nöbet geçiriyorsun. Kalp çarpıntısı oluyor. Sabah kalktığında yatağın sırılsıklam oluyor. Resmen bir sürahi su dökülmüş gibi oluyor. Uyuyamıyorsun. Ben içemediğim için 6 gün boyunca hiç uyumadığım oldu. Yemek yiyemiyorsunuz ve yeseniz bile dışarı çıkarıyorsunuz. Eroinin krizi bonzainin ise hastalığı var´ dedi.

TEDAVİ İÇİN AİLEM DESTEK OLDU

Tedavi için kendisine en büyük desteği ailesinin verdiğini anlatan S.B.Y, uyuşturucu madde bağımlısı olan gençlerin ebeveynlerine ?Siz de çocuklarınızı dışlamak yerine destek olun. Tedavi için ikna etmeye çalışın´ mesajını verdi.

MADDİ OLARAK DA ÇÖKMÜŞTÜM

Uyuşturucu madde kullandığı dönemlerde bedenden ve psikoloijk olarak yaşadığı büyük yıkımın yanı sıra maddi olarak da büyük zarar içerisinde olduğunu ifade eden S.B.Y, ?Aldığım maaşı maddeye veriyordum. Telefonumu satıyordum. Daha neler neler yaşadım. Parası olmayan da maddeyi bulmak için bu işin ticaretini yapmaya başlıyor. Torbacılık diye tabir edilen satıcılığa dönüşüyor bu batağın içine iyice düşüyor. Bunu satan kişi para kazanmak için yapmıyor, sadece üzerinden kendisine biraz madde alabilmek için satıyor´ dedi.  S.B.Y Kendisinin maddi durumunun iyi olmasından ötürü uyuşturucu madde satıcılığı yapmadığını kaydeden kaydetti.

MADDEYİ EL KADAR ÇOCUK KULLANIYOR

Sivas´taki uyuşturucu kullanımından da bahseden  S.B.Y, ? 12-13 yaşındaki çocuklar bonzai kullanıyor. Kaç kişi bu madde yüzünden ölüyor ancak haberlere dahi yansımıyor. Ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi gerektiğine değinen S.B.Y, ?Gerekirse çocuklarını takip etsinler başlarını boş bırakmasınlar. Özellikle bir çocuk ağabey diye birinin peşinde dolaşmaya başladıysa bunun kim olduğunu araştırsınlar´ dedi. Kendisini uyuşturucu maddeye eten ailevi bir dış etken olmadığını söyleyen S.B.Y, ?Bazı gençler ailevi sorunlar yüzünden de maddeye eğilim gösterebiliyor. Buna dikkat etsinler´ ifadesini kullandı.

İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİM

Uyuşturucu madde kullandığı dönemlerde yaşadığı psikolojik çöküntü nedeniyle intihar teşebbüsünde bulunduğunu büyük bir üzüntü ile anlatan S.B.Y, ölümden döndüğünü, o durumda çok kötü bir ölüm yaşayabileceğini kaydetti. Hem  bu dünyasını hem de ahiretini mahvedecekken Allah´ın kendine bir şans daha verdiğini ifade etti.

MÜFTÜLÜĞÜN DE ÇOK DESTEĞİ VAR

Sivas müftülüğünün de madde bağımlısı gençlere çok yardımcı olduğunu vurgulayan S.B.Y, bu gençlere hem iş konusunda yardım edildiğini hem de Umre´ye gönderildiğini söyledi. Kendisinin de 1 yıl içerisinde maddeye dönüş yapmazsa müftülük tarafından Umre´ye gönderileceğini büyük bir sevinç içerisinde aktaran S.B.Y, uyuşturucu maddeden kurtulduğu gün yeniden doğduğunu sözlerine ekledi. Geçen hafta Buruciye İlim ve Kültür Merkezi´nde de uyuşturucu maddeden kurtulan gençlerin bir araya getirilerek sohbet verildiğini söyleyen S.B.Y,  müftülüğün çalışmalarının da takdire şayan olduğunu dile getirdi.