YAZARLAR

LİSELİLERDEN ÇEVRE TEMİZLİĞİ(VİEO)

Selçuk Anadolu Lisesi öğrenciler Avrupa Birliği Komisyonu ERASMUS Stratejik Ortaklıklar Okul ortaklığı projesi kapsamında ilin bazı noktalarında çevre temizliği yaptı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Selçuk Anadolu Lisesi’nin Koordinatörlüğünü yaptığı "LET’S HELP OUR PRECIOUS PLANET” isimli Avrupa Birliği Komisyonu ERASMUS + KA229 Stratejik Ortaklıklar Okul Ortaklığı Projesi kapsamında Çevre Temizlik Günü etkinliği düzenlendi. Kongre Müzesi bahçesinde yapılan programın ardından öğrenciler belediye tarafından tahsis edilen araçla Paşabahçe Mesire Alanına giderek çevre temizliği yaptı.

Kongre Müzesi bahçesinde il olarak proje hakkında proje koordinatörü Şadi Şimşek tarafından bilgi verildi. Konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, “Bu çevreyi gelecek nesillerden emanet aldık, bu dünyayı yaşanabilir bir hale getirebilmek için çevreye son derece önem vermemiz gerekiyor. Sivas belediyesi olarak yeşil alanları artırarak, katı, yağ ve ambalaj atıklarını toplayarak çevreye gereken önemi vermeye çalışıyoruz. Ayrıca çevreye zarar veren atık pillerin ve elektronik eşyaların toplanması gibi projeleriz var. Okullarımızda çevre bilinci için eğitimler düzenliyoruz. Çevre bilincinin oluşması için hepimiz gayret göstermeliyiz” dedi.

‘ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN’

Çevre bilincinin önemine değinen Selçuk Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz, “Çevre kirliliği bütün insanlığın ortak sorunudur. Güzel bir söz vardır, ‘Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.’ Çocuklarımıza daha sağlıklı bir çevre bırakmak ve çevre bilinci oluşturmak amacıyla bu projeyi yürütüyoruz. Sivas belediyemizin yürüttüğü çevre projelerini de takdirle karşılıyoruz.  Projemize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Bu projede emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimi kutluyorum” diye konuştu.

‘ZORLUĞU FARK ETTİK’

Yapılan etkinlikle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Selçuk Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi Pelin Cancu Göral ise şunları kaydetti; “Bu etkinlikle çöpleri temizlemenin zorluğunu da fark etmiş olduk. Hem kendiniz bu zorluğu yaşamış olduk ve hem de insanlara da bu zorluk konusunda bir mesaj vermiş oluyoruz. Çevreyi eski durumuna getirme çok zor onun için en güzeli kirletmemem.”