“Kütüphanecilik adına ciddi adımlar atılıyor”
2018 yılının ilk Kütüphaneler Arası Eşgüdüm Toplantısında konuşan Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas´ta kütüphanecilik adına ciddi adımların atıldığını söyledi.
Tarih: 14.2.2018 18:02:48/ 530okunma / 0yorum

Arda ÇELEBİ

 Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2018 Yılı 1.Kütüphaneler Arası Eşgüdüm Toplantısı yapıldı.

 Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşen toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas merkez ve ilçelerdeki kütüphane yetkilileri katıldı.

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü burada yaptığı konuşmada, en güçlü silahın bilgi olduğunu vurgulayarak,  “En güçlü silahları kullanabilmek için nihayetinde bilgiye ve yetişmiş insana ihtiyaç duyulmaktadır. Bilginin temeli kitaptır. Kitaplarında toplandığı ve insanlarla buluştuğu en önemli yerlerden bir tanesi de kütüphanelerdir. Biz kitaplara sahip olmak ve onları hedef kitlemiz olan okuyuculara aktarmak sureti ile çok önemli bir hizmet yapıyoruz. Çok mukaddes bir görev yaptığınızın farkında olduğunuzu zannediyorum. İnşallah sizlerin gayretiyle hem merkezdeki kütüphanelerimizin hem de ilçelerdeki kütüphanelerimizin gayretleri ile insanımızın kendisini daha da geliştireceğine, bilgi olarak donanım kazanacağına ve vatanına milletine daha iyi hizmet edeceğine inanıyorum. Bu toplantının amacı hizmeti daha nasıl artırabiliriz. İmkanlarımızı daha nasıl geliştirebiliriz. Üye sayımızı,okuyucu sayımızı nasıl artırabiliriz bunları konuşacağız ve merkezde ve ilçelerde yaşanan sorunları dinleyeceğiz” dedi.

 “179 BİN 700 KİTAP ÖDÜNÇ ALINDI”

 Sivas merkez ve ilçelerdeki halk kütüphaneleri hakkında da bilgi veren Pürlü, Sivas´ta, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak 1 il halk kütüphanesi, 16 ilçe halk kütüphanesi, 7 şube halk kütüphanesi ve 3 çocuk kütüphanesi olmak üzere toplam 27 kütüphanenin bulunduğunu söyledi.

 Pürlü, ilimizde çocuk ve halk kütüphanelerine 51 Bin 52 kişinin üye olduğunu ve bu üyelerin 2017 yılı içerisinde 179 Bin 700 kitabı ödünç aldıklarını dile getirerek, 2017 yılında Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesinin koleksiyon sayısı 99 Bin 319, yararlanan kişi sayısı 310 Bin 119, üye sayısı 37 Bin 84 ve ödünç alınan kitap sayısı 85 Bin 975´dir” açıklamasında  bulundu.

 “4 KÜTÜPHANEMİZ MODERN HİZMET BİNALARINA KAVUŞMUŞTUR”

 Pürlü, konuşmasına şöyle devam etti:

“2015 yılında açılışıyla birlikte İl Halk Kütüphanemiz, yeni inşa edilen, Türkiye´nin en büyük ve en modern kütüphane binalarından birine sahip olmuştur. Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi 8000 M2 kapalı alana ve 500 kişilik çalışma masasına sahiptir. 2017 yılı içerisinde Hafik İlçe Halk Kütüphanesi tarihi bir binanın restore edilmesiyle, Zara İlçe Halk Kütüphanesi, Altınyayla İlçe Halk Kütüphanesi ve Şarkışla İlçe Halk Kütüphanesi ise inşa edilen yeni binalarına taşınmıştır. Böylece geçtiğimiz yıl 4 kütüphanemiz modern hizmet binalarına kavuşmuştur.Her yaştan ve her kesimden halkımıza hizmet veren  ilimizdeki halk ve çocuk kütüphanelerinden 2017 yılında 549 Bin 265 okuyucumuz yararlanmıştır. Tüm kütüphanelerimizin koleksiyonunda 448 Bin 996 kitap bulunmaktadır. İl Halk Kütüphanesi, aboneliği Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan 288 çeşit dergi okurlarımıza sunulmak üzere raflarda yerini almış ve yine abone olunan çeşitli adetlerdeki dergiler de ilçe ve çocuk kütüphanelerinin raflarında hizmete sunulmuştur.”

 2017 yılında ilk defa 17 Bin çeşit e-kitabın İl Halk Kütüphaneleri üyelerinin hizmetine açıldığını kaydeden Pürlü, “Üyelerimiz kişisel bilgisayar, telefon ve tabletlerine bu kitapları, zaman ve mekân sınırı olmadan indirebilmekte ve okuyabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 “DAHA İYİ BİR TESİS HALİNE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Pürlü, Sivas´ta kütüphanecilik adına ciddi adımların atıldığından bahsederek,” İlimizde kütüphanecilik komşu illerle ve Türkiye geneliyle karşılaştırdığımızda adeta 10 kat bir sıçrama ile kendi imkanlarını geliştirmeye başladı. Bunlar yeterli değil daha iyi bir şekilde bütün kütüphanelerimizi daha iyi bir tesis haline getirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

 Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinin 7 gün açık olduğunu aktaran Pürlü, Türkiye´de haftanın her günü açık olan birkaç kütüphaneden biri olduğuna dikkat çekti.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Simit fırınlarının denetlenmesi lazım
Simit fırınlarının denetlenmesi lazım
Fırıncılar simide yüzde 25 zam yaptı. 75 kuruştan satılan simit 1 TL oldu. Tezgahlar da simit satan esnaf yapılan zamma öfkeliler.
“Bizim sorumluğumuz hem vatandaşa, hem de hizmet verenlere”
“Bizim sorumluğumuz hem vatandaşa, hem de hizmet verenlere”
Aydın, “Bizim sorumluğumuz hem vatandaşa, hem de hizmet verenlere. Bizler makam ve kurul olarak gelen talepleri inceleriz tabi bu taleplerin makul olması gerekir. Onlardan gelen talep daha fazla idi. Bizim yaptığımız artış ise çok sembolik oldu.” dedi.
Öğrencilerin zamma olan tepkisi dinmiyor
Öğrencilerin zamma olan tepkisi dinmiyor
Sivas Belediyesini otobüs ücretlerine yaptığı zamlara halkın özelliklede öğrencilerin tepkisi dinmiyor.
Uyuşturucu operasyonları sürüyor
Uyuşturucu operasyonları sürüyor
Sivas´ta polis ekiplerince uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına 8 şüpheliden 1´i tutuklandı.
Sivas´ta kaçakçılıkla mücadeleye devam ediliyor
Sivas´ta kaçakçılıkla mücadeleye devam ediliyor
Sivas´ta kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında 7 bin 530 paket gümrük kaçağı sigara ve 19 gram kubar esrar ele geçirildi.
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
19 Eylül Gaziler Günü Anma Etkinlikleri Düzenlendi
“Ne aldanan olacağız, ne de aldatan”
“Ne aldanan olacağız, ne de aldatan”
Temiz, “Biz değerlerimizi koruyarak, ona sadık kalarak bir sendikacılık yapacağız. Haktan ayrılmayacağız kazanmak için yanlış yollara sapmayacağız. Kimseye zulmetmeyeceğiz, hiç kimsenin zulmetmesine de asla izin vermeyeceğiz. Ne aldanan olacağız, ne de aldatan.” dedi
Sivas´ta 10 gün mastercard ile ulaşım ücretsiz
Sivas´ta 10 gün mastercard ile ulaşım ücretsiz
“Ulaşım kartı temassız mastercard” Herkes için büyük bir kolaylık. Bu uygulama Sivas´ta bugünden geçerli olmak üzere her bir Mastercard kullanıcısı için 10 gün boyunca ilk binişte ücret alınmayacak. Mastercard sahibi vatandaşlarımızın bu uygulamaya alışmaları amacıyla ilk 10 günü ücretsiz olarak ayarladık.”dedi
İddialar cevap bekliyor
İddialar cevap bekliyor
Sivas Belediyesine ait Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezinde mobbing uygulandığı iddia ediliyor.
Amigodan vefalı davranış
Amigodan vefalı davranış
Kayserispor Sivasspor olaylarının 51. Anma yıldönümünde amigo Hikmet Kefer´den anlamlı bir anma günü etkiliği.
Karaca´dan SGC´ye Ziyaret
Karaca´dan SGC´ye Ziyaret
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca Sivas Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Ambalaj Sektöründen İhracat Atağı
Ambalaj Sektöründen İhracat Atağı
Ambalaj sektöründen 6 ayda 539 milyon dolarlık katkı
Pamuk eller cebe
Pamuk eller cebe
Caddelere ücretli otopark yeniden geliyor. 25 Eylül de Sivas Belediyesi encümen salonunda gerçekleşecek ihale sonrası caddelerde araçlar için park yeri olarak geçen bölümler vatandaşlar için bundan sonra pamuk eller cebe dedirtecek.
Gelin Arabaları da Teknolojiye Uydu
Gelin Arabaları da Teknolojiye Uydu
Düğün sezonunun devam etmesi gelin arabası süsleyen esnafın yüzünü güldürüyor.
Koyulhisar´da yangın
Koyulhisar´da yangın
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde meydana gelen yangın, hasara neden oldu.
Eyüpsultan Belediyesinden Gıda Bankası´na ziyaret
Eyüpsultan Belediyesinden Gıda Bankası´na ziyaret
İstanbul Eyüpsultan Belediyesi yetkilileri, Hayat Ağacı Derneği bünyesindeki Gıda Bankası´nda incelemelerde bulundu.
KÖKSAL TESK DENETİMİNDE SİVASI TEMSİL EDECEK
KÖKSAL TESK DENETİMİNDE SİVASI TEMSİL EDECEK
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Denetim Kurulu Başkanlığına birkez daha seçildi
Milli İHA´lara gezici üs
Milli İHA´lara gezici üs
Türk savunma sanayisinin İHA/SİHA üreticisi Baykar, İHA ve SİHA´ların yer kontrol istasyonunu bir kamyona entegre ederek mobil hale getirdi.
2016´da Dünya´da 7 Milyon Tur attık!
2016´da Dünya´da 7 Milyon Tur attık!
TUİK´in ilk kez veri oluşturduğu Taşıt-kilometre istatistiklerinde motorlu kara taşıtları 280 milyar 993 milyon kilometre olarak hesaplandı. Dünyanın çevresi 40 bin 75 kilometre olduğunu düşündüğümüzde 7 milyon 11 bin tur atılmış oluyor. Otomobiller bir yılda ortalama 13 bin 117 kilometre yaptı.
NASA Ay´ın yörüngesine istasyon inşa etmeyi planlıyor
NASA Ay´ın yörüngesine istasyon inşa etmeyi planlıyor
NASA, astronotlar için Ay´ın yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı planlıyor.
“Anadolumuz Nuh´un Gemisidir”
“Anadolumuz Nuh´un Gemisidir”
Kaplan “Dünyada mazlumların imdadına koşmakta birinci sıradayız. Anadolu Nuhun gemisidir. Osmanlı insanlığın geleceğiydi. Ünlü bir tarihçi der ki, Osmanlı çökmemiştir. Osmanlı durdurulmuştur. Osmanlının en büyük hatası aşırı özgüveninin olmasıydı. Aşağılık kompleksi ne kadar tehlikeliyse, aşırı özgüven duygusu da o kadar tehlikelidir.” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre