YAZARLAR

Kurbanlık Hayvan kesim yerleri belirlendi

Hastaoğlu, “Kurban kesim yerleri, Pazartesi Pazarı, Yenişehir Pazar Alanı, Perşembe Pazar Alanı, Şeyhşamil Mahallesi Çarşamba Pazar Alanı, Yenidoğan Mahallesi Cumartesi Pazar Alanı, Tarım ve Orman Bakanlığı Ruhsatlı Kombinalar belirlenmiştir.”dedi.

Hakan BAKAR

Başkan Hastaoğlu, Kurban Bayramı öncesi açıklama yaptı.

Koronavirüs salgını gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı öncesi, kurban pazarları kurulmaya başlandı. İlimizde ise Bölge Trafik Müdürlüğü yanında bulunan Hayvan Pazarında kurbanlıklar satılmaya başlandı.

Bu yıl koronavirüs nedeniyle kurban pazarlarında ve kesim yapılacak olan kombinalarda daha fazla önlem alındığını belirten Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, "İlimizde kurbanlık sayısıyla alakalı bir sıkıntının olmayacağını düşünüyoruz. Oluşacak talebin çok üzerinde ilimizde kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunduğunu söyleyebiliriz. Bölge Trafik yanında bulunan hayvan pazarı bu yılda Kurbanlık Hayvan Satış Yeri olarak belirlenmiştir. Kesim yeri olarak da, Pazartesi Pazarı, Yenişehir Pazar Alanı, Perşembe Pazar Alanı, Şeyhşamil Mahallesi Çarşamba Pazar Alanı, Yenidoğan Mahallesi Cumartesi Pazar Alanı, Tarım ve Orman Bakanlığı Ruhsatlı Kombinalar belirlenmiştir. Koronavirüs salgını nedeniyle "Kontrollü sosyal hayat" kurban pazarlarında ve kombinalarda da hakim olacak. Bu yıl salgın gölgesinde geçecek Kurban Bayramı öncesi, Kurban pazarında çok sayıda önlem alındı. Maske, Mesafe ve Temizlik kuralına uyulacak. Kurban pazarlarına girişlerde ateş ölçülecek, maske kontrolü yapılacak ve dezenfektan kullanılacak. Giriş ve çıkışların ayrı kapılardan yapılacağı alanlarda, aynı anda belirli sayıda kişi bulunabilecek. 8 metrekareye bir kişi satıcı ve müşteri beraber olacak şekilde kontrollü giriş sağlanacak. Birbirine yakın sıralanmasına alışkın olduğumuz çadırlar arasında da, en az iki metre mesafe bırakılacak. Kurbanlık satışlarının vazgeçilmezi, satıcı ve müşteri arasında dakikalar süren 'el sıkışmalı' uzun pazarlıkların yapıldığı tokalaşma ise bu yıl olmayacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ‘HaySag’ isimli mobil uygulamanın yanı sıra ‘TÜRKVET’ mobil uygulaması da devreye alınmıştır. Bu uygulamalar ile kurban alan vatandaşlarımız kurbanlık hayvanların kulak küpe numarasından, hayvanın tür, ırk, cinsiyet, aşı ve doğum tarihlerini sorgulayabileceklerdir.

Kurban kesimi yapılacak olan kombinalarda ise randevulu sistemin uygulandığını ifade eden Başkan Hastaoğlu, "Kombinalarımızda randevulu kesim sistemi devam ediyor. Kalabalık olmamak adına da her hisse ile ilgili olarak bir kişinin kesim noktalarına girişine izin verilecek. Kurban kesecek olan vatandaşlarımızdan rica ediyoruz, eğer randevunuz öğlen saatinde ise, sabah 8'de gelmeyin. Biliyorsunuz bizim insanımızın şöyle bir huyu vardır, ilk gün ilk sırada kesmek isterler ama bu mümkün olmuyor. Kurban pazarlarındaki hareketliliğin geçmiş bayramları aratmamasını, üreticilerimizin emeğinin karşılığını almasını temenni ediyorum. Bu yıl kurban pazarlarında belediyelerimize, üreticilerimize ve vatandaşlarımıza her zamankinden daha büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu yıl pazarlığımızı sözlerimizle, gözlerimizle yapalım. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını riske atmayalım.” şeklinde konuştu.