Anahtar Kelimeler: Kurban alırken dikkatli olalım

Kurban alırken dikkatli olalım

Yıldız, “Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder.” dedi.

ZÜBEYDE DARENDELİ

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, yaklaşan kurban bayramı ile ilgili kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz ettiğini ifade etti.. dedi.

Yıldız, kurbanlıklar hakkında bilgilendirme açıklamasında şunları ifade etti.

“2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ 26.06.2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Güvenilir ve sağlıklı kurbanlık hayvan satın alınabilmesi için Bakanlığımız teknoloji kullanımını ön plana çıkarmıştır. Bu kapsamda TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi için Bakanlığımız tarafından https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası ve mobil uygulama hazırlanarak kullanıma açılmış olup, söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir.

Çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir.

Kurbanlık hayvan deve için beş; sığır ve manda için iki; koyun ve keçi için bir yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz.

Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin bir kısmının olmaması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler, sıcak ve taze olduğu için 14-20 C0 de 5-6 saat dinlendirilmeli ve daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılmalıdır. Kullanım miktarlarına göre ambalajlanmalı ve +4C0 de soğutulmalıdır.

 

COVİD-19 salgını nedeniyle kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerine maskesiz girilmemesi, sosyal mesafe kurallarına uyulması ve İl Pandemi Kurulu’nun kararlarına uygun hareket edilmelidir. Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir.

Sivas halkının, sağlık ve mutluluk içerisinde bir Kurban Bayramı geçirmelerini diliyorum.” ifadelerine yer verdi.