Anahtar Kelimeler: KURAKLIK GİDEREK ARTIYOR!

YAZARLAR

KURAKLIK GİDEREK ARTIYOR!

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, ‘şiddetli kurak’ kategorisinde yer alan ilimizde kuraklığın artığına vurgu yaparak gıda arzının önemine değindi ve kuraklığa dayanıklı tohum çeşitlerinin geliştirildiğini söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan nisan ve haziran ayları kuraklık haritasında ‘şiddetli kurak’ kategorisinde yer alan ilimizdeki kuraklığa İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Çongar köyünde yapılan ‘Buğday ve Yulaf Tarla Günü Etkinlikleri’nde değindi.

Kentte Ulaş İlçesine bağlı Boğazdere ve Merkez Çongar köyünde Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından buğday ile yulaf deneme ekimi yapılan tarlalarda “Tarla Günü” düzenlendi. Tarla günü etkinliklerine Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, Ulaş Kaymakamı Cengiz Nayman, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, il protokolü ve çiftçiler katıldı.

Dünyanın en önemli gereksinimin gıda arzı ve güvenliği olduğuna vurgu yapan Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak “İnsanların beslenmesinden daha önemli bir stratejik sektör olamaz. Tarımsal potansiyelimizi dinamize etme ve bunu daha ileri boyutlara taşıma noktasında Tarım Bakanlığımızın topyekûn yapmış olduğu stratejik planlamalar ve enstitülerimizin yaptığı çalışmalarla önemli mesafeler kat etmekteyiz. Yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve güzide personellerine teşekkür ediyorum. İlimizin böyle bir proje için pilot bölge olarak seçilmesi de bizi ayrıca mutlu etmektedir. İlimizdeki çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi ve tarım ekonomisine katkı sağlayacak yeni tohum çeşitlerinin tanıtılmasına vesile olduklarından dolayı emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

‘KÜRESEL ISINMA VAR’

Dünyada küresel bir ısınma olduğunu söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Dünyada küresel ısınmanın etkisiyle İlimizde de kuraklık giderek artmaktadır. Kuraklığın yanı sıra salgın süreciyle de baş etmek zorundayız. Özellikle salgın sürecinde gıda arzı da büyük önem arz etmektedir. Son 10 yıl içerisinde araştırma enstitülerimiz; kuraklığa, soğuk hava koşullarına, hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti yüksek yerli ve milli tohum çeşitleri geliştirdi. İlimiz Türkiye’de buğday üretiminde önemli illerden bir tanesi. Yeni geliştirilen yerli ve milli çeşitlerimizin İlimiz tarımına ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

KURAĞA DAYANIKLI TOHUMLAR

Kuraklığa dayanıklı tohumlar üretildiğinin altını çizen Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir ise konuşmasında şunları kaydetti; “Üreticilerimizi tarımsal üretimin içinde tutabilmemiz için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. 2010 yılında TAGEM’e bağlı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü kuraklık test merkezi olarak ilan edildi. 2010 yılından itibaren on binlerce materyali yapay kurak alanlarda test ettik. Bütün bu araştırmalar neticesinde ürettiğimiz Türkiye’de en kaliteli buğdaylardan tane kırmızı ekmeklik buğdayımız kurağa dayanıklı olmakla birlikte yağış olduğunda 2 kat duruma göre 3 kat verim artışı almaktayız. Taner kırmızı buğday ve buna benzer birçok buğdayımız ve yulafımız tarlalarımızda kullanılabilir durumda. Türkiye’nin her yerinden talepler alıyoruz. Üreticilerimizden isteğimiz bu buğdayları ekmeleri ve diğer üreticilere tanıtmalarıdır. Ülke ekonomisi ve kendi ekonominiz için tohumları bizden talep ederek ekime başlayabilirsiniz.”