Anahtar Kelimeler: KURAKLIK ÇAĞRISI

YAZARLAR

KURAKLIK ÇAĞRISI

Kuraklık nedeniyle çiftçilerin yaşadığı sorunların masaya yatırıldığı toplantıda Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kuraklığa karşı acil çözüm çağrısında bulundu

Zübeyde DARENDELİ/

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Ahmet Ataman Konferans Salonu’nda meclis başkanı ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen yılın ilk meclis toplantısında çiftçilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in konuk olarak katıldığı toplantıda, kuraklığa karşı acilen toplanılmalı ve enine boyuna tartışılmalı çağrısında bulunan Çetindağ, “Biliyorsunuz Sivas’ımız tarım şehri. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nüfusun yüzde 66’sı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Mezralarımızla birlikte 2 binin üzerinde yerleşim yerimiz var. Vatandaşlarımız genelde toprakla uğraşıyor. Bu da gösteriyor ki Sivas bir tarım şehri. Son yıllarda da çok sayıda sulama barajları yapıldı, göletler yapıldı. Gerçekten Sivas’ın çehresi değişti. Koronavirüsün yanı sıra bir de kuraklık etkili oldu. Bakıyorsunuz birinci aydayız ama daha bir damla yağmur düşmedi. Çiftçimiz arazisini ekti ama şu anda sıkıntı var. Ne zaman yağacak diye heyecanla bekliyoruz. Valiliğimiz, belediyemiz, sivil toplum örgütlerimiz el ele vererek iklim değişikliğinden dolayı kuraklığa ilişkin neler yapılabileceğini masaya yatırmalıyız” dedi.

SİVTAŞ ÖNEM ARZ EDİYOR

Belediyenin, Sivas Valiliği ile birlikte kurduğu Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret AŞ’nin (SİVTAŞ) ilimiz açısından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekleyen Çetindağ, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Bu şirketin kurulması ve bu şirkete bağlı yem ve süt işleme tesisleri çok önemli. Onun yanında hayvan pazarının yapılması çok kıymetli.  Hayvan pazarı biliyorsunuz çok orijinal bir şekilde yapıldı. Burada emeği geçen başta Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza ve Tarım Platformunun değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Şu anda bitti. Başkanım; hayvan pazarında bizim de çok emeğimiz var. Bu işin mimarlarından birisiyiz. Çünkü Tarım Platformunu ilk biz kurduk. Hayvan pazarının Belediyemizin nezdinde Ziraat Odası ve Borsa ile birlikte işletilmesini istiyoruz. Sayın Valimizle de paylaşarak bunun gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Bir köylü çocuğu olarak biliyorum ki tarıma hiç yok demiyorsunuz. Ben geldiğiniz için, meclisimize katıldığımız için şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.”

“ÖNERİLERE AÇIĞIZ”
Toplantıda konuk olarak katılan Başkan Bilgin ise, belediye olarak ortak akıl ve istişareye önem verdiklerini, her öneriye de açık olduklarını kaydetti.

Belediye çalışmalarını meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Bilgin, Koronavirüs salgını nedeniyle tarımın öneminin daha da arttığını, tarım ve hayvancılığa büyük önem verdiklerini ve bu doğrultuda Valilik ile birlikte SİVTAŞ’ı kurduklarını söyledi.
Klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra istihdama yönelik çalışmalara da önem verdiklerini belirten Bilgin, Sivas’ı el birliğiyle daha iyi noktalara getireceklerini dile getirdi.