Anahtar Kelimeler: KRİZİ MECLİSE TAŞIDI

YAZARLAR

KRİZİ MECLİSE TAŞIDI

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, inşaat sektöründe yaşanan krizi meclis gündemine taşıyarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi

Sena POLAT/

Açıklamasında inşaat sektörünün durma noktasına geldiğine işaret eden Karasu, TÜİK verilerini de paylaştı.
6 maddeden oluşan soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunan CHP’li Karasu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre inşaat maliyet endeksi, Haziran ayında yıllık yüzde 42,9 artışla rekor kırdıktan sonra Temmuz ayında yüzde 44,76 artışla rekor tazeledi. Bina inşaatı maliyet endeksi ise son bir yılda yüzde 45,15, malzeme endeksi ise yüzde 57,25 oranında yükseldi. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışla yeni konutların yapılmaması hem mevcut konut stokunu eritirken hem de kira fiyatlarında büyük artışa neden oldu. Kira fiyatları İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9 oranında arttı.

Maliyet artışları ile birlikte yüksek faizler de sektörü olumsuz etkiledi. Konut stokundaki erime ve kira fiyatlarındaki artış birbiriyle bağlantılıdır. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor. İnşaat sektöründeki girişimcilerin artan girdi maliyetleri karşısında yeni projelere başlayamaması nedeniyle sektör durma noktasına geldi. Faizlerin de durumu göz önüne alındığında sektörün ayakta kalması imkansız. Vatandaşlar bırakın satılık kiralık konut dahi bulamıyor. Kira fiyatları yüzde 50’den fazla arttı. Bu hem sektör hem de vatandaşlar için sürdürülebilir bir durum değil. Çok acil önlem alınması gerekiyor.”

Yaşanan krizde hem vatandaşların hem de sektörün mağdur olduğunu kaydeden Karasu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ise şu soruları yöneltti; “Son dönemde inşaat sektöründe artan girdi maliyetleri nedeniyle yaşanan durgunluğa karşı bakanlık olarak herhangi bir adım atacak mısınız? Mevcut konut stokunun erimesi ve vatandaşların yeni konut talebine karşın inşaat sektörünün bu talebe cevap vermesi mevcut koşullarda mümkün görünmemektedir. Sektör temsilcileri ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına konut stokunun yeniden artması için bakanlığınızca oluşturulmuş bir yol haritası bulunmakta mıdır? Yüksek girdi maliyetleri ile birlikte yüksek kredi faizinin de sektördeki durgunluğa neden olduğu sabitken, bakanlığınızca krediler ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yurt dışından ithal edilen bazı girdi kalemlerinin son bir yılda döviz kurundaki artış oranından dahi fazla artması sektörde fiyat denetiminin olmadığının göstergesidir. Bu konuda bakanlığınızca bir denetim yapılmakta mıdır? İnşaat Taahhüt İşletmeleri’nin artan girdi maliyetleri karşısında yaşadığı mağduriyete ilişkin herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Artan girdi maliyetleri mevcut konut stokunu erittiği gibi kira fiyatlarında da artışa neden olmuştur. Vatandaşlarımız söz konusu süreçte kiralık konut dahi bulamamaktadır. Kira bedellerinde yaşanan artışa ilişkin bakanlığınızca herhangi bir çalışmak yapılmakta mıdır?