Anahtar Kelimeler: KRİTİK DURUMDA TEDAVİ OLUYOR

KRİTİK DURUMDA TEDAVİ OLUYOR

Koronovirüs ile mücadele noktasında her seferinde dile getirilen immün plazma bağışı hastaların en kritik anında tedavi olarak dönüş sağlıyor

Ayşe Mine EĞÜZ/

Son zamanlarda önemine her zaman değinilen immun plazma bağışı koronavirüs hastalarına umut ışığı oldu. Koronavirüs enfeksiyonuna yakalanmış ve yatan hastalarda uygulanan immün plazma tedavisinin sonuçları ise genellikle olumlu durumda.

Bu kapsamda 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile kritik durumda olan hastalarda kullanmak amacıyla koronavirüsü yenen hastalardan kan bağış yoluyla plazma toplayan Türk Kızılayı’dan vatandaşlara bağış yapmaları için her fırsatta çağrıda bulunuluyor.  Şehrimizde immün plazma bağışı yapan Osman Çelebi bağışın önemine dikkat çekti.

Geçtiğimiz Aralık ayında Covid geçiren Çelebi, “İmmün plazma bağışının önemini basından daha önce duymuştum. Koronavirüse yakalanan hastaların bağış yapmasının öneminden bahsediliyordu. Olur ya yakalanırsam bağışlarım diyordum. Virüse yakalandıktan sonra hemen iyileşir iyileşmez en kısa zamanda bağış yapmak için müracaatta bulundum. İnsanlar hasta olduğu zaman veya aciz bir duruma düştüğü zaman çaresiz kalıyorlar. Hastanelerde yoğun bakımlarda acil kan ihtiyacı oluyor. Bunlar için kan bağışı yapmak, insanlara ve hastalara yardımcı olmak lazım. Benim düşüncem bu, bu düşünceye sahip olduğum için de düzenli olarak kan bağışında bulunuyorum. Bütün vatandaşlara da kan bağışı yapmalarını şiddetle tavsiye ederim” dedi.