Anahtar Kelimeler: KÖYLERİ EDİYORLAR

YAZARLAR

KÖYLERİ TERK EDİYORLAR

135 köyü olan ve toplam nüfusu 30 binin üzerinde olan Zara ilçesinde gençlerin tek tek köylerini ve ilçeyi terk etmelerinden dolayı Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek dert yandı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Son zamanlarda ne yazık ki kırsaldan kente yaşanan göçler gündemden düşmüyor.  Bu konu üzerinde açıklamada bulunan ve yetkililerden bir çözüm isteyen Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, ilçedeki köylerin yazlığa dönüştüğünü genç nüfusun ise tek tek köyleri ter ettiğini vurguladı.

9 mahalle, 135 köy ve 179 mezradan oluşan Zara ilçesinde tarım ve hayvancılıktan gençlerin el çektiğini dile getiren Şimşek, “Köylerimizin yarısında ne tarımsal faaliyet yapan var ne de hayvancılık yapan kaldı. Çoğu köyümüz yazın il dışından gelip 20-30 gün veya 1-2 ay kalan yazlıkçılara terk edilmiş durumda. Köylerimizin yaz aylarında nüfusu artarken, kış aylarında kimse kalmıyor. Eskiden tüm köylerimizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz vardı. Bizim çocukluğumuzda güzel ilçemizin köylerinde kalanların tek işi çiftçilik idi. Eker, biçer, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yaparlardı. Son yıllarda 135 köyümüzü gezdiğimizde genç nüfusun iki elin parmağı kadar kaldığını gözlemlemekteyiz. Çeşitli sebeplerden dolayı köylerinde durmuyorlar. Bu sebeplerin başında gübre, mazot, tohum yem gibi giderlerin fiyatlarının yüksek olmasıdır. Üstüne bu yıl bir de kuraklık eklenince bu sayı daha da artmış durumda” dedi.

‘PROJE YERİNİ BULMADI’

Devlet destekli projelerin çiftçiler için anlamlı ve faydalı olduğuna dikkat çeken Başkan Şimşek, “Devletimiz Genç Çiftçi Projesi başlatarak 3 yıl boyunca hibe olarak büyükbaş hayvan dağıttı. Güzel projeydi ama tam olarak yerini bulmadı. Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesiyle Ziraat Bankası kredisiyle küçükbaş hayvan verdi. Buda çok güzel bir proje, ilk başladığı gibi devam etseydi köylerimiz küçükbaş hayvanla dolacaktı, fakat hem hayvan fiyatları çok yükseldi hem de onu verince büyükbaş hayvan fiyatlarını düşürdü. Projeler başlamadan yapılmadan geniş çaplı, geniş katılımlı toplantılarla belirlenip uygulamaya geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

‘GIDA DA SAVUNMA KADAR ÖNEMLİ’

Ülkemizdeki gıda üretiminin savunma sanayi kadar önemli olduğuna değinen Şimşek, son olarak şunları söyledi; “Bu durum Pandemi döneminde daha iyi anlaşıldı. Bizim temennimiz çiftçilerimiz üretim yaptıkları toprakları, köylerini terk etmesinler, üretime devam etsinler. İlçemizde önceleri buğday ve arpa ekilirken son senelerde sulu tarıma geçildi. Şeker pancarı, patates, ay çekirdeği gibi ürünler ekilmeye başlandı. Ama maliyetler yüzünden çiftçilerimiz sıkıntı çekmektedir. Devletimizden talebimiz; köylerimizde üreten, çiftçilik yapan, ülke ekonomisine katkı sağlayanların Tarım Bağ-Kurlarının devlet tarafından karşılanmasıdır. Köyde bu işi yapmaya çalışan genç çiftçi ne BAĞ-KUR primini ödeyebiliyor, ne de aile kurup köyünde kalabiliyor.”