YAZARLAR

“KÖYLERDEKİ ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

İl Özel İdare Genel Sekreteri ve Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Kadir Algın, 2021 yılında yürütülen toplam iş sayısının 271 adet olduğunu belirterek köylerdeki birçok altyapı sorunun çözüldüğünü müjdeledi

Zübeyde DARENDELİ/

Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) 2021 yılı ikinci birlik toplantısı gerçekleştirildi. Sivas İl Özel İdaresi meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı; Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Kadir Algın’ın başkanlığında, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, merkez il genel meclisi üyeleri ve muhtarların katılımıyla sağlandı.

Toplantının Sivas için hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başlayan KHGB Birlik Başkanı Kadir Algın, "Bugün itibariyle 2021 yılında ihale edilen işlerin KDV hariç sözleşme bedelleri yaklaşık 151 milyon lira. İş bazında değerlendirecek olursak yürütülen toplam iş sayısı 271 adet ve bunların 237 adedi tamamlandı. KÖYDES’in 2005 yılından itibaren uygulanmakta olduğu projelerle köylerin birçok alt yapı sorununu çözüldü. 2021 yılında ilimize 71 milyon ödenek tahsis edildi. Bu kapsamda yatırım amaçlı tahsis edilen ödenek ile 9 köyde içme suyu çalışması, 7 köyde kanalizasyon çalışması, 10 km stabilize yol, 7.3 km asfalt ve 5 adet köprü ilimize kazandırıldı. Diğer yandan birçok vizyon proje ilimize kazandırıldı. Hamidiye Kültür Bahçesi başta olmak üzere restorasyonlardan onarımlara kadar birçok proje KHGB tarafından yürütüldü. 2021 yılı ekonomik sıkıntılara rağmen dolu dolu geçti. Birçok projeyi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk" dedi.

‘2021 YILI DOLU DOLU GEÇTİ’

2021 yılının verimli geçtiğini vurgulayan İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, "Sonuna geldiğimiz 2021 yılı Sivas'ımız için dolu dolu geçti. Yatırım programları doğrultusunda, Meclisimizin aldığı kararlarla vatandaşlarımıza hizmet etmeye gayret gösterdik. Ortak istişare ile hep birlikte ilimiz için çalışıyoruz. KHGB başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. KÖYDES programımız hayırlı uğurlu olsun. 2022 yılının ilimiz için daha bereketli geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Birliğin 2022 Mali Yılı Taslak Bütçesi görüşülerek karara bağlandı. AB ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülecek hibe projelerine, Birlik adına başvuruda bulunabilmesi için Birlik Encümenine yetki verildi.