Anahtar Kelimeler: MAHALLE ! MAHALLE !

YAZARLAR

KÖY İDİ MAHALLE OLDU! MAHALLE İDİ KÖY OLDU!

Geçtiğimiz yıllarda Uzuntepe sakinleri referanduma giderek mahalle konumunda olan yerlerinin geçmişte olduğu gibi yeniden köy olması için hep birlikte evet dediler.

Hakan BAKAR

Sivas İl Genel Meclis, Temmuz ayı toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda Sivas Merkez ilçeye bağlı Uzuntepe Mahallesi idari bağlığının, bağlı olduğu birimden ayrılarak Merkez İlçeye bağlı müstakil köy olması uygun görüldü.

Uzuntepe Mahallesi 2003 yılında köy iken merkeze çok yakınlığı nedeniyle o yıllarda mahalleye çevrilmişti.

Uzuntepe Mahallesi, Sivas Merkeze sadece birkaç km uzaklıkta, Sivas’tan organize sanayi bölgesine giderken sağ tarafta yer almakta. Merkeze bu kadar yakın olunca alınan karar doğrultusunda köy olan Uzuntepe, 2003 yıllında mahalleye çevrildi.

2003 yılında mahalleye çevrilen Uzuntepe Köyü sakinleri yaşadıkları yerin17 yıldır mahalle mi, yoksa köy mü olduğunu o günden bu güne anlamaya çalıştılar.

Geçtiğimiz yıllarda ise Uzuntepe sakinleri referanduma giderek mahalle konumunda olan yerlerinin köy olması için hep birlikte evet dediler.

Uzuntepe Mahallesi Muhtarı Necati Erol Mert, “Uzuntepe Mahallesinin köye dönmesini İl Genel Meclisimiz onaylamıştır. Öncelikle hepimiz için hayırlı olsun. 17 yıldır Belediyeden hizmet almamışız. İnşallah bu sayede köye dönmemizden dolayı; suyumuz, alt yapımız yarımdı, yolumuz, asfaltımız yoktu. Yolumuz toz toprak içinde alt yapı eksikliklerimiz devam ediyor. İnşallah bu eksiklilerin giderilmesi için yetkililerden gerekli yardım ve desteği istiyoruz.” şeklinde ifade etti.

“ÇİFTÇİLERE VERİLEN DESTEKLERDEN DE MAHRUM KALDIK”

Muhtar Mert, “ayrıca biz Mahalle olduğumuz için çiftçilere verilen desteklerden de mahrum kaldık. Tarım, hayvancılık ve tarım ekipman desteklerinden de faydalanamadık. İçme sularımızın boruları sıkıntılı. Yine 1960 yılında yapılan okulumuz çocuklarımıza yetersiz geliyor. Çarşıya yakın diye okul yapılamadı. Ama şu anda yeni bir okul yapılması için yetkililer rapor tuttu. Rapor sonucu henüz açıklanmadı inşallah olumlu bir rapor çıkar diye ümit ediyorum. Mahalleden tekrar köye dönmemiz hasebiyle inşallah bu saydığımız eksiklikler bir an evvel giderilir.” şeklinde konuştu.