Anahtar Kelimeler: KORKUTAN KALABALIK POLİS KAPATTI

KORKUTAN KALABALIK POLİS KAPATTI

İlimizde hafta sonu kurulan Cumartesi pazarına vatandaşlar akın etti. Oluşan kalabalık hem korkuttu hem de düşündürdü. Sosyal mesafe kurallarının ihlal edildiği pazar yeri polis tarafından kapatıldı

Ayşe Mine EĞÜZ/

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine gönderilen ‘Pazar Yerleri Genelgesi’ kapsamında Sivas’ta 7 ayrı noktaya cumartesi günü 10.00 ile 17.00 arasında pazar kuruldu. Kent merkezi Aydoğan mevkiinde bulunan Cumartesi pazarında vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Oluşturulan yoğunluktan dolayı Pazar yerine polis ekipleri müdahale etti. Saat 17.00’da kapanması gereken Cumartesi pazarı 15.30 sıralarında kapatılmaya başlandı. Polis ve zabıta megafonu marifetiyle uyarılan vatandaşlar Pazar yerinden gitmemek için bir süre diretti. Pazarcılar ise sosyal mesafe kurallarına uyulmamasına tepki gösterdi.

Pazarcı esnafı Necati Tırnakçı(56), “Sosyal mesafe kurallarına uyulmuyor. Burası açık hava pazar yeri ama marketlerde de izdiham söz konusu. Omuz omuza herkes, oralarda mikrop yok da pazar da mı var. Pazar da bizim geçimimiz var. Bunları çöpe döksek yazık değil mi? Sosyal mesafe tek taraflı olmaz. İnsanlar sosyal mesafelerine dikkat etsin ki bizde ekmeğimizi yiyelim. Herkes ekmeğini yesin. Kurallara uyalım ki bizi ekmeğimizden etmesinler. Biz pazarda açık hava da ürünlere dikkat ederek sadece biz dokunarak satıyoruz. Başka kimsenin eli değmiyor. Biz de satış yapalım bizi de düşünsünler” dedi.

Pazar yerine girmekte tereddüt eden bazı vatandaşlar ise, “İnsanlığın geldiği hale bak. Bu virüs insanlar yüzünden artıyor’ şeklinde tepki gösterdi.