Anahtar Kelimeler: KOOPERATİF MARKETLERE TEPKİ

YAZARLAR

KOOPERATİF MARKETLERE TEPKİ

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, kooperatif marketlerin yerel esnafı olumsuz etkileyeceğini belirterek yeni zincir oluşumlara tepki gösterdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da Tarım Kredi Kooperatif marketinde yaptığı alışverişin ardından yaptığı açıklamada Türkiye genelinde bu tür kooperatif marketlerin açılacağını söylemesinin üzerine Yiyecek Maddeleri Yapanalar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akkgül’den tepki geldi. Konuyu üzerine basın açıklamasında bulunan Akgül, belediye başkanlarına seslendi ve dip dibe market açılmaması gerektiğini vurguladı.

Ardından kooperatif marketlerin açılması halinde yerel bakkal esnaf veya marketin rekabet gücünün iyiden iyiye zayıflayacağını belirten Akgül, “Halkın alışveriş yapacağı bir zincir market değil de esnafın alışveriş yapacağı bir toptan market temasında yapılsın. Sayın cumhurbaşkanımız bu konuda yanlış yönlendiriliyor. Biz 5 zincir markete karşı mücadele etmeye çalışırken şimdi bir de kooperatif marketler çıkacak. Bizim önce üretim yapmamız lazım. Biz kendi elimizle kendimizi perişan ediyoruz. İnsanlar marketlerden yapılan alışverişte ürünleri takip etsinler. Gramaj farkını ölçsünler. Büyük marketler rantçıdır. Büyük marketlerin en büyük rakibi ise bakkallar. Eğer bakkallar olmasın büyük marketlerde bir litrelik suya güç yetmez” dedi.

 ‘TOPTAN AÇILSIN’

Kooperatif marketler illa açılacaksa toptan açılmasını öneren Mehmet Akgül, “Bin metrekarelik dev alışveriş marketleri konuşuluyor. İllaki açılacaksa bir toptan depo şeklinde açılsın esnafımız gitsin oradan alışveriş yapsın. Orada çalışacak personelin işini biz yapmış oluruz. Yani halkın alışveriş yapacağı bir zincir market değil de esnafın alışveriş yapacağı bir toptan market temasında yapılsın. Aksi takdirde zincir marketlere rakip bir marka temasında açılacaksa 500-600 şubeye değil bir âdetine dahi karşıyız” diye konuştu.