Anahtar Kelimeler: Kooperatif kredi desteği esnaflara

YAZARLAR

Kooperatif kredi desteği ile esnaflara can suyu oldu

Başkan Demirgil, “Kooperatif olarak esnaf ve sanatkarlarımızın düşük faizli kredi desteklerinden yararlanmaları için canla-başla çalışmalarımızı yürütüyoruz. ”dedi.

Zübeyde DARENDELİ

Kooperatif 25 bin TL’lik kredi ile esnaflara can suyu oldu

Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil Ramazan Bayramı’nın tüm İslam alemine, insanlığa iyilikler ve güzellikler getirmesini temenni ederek, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten biran önce kurtularak yeniden güzel günlere ulaşma temennisinde bulundu.

Covid-19 nedeniyle esnaf ve sanatkarların zor günler geçirdiklerini ifade eden Başkan Demirgil, “Salgın nedeniyle işyerleri kapanan, faaliyetlerine ara veren ve kısmen dükkanlarını açarak faaliyetlerini sürdürmeye çalışan esnaflarımızın plasman sıkıntılarını çözmek ve bu zor dönemi atlatmalarına yardımcı olmak için düşük faizli kredilerimize ek olarak 25 bin TL’lik kredi desteği sağladık.” şeklinde ifade etti.

“CANLA-BAŞLA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ”

Ramazan Bayramının tüm İslam alemine ve dünyaya iyilik ve güzellikler getirmesini dilediklerini ifade eden Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Yüksel Demirgil, “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımız sağlanan destekler ile ayakta durmaya çalışıyor. Bizde kooperatif olarak esnaf ve sanatkarlarımızın düşük faizli kredi desteklerinden yararlanmaları için canla-başla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ramazan ayı süresince de esnaflarımızın nakit sıkıntılarını çözmek ve düşük faizli kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımız için mesai saatleri haricinde, hafta sonları ve iftar sonrası da çalışarak esnaflarımızın dosyalarını en kısa sürede bankaya göndererek nakit sıkıntılarına çözüm olmaya çalıştık.” ifadelerini kullandı.

 

“KREDİLER 3 AY SÜRE İLE FAİZSİZ ERTELENDİ”

Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarların kooperatif kefaleti ile kullandıkları kredileri 3 ay süre ile ertelediklerini ifade eden Demirgil, “Esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları kredilerin 1 Nisan-30 Nisan 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan taksitlerini 3 ay süre ile faizsiz olarak erteledik” dedi.

 

“25 BİN TL’LİK KREDİLERE BİN 166 ESNAFIMIZ MÜRACAAT ETTİ”

Dünya genelinde etkili olan Kovid 19 salgını nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacıyla kullanılan kredilere ek olarak 25 bin TL kredi imkanı sağladıklarını ifade eden Başkan Demirgil, “Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımızın desteklenmesi için hükümetimiz tarafından Esnaf Destek Paketi kapsamında 25 bin TL ek limitli 36 aya kadar vadeli yıllık yüzde 4.5 faizli kredi imkanı sağladık. Yaklaşık bir aylık dönemde 25 bin TL’lik kredi için bin 166 esnaf ve sanatkarımız müracaatını yaptı. Personellerimiz büyük bir özveri ile mesai mefrumu gözetmeksizin çalışıyorlar. Salgına karşı hem personelimizi hem de esnaflarımızı düşünerek çeşitli önlemler aldık. Esnaf ve sanatkarlarımızın oluşturacağı yoğunluğu asgariye indirerek sağlık açısından yaşanabilecek sıkıntıları önlemek amacıyla randevu sistemi ile çalışmaya başladık. Ayrıca kooperatifimizde 15 günde bir ilaçlama çalışmaları yaptırmaktayız. 25 bin TL krediye başvuru yapan esnaflarımızın evrakları müracaatlarına göre sıraya kondu ve işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak Halk Bankasına gönderdik.” dedi.

 

“PLASMAN MİKTARI 185 MİLYON TL’YE AŞTI”

Kooperatif kefaleti ile kullandırılan kredilerde plasman miktarının 185 milyon TL’yi aştığını ifade eden başkan Demirgil, “Biz kooperatif olarak iyi günde de kötü günde de her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanındayız ve hizmetindeyiz. Esnaflarımızın bu zor dönemde yaşadıkları nakit para sıkıntısını çözmek amacıyla personelimiz mesai dışında ve hafta sonları da çalışmalarını yürüterek dosyaları biran önce hazırlayıp ödemeleri gerçekleştirmek için özverili bir şekilde çalışıyorlar. 25 bin TL’lik kredilerin yanı sıra en üst limiti 200 bin TL olan kredilerimizde de işlemlerimiz ve ödemelerimiz devam ediyor. 2020 yılı Mart ayı sonu itibariyle plasman miktarımız 185 milyon TL’yi aşmış durumdadır. Sivas ekonomisine ve esnafımıza sağladığımız 200 milyon TL’lik krediye ek olarak 25 bin TL’lik kredilerle de bu rakamlar artmaktadır. Amacımız esnafımızın düşük faizli krediler ile desteklenerek şu zor dönemi atlatmalarına yardımcı olabilmektir. Bu yoğun ve sıkıntılı dönemde anlayışı ile bize yardımcı olan esnaf ve sanatkarlarımız ile yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve özverili olarak çalışan kooperatif müdürümüz ve personelimize ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.