Anahtar Kelimeler: KOMŞU YANIYOR

YAZARLAR

KOMŞU YANIYOR

Türkiye birbiri ardına çıkan orman yangınlarıyla sarsıldı. Şu ana kadar yangınların 57’si kontrol altına alınırken 3 kişi yaşamanı yitirdi, 138 kişi de yaralandı. Bu yangınlardan biri de komşu ilimiz Kayseri’de yaşandı


Çetin POLAT/

Türkiye’de birçok noktada çıkan orman yangınlarıyla mücadele sıkı bir şekilde sürdürülüyor. Kayseri’nin de aralarında bulunduğu yangınlardan bir kısmı kontrol altına alınabildi.
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı’nda çıkan yangının kontrol altına alındığını, söndürme ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

SİVAS’TA DESTEK OLACAK

Ülkemizde yaşanan yangınların ardından başlatılacak olan ağaçlandırma çalışmalarına Sivas’ın da destek olması beklenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yangınlarda 2 bin 300 yaşının etkilendiğini, hasar tespitinin başladığını ve 1 yıl içinde mağdurlara yeni konutlarının teslim edileceği sözünü verdi.

OTEL YAPILMAYACAK

Yangınların yaşandığı bölgelerden biri olan Antalya’ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ortak basın açıklaması yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, durumun iyiye gittiğini belirterek, yanan alanlarla ilgili ağaçlandırma sözü verdi.

‘DIŞARININ SATILMIŞ UŞAKLARI’

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı İstişare toplantısı ve 13 projenin temel atma törenine katılmak üzere Sivas’a gelen AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yangınlarda provokasyon şüphesi olduğunu söyledi.
Daha önce PKK’lıların ‘Ateşin çocukları’ diye başlattıkları yangınların var olduğuna da işaret eden Özhaseki, “Tabi ki bu yangınlar nasıl çıkıyor, birdenbire nasıl başlıyor? Bu konularla ilgili resmi açıklamalar yapılıncaya kadar biz de ihtiyatla takip ediyoruz. Ancak sosyal medyadan gördüğümüz sanki bir provokasyon var gibi. Bir anda birkaç yerde başlayan orman yangınları da böyle bir şeyi işaret ediyor. Daha önce PKK’lıların ‘ateşin çocukları’ diye başlattıkları yangınlarında var olduğunu biliyoruz. İnsan canına kıyan ağaca da kıyar, canlının da canına kıyar. Çünkü onlarda vidan, merhamet yok. Dışarının satılmış uşakları olarak bunları da çok rahatlıkla yapabilirler. Bana göre asıl üzücü olan taraf şu; sanki körleri, sağırları ve dilsizleri oynuyoruz. Türkiye’nin belalı sicilli düşmanları şu anda Türkiye’nin dışında yabancı ajanların verdiği zararlardan daha büyük tehlike saçan birkaç örgüt varken bunlar karşısında dili tutulmuş şekilde sesini çıkarmayan veya onların siyasi uzantılarıyla bağlantılı olan insanların olmaları. FETÖ, DEAŞ, IŞİD, PKK gibi belalar var” diye konuştu.

DEVLET YALNIZ BIRAKMADI
Orman yangınlarında zarar gören vatandaşları yalnız bırakmayan devlet, destek ödemelerinin bugün başlayacağını duyurdu.
Buna göre, 23.5 milyonluk kaynak yangında zarar gören vatandaşlar için kullanılacak.